"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Bir Pazarlama Örneklemesi: Seçim Kampanyaları

“Önce çalışmalarınızı planlayın, sonra planlarınıza çalışın.”

Emlak piyasasında tutunabilmek ve daha da doğrusu başarılı olabilmek için pazarlama planlarınız oldukça sağlam olmalı. İyi düşünülmemiş ve doğru kanalları kullanmadan yürüteceğiniz işlerinizin ilerlemesi yavaş kalabilir.

Bu yazımızda bir örnekleme üzerinden gitmek ve başarılı bir pazarlama planı yapabilmenin seçim kampanyaları ile nasıl benzediğini göstermek istiyoruz.

Diyelim ki belediye başkanlığına adaylığınızı koyacaksınız. İnsanların sizi seçmeleri için ne vaatlerde bulunmanız gerektiğini ve halkın sıkıntılarının neler olduğunu bilmelisiniz değil mi?

Katılacağınız etkinliklerde neler yapacağınızı planlamalı, konuşmalarınızın ana noktalarını belirlemelisiniz. Kısıtlı zamanınız var, az sürede çok insanı ikna etmelisiniz.

Bu algoritma gayrimenkul piyasası için de aynı. Emlak sektöründe oluşturacağınız yazılı planlarınızın belediye başkanı seçilmek için yapılan planlardan farkı yok. İşin boyutu ne olursa olsun önemli olan yeterince hazırlık yapılmış olması.

Şimdi seçim kampanya sürecindeki aktiviteleri gayrimenkul piyasasıyla karşılaştıralım:

1# Başarılı Örnekleri İnceleme

Seçim kampanyaları süresince yapılan etkinliklerde adayın nasıl konuştuğu, halka nasıl seslendiği ve meselelere nasıl değindiği çok önemli. Bu yüzden turlarına çıkmadan önce, daha önce başarılı olmuş ve unutulamayan seçim aktivitelerini izliyor ve başarılı örneklerden ders çıkarıyorlar.

Siz de insanları ikna etmek zorundasınız. Bu yüzden alanında başarılı danışmanlardan kendinize ders çıkarmalı, mümkünse size yol gösterecek bir danışman bulmalısınız.

2# Çevrimiçi Paylaşımlara Özen Gösterme

Bir belediye başkan adayının yüzlerce insanla tek tek görüşmek için zamanı yoktur. Bu yüzden çevrimiçi araçlardan yararlanarak halk üzerinde etki bırakacak paylaşımlara oldukça kafa yoruyorlar. İnsanlar sosyal medyayı aktif olarak takip ediyor, beğenilen bir paylaşım da elden ele ulaşıyor. Bu şekilde kampanyalar hızlıca yayılabiliyor.

Siz de çevrimiçi platformların gücünden yararlanacaksınız. Bilgilendirici ve ilgi çekici paylaşımlar yapmanız çok önemli. Ama çevrimiçi varlığınızı arttırmanızın en etkili yolu, aslına bakılırsa çevrimdışı varlığınızda geçiyor. Danışman olarak güvenilir bir profil çizmeniz, yaptığınız paylaşımlara da güvenilirlik kazandıracak.

Hâlihazırda bir gayrimenkul danışmanı olarak çevre oluşturmanın ne denli önemli olduğunu fark etmişsinizdir. Bu çerçevede hareket ederken web sitenizde ya da sosyal ağınızda yerel işletmeler, etkinlikler, fark yaratan kişiler ve gruplar hakkında bilgiler yayınlayabilirsiniz.

3# Plan Kategorileri Belirleme

Bir seçim kampanya planının bileşenleri şöyledir:

  • Çevre Analizi: Rakipleriniz kimler? Seslendiğiniz insanların gündem maddeleri neler?

  • Hedef Kitle: Bu civarda yaşayan insanların demografik özellikleri neler? Yaş, gelir durumu, din, cinsiyet ya da etnik köken önemli. Sizin hedefiniz kim?

  • Ana Nokta: Seçim kampanyanızın ana mesajı ne? Sizi öne çıkaran bir odak noktanız var ya da özelliğiniz var mı?

  • Pazarlama Kanalları: Hangi kanalları kullanarak hedef kitlenize ulaşabilirsiniz?

  • Bütçe: Pazarlama için bütçeniz ne kadar? Bu bütçeyi nasıl dağıtabilirsiniz?

  • Zaman: Başarıya ulaşmak için ne kadar zamanınız var?

Bu bileşenlerin hepsi yazıldığı haliyle emlak piyasasına da hitap ediyor. Bu soruları kendiniz için cevaplayın.

4# Sürdürülebilir Kampanya

Başkan adaylarının üzerinde durduğu en önemli nokta tüm süreç boyunca tutarlı görünmelerini sağlayacak bir plan oluşturabilmektir. Beklenmedik olaylar karşısında cevapsız kalmak ya da daha kötüsü ağız değiştirmek en büyük oy kaybı sebebidir.

Gayrimenkul danışmanı olarak siz de temel ilkelerinize bağlı kalmalısınız. Eğer müşterinize en uygun evi bulmak konusunda bir iddianız varsa mesela, müşterisiz kaldığınızda zorlama satışlar yapmayın. Piyasa tekrar düzeldiğinde müşterileriniz farklı yaptığınız şeyleri hatırlar.

DİĞER HABER
16 Mayıs 2023