"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Bir Sonraki Mülkünüzü Satın Almadan Önce Bu Faktörleri Göz Önünde Bulundurun

Geçenlerde gayrimenkule yatırım yaparken mevcut piyasa sinyallerini nasıl anlayacağımı anlatan bir makale okudum. Ev fiyatlarının devam eden artış eğilimine baktım ve bunu emlak piyasasında her şeyin iyi olmayabileceğini gösteren bazı piyasa sinyalleri bağlamına yerleştirdim.

Benim tahminim, şu an satın almak için doğru zaman olmadığı ve mevcut talep patlamasının salgının kontrol altına alınamayışı nedeniyle yakında çökeceği yönündeydi.

Yükselme ve düşüş döngüsü, modern ekonomi teorisinde bir bilgi olarak kabul edilir. İş döngülerinin ve ekonomik durgunlukların nasıl çalıştığına dair kapsamlı araştırmalara ve sayısız teoriye rağmen, kesin olarak bildiğimiz tek şey, birinin diğerini takip ettiği ve kimsenin ne zaman %100 doğrulukla tahmin edemeyeceğidir. Bu konuda daha önce paylaştığımız bir sözü sizinle tekrar paylaşmak istiyoruz: 

“Gelecekte olacakları tahmin eden iki tip insan vardır: Biri hiçbir şey bilmez, diğeri de hiçbir şey bilmediğini bilmez” John Kenneth Galbraith

Suçun Amerika'da faaliyet gösteren büyük bankaların olduğu önceki yüksek faizli mortgage krizinin ve onu takip eden yılların aksine, mevcut çılgınlığı kısmen tetikleyen şey, ilk kez satın alacakların ve Y kuşağının, belirsizliğin oluşturduğu sisli havada satın almak için hissettikleri baskı olmuştur.

How to Buy a Home - Real Estate Guides - The New York Times

Halihazırda, son altı ayda bir ev satın alma kararından endişe duyan (dövizdeki artış ve inşaat maliyetlerinin artması) ilk kez ev satın alanların giderek daha fazla olduğunu görüyoruz.

Ve tabii ki, bazı uzmanların tahmin ettiği gibi, piyasa soğumaya başlarsa, bu sinyalleri nasıl tespit edeceğinizi bilmeniz ve ideal bir satın alma fırsatı için geri gelmeye hazır olmanız gerekir.

Size Yol Gösterecek Üç Küme Düşünce

  • İlk değerlendirme grubu anlaşmaya özeldir. Herhangi bir pazarda iyi fırsatlar bulunabilse de, talep patlama aşamasında bunları bulmak çok zordur. Bir mülk satın alırken, net parametrelere sahip olmak ve bunlara bağlı kalmak çok önemlidir. Harcamaya hazır olduğunuz mülk için mutlak bir sınır belirleyin. Ek olarak, yatırımcılar için bir mülkün yaratabileceği kirayı veya değer artışını, bir yeniden restore projesi durumunda oluşturulabilecek değer artışını ve mülkü hemen satmanız gerekiyorsa gerçekçi bir satış fiyatı belirleyin. En kötü senaryoyu planlamadıysanız ve sizi önemli bir gerilemeden kurtaracak önemli bir nakit tamponunuz yoksa satın almayı düşünmeyin.
  • İkinci değerlendirme grubu, belirli pazarınızla ilgilidir. Pandemi kaynaklı bazı şehirlerde yükselen fiyatların hızlandığını görüyoruz. TÜİK verilerine ve bazı araştırma raporlarına göre, ülke genelinde emlak fiyatları %50 oranında artış gösterdi. Yerel ve şehir emlak piyasası verileri ve lokasyona özgü faktörler, iyi satın alma kararları vermenin anahtarıdır.
  • Üçüncü grup düşünceler, makroekonomik faktörler olarak kabul edilebilecek şeylerle ilgilidir. Covid-19, işsizlik, ekonomik büyüme, faiz oranları veya demografik eğilimler olsun, bunlar genellikle emlak piyasasında ortaya çıkıyor. Piyasadaki hareketliliği okumaya devam edin, gözlemlemeye devam edin ve oyundaki tüm faktörler hakkındaki anlayışınızı derinleştirin.

US Housing Market Sets Sales, Price Records in July 2020

Bir mülk satın almadan önce bu üç kümeyi de aklınızda bulundurun ve mükemmel anlaşmayı bulursanız, üzerine atlayın.

Bununla birlikte, mevcut pazarda çok az sayıda fırsat mülkler olduğu için, net değerinizi, peşinatınızı veya tasarruflarınızı artırarak ve önemli fırsatlar geldiğinde hazırlanarak en iyi hizmeti alacağınızı bilmelisiniz.

Bir mülk satın aldığınız için pişman olmayın, kötü bir karardan uzaklaşmadığınız için pişman olun.

DİĞER HABER
16 Aralık 2021