"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Birden Çok Pazara Yayılabilmek İçin Katalitik Mekanizmalar Kuramı

Emlak sektöründeki bazı firmalar, zaman zaman yeni pazarlara açılma girişiminde bulunurlar. Yönetmek için ekibine doğru insanları seçen ve işini yürüten bu emlak firmaları, sağlam bir temel üzerinde ısrarcı olarak ve ölçülebilir süreçlerin her adımını değerlendirerek bunu başarıyorlar.

Sürece Katalitik Mekanizmalarla Başlayın

Bir emlak ekibinin birden fazla pazara yayılmasında katalitik mekanizmalar kuramı devreye girer. Katalitik mekanizma dediğimiz şey, çevresindeki süreci etkileyerek bir oluşuma yol açmak ve açılan bu yolda ilerleme şansını elde etmektir. Bu mekanizma içerisinde başarılı olmak için bazı taktikler uygulanır. İşte bu taktikler, emlak firmalarının yüce isteklerini somut gerçeklere çeviren araçlardır. İşletmelerin yüzde 10’u, bu katalitik mekanizmalara başvuruyor ve başarılı oluyor. Aşağıda sizler için sıralayacağımız ölçülebilir ve ölçeklenebilir iş uygulamaları sayesinde birden fazla pazara açılarak başarılı olma şansını elde edebilirsiniz.

Adım 1: İnsan Gücü

Farklı pazarlara genişleyebilmenin ilk adımı ekibinizi büyütmeniz ile başlar. Sağlam bir ekip ile sağlam adımlar atabilirsiniz. Ekibinizdeki bu büyümeyi gerçekleştirmek için; şirket kültürü, misyon ve hedefler oluşturarak bu unsurlar doğrultusunda ekip liderleri yetiştirebilmeniz gerekir. Bunun için şirket kültürü ve şirket sistemleri konusunda eğitim vermeyi taahhüt edebilirsiniz.

Bu anlamda iyi bir ekip liderine sahip olmanız, pazarı yönetmek için çok önemlidir. Hatta pazarın kendisinden daha önemli olduğunu bile söyleyebiliriz. Doğru kişilere sahipseniz herhangi bir pazarda başarılı olabilirsiniz. Gayrimenkul ekip üyelerinize güç kazandırmak ve onları herhangi bir coğrafi bölgede başarılı kılmak için onları birer lider olarak yetiştirin.

Adım 2: İş Planları ile Oluşturulan Bir Kurum Yönergesi

Bir iş planınızın olması, yalnızca işletmeniz için değil, ekip üyelerinizin başarıya ulaşması için de hayati öneme sahiptir. İşinizin her alanında belirli bir planlamanızın olduğunu ve ekip üyelerinizin bu planlar dahilinde çalıştığını düşünün.

Ancak burada anahtar nokta, planların başarılı olması için hesap verebilirlik kültürü oluşturmaktır. Eğer hali hazırda bireysel ekip üyelerinin veya işletmenizin bir iş planı yoksa hemen hazırlamaya başlayın. Bir iş planı oluşturmadan evvel aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurabilirsiniz:

  • Yıllık hedefiniz nedir? Hangi saat diliminde ne kadar çok iş elde etmek istiyorsunuz? (Yıllık, aylık, haftalık ve hatta günlük şekilde parçalara bölerek bunu cevaplamalısınız.)
  • Şimdi bu yıllık hedefe ulaşmak için gereken soruların cevaplarını vermeye başlayın.
  • Bu planı kolaylaştırmak için kullanacağınız teknoloji nedir?
  • Uygulayacağınız pazarlama planınız nedir?
  • En kötü durum senaryosu nedir? İşler plana göre gitmediği zaman nasıl uyumu yakalayacaksınız?

Bu iş planlarını oluşturduktan sonra örneğin hepsini Google Drive üzerinden ekip üyelerinize açık bırakarak sürekli hatırlarında tutmalarını sağlayabilirsiniz.

Adım 3: Ölçeklenebilir Bir Sistem ile Esneklik

İnsanlara sahipsiniz. Plana sahipsiniz. Şimdi bir sonraki adım, işletmenizin herhangi bir coğrafi bölgedeki hareketlerini kolaylaştırmaktır. İşte burada teknoloji devreye giriyor. İşletmenizin işlerini kolaylaştırmak için doğru teknolojiyi bulduğunuzda, sistemin başka yerlere taşınması ve ekip üyelerinin mevcut kaynaklardan tam olarak faydalanması için doğru eğitimi ve liderliği sağlamanız gerekir.

Denklemin teknoloji tarafının gerçekleşeceğini bilmeniz, denklemin diğer tarafı olan insan tarafına odaklanmanızı kolaylaştırır. Bazı açılardan coğrafi olarak genişlemenizi sağlayan şey budur. Her yeni teknolojiyi yeniden keşfetmeniz gerekseydi genişlemeniz zor olabilir. Teknoloji, bireysel iş yüklerini görebilme yeteneğini kazandırmanın yanı sıra tüm işinizi kuş bakışı görmenizi de sağlar.

DİĞER HABER
24 Kasım 2023