“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Bluetooth Düşük Enerji Teknolojisinin Emlak Sektörüne Yansıması

Apple’ın Bluetooth düşük enerji teknolojisini kullanan yeni nesil lokasyon uygulaması iBeacon, beraberinde birçok yeni uygulamayı da getirdi. iBeacon teknolojisinin emlak sektörüne uygulandığına tanık olduğumuz Beamly ve RealtyBeacon bunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Bluetooth düşük enerji teknolojisi kullanarak iPhone'unuza sinyal gönderen vericiler sayesinde bilgi edinme maksadıyla kullanılan bu uygulamalar yerinizi bildirmekten çok daha fazlasını yapıyor. Bu teknoloji sayesinde gayrimenkul sektörü de mikro lokasyon pazarlama çağına girmiş bulunuyor.

Bu teknoloji ile yol üstünde gördüğünüz bir tabelada yer alan veriler, yaklaşık 30 metre uzaklıkta bulunan uygun akıllı cihazlara Bluetooth düşük enerji sinyalleri göndererek ulaştırılabiliyor. “Beacon” adı verilen bu işaretler veya tabelalar, bir emlak firmasının vitrinine yerleştirilebilirken satılığa çıkarılan bir evin tabelasının üzerine de yerleştirilebiliyor.

Her işaret, kullanıcıları belirli bir çevrimiçi bilgiye yönlendirmek üzere programlanabilir. Beamly ve RealtyBeacon uygulamaları da emlak uzmanlarının tüketicileri kendi işaretlerindeki sinyallere dayanarak mobil cihazlarındaki belli bir içeriğe yönlendirmelerine izin veriyor. Ancak bu teknolojinin emlak sektöründeki uygulamaları sadece bununla kalmıyor. Çok daha fazlasını yapmak mümkün.

Beamly, özellikle Open House etkinliklerinde veya ev gösterimlerinde büyük fayda sağlıyor. Örneğin almayı düşündüğü bir evi gezmekte olan alıcı adayı, yemek salonundaki zemin kaplamasının ne olduğu veya mutfak tezgâhı zeminin ne özellik taşıdığı hakkında mobil cihazlarına gelen bildirimler sayesinde ayrıntılı bilgi alabiliyorlar.

iBeacon’un emlak sektörüne uyarlanmış hali olan RealtyBeacon ise kullanıcıların gördükleri bir tabela üzerinden emlak profesyonelleri hakkında bilgi alabilmelerini ve internet sitesine yönlendirilmelerini sağlıyor.

Şu an için teknolojinin bazı önemli kısıtlamaları var. Uygun yerlerde mobil uyarılar alabilmek için kullanıcıların akıllı telefonlarında veya tabletlerinde Bluetooth’un etkin olması gerekiyor. Buna ek olarak gerekli olan Beamly veya RealtyBeacon uygulamalarının cihazlarında yüklü olması gerekiyor. Ancak zaman içerisinde yapılacak olan geliştirmeler sayesinde daha kullanışlı hale getirilmesi bekleniyor.

DİĞER HABER
20 Aralık 2019