"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Brokerlar, Acemi Danışmanların Rekabette Üstünlük Kurmasına Fırsat Verin

Brokerlarından güçlü rehberlik alamayan acemi danışmanlar maalesef dezavantajlı durumda mesleğe giriş yapıyor. Her emlakçının hayali, satılık evlerle alıcıların iç içe geçtiği bir pazarın varlığıdır. Zorlukların üstesinden gelmek elbette ki kararlılık ve deneyim gerektirir. Zamanında test edilmiş bilgi ve mentorluk sayesinde, brokerler danışmanlara gelişme fırsatı tanıyan pozisyondadırlar.

Danışmanları, herhangi bir pazarda başarılı kılmak için nasıl dönüştüreceğinize dair diğer brokerların önerilerine önem verin. Bu güne kadar başarıya imza atmış birçok emlak ofisi, bu işe adım attıklarında acemiydiler ve destek alabilecekleri deneyimli bir brokera ihtiyaç duydular. Zaman zaman yıkımlar yaşadılar ve düşe kalka bu sayede büyüdüler. Bugün başarılarını sıkça duyduğumuz, bilgi ve deneyimleri ile ışık saçan brokerların mentorluk hizmeti sayesinde profesyonelleştikleri gerçeğini unutmamamız gerekir.

Bir piyasayı anlamak için araştırma, analiz ve oyuna katılım gereklidir. Bir danışmanın başarılı olabilmesi için sürekli olarak piyasanın nabzını tutması gerekir. Uzmanlık olarak seçtikleri bölgelerinde ne tür gayrimenkullerin mevcut olduğunu ve bölgelerinin tüm özelliklerini bilmeleri gerekir. Son derece aktif bir pazarda, danışmanların müşterilere evlerini göstermek için çok az zamanları vardır. Bu nedenle, danışmanlar hangi evlerin müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayacağını bilmelidir. Böylece işe yaramaz özellikleri göstermek için zaman kaybetmezler.

Bir mülkün müşterinin ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamayacağını bilen bir danışmanın, alıcıların güvenini kazanacağını ve bilgi birikimi olan bir danışman olarak ün yapacağını söyleyebiliriz.

Bir pazar hızlı hareket ediyorsa, hayatta kalmak için keskin yetenekler gerekebilir. Farklı iş taktiklerini denemek önemlidir, ancak bir danışman güçlü yönlerini ve odağını bulmak zorundadır. Örneğin, sosyal medya bir danışman için güçlü bir pazarlama mecrası olduğundan, işlerini büyütmek için sosyal platformları en üst düzeyde kullanmaya odaklanabilir. Sosyal medya, tanışmadan önce, potansiyel müşterilere karşı güvenilir olma ve güven oluşturma alanıdır.

Broker, ekibindeki danışmanlara ilham vermek için sosyal deneyimlerini de kullanarak, danışmanları bu alanda ileri çaba göstermeye ve odaklanmaya teşvik etmelidir. Broker, danışmanlara, sosyal sorumluluk davranışı olarak yaşlı insanlara yardım etmeyi önerebilir. Sosyal duyarlılığı yüksek olan bir danışmanın başarılı olması elbette ki kaçınılmazdır.

"Acemi marangozun telaşı, tahtasından çok olur." 
A.Gultermann

İşe yeni başlamış bir danışman olarak “Başlangıçta kendinize sormanız gereken önemli sorular, hangi mahallelerde çalışmak istediğiniz ve ne tür bir alıcıya odaklanmanız gerektiğidir.” Danışmanlar genellikle, ilk önce ideal müşterilerinin kim olduğunu belirlemeden işe girme hatalarını yaparlar ve bu da kendilerini pazarda yanlış konumlandırmalarına neden olur. Çok sayıda alıcı faaliyeti bulunan bir pazar genellikle tek bir mülk için birden fazla teklif anlamına gelir. Bu tür bir piyasada, danışmanların bölgedeki teklif sürecini ve eğilimleri anlaması zorunludur. Bu noktada da brokerlara büyük görevler düşmektedir. Danışmanların alım/satım sürecini iyi yönetmesi, alıcı ve satıcıların memnuniyetine ve psikolojik rahatlama sağlayacaktır.

Birden fazla teklifle ilgilenme deneyimine sahip olan brokerlar, yeni danışmanlar için, rakiplerine karşı karşılaştırılabilir satış bilgilerini nasıl elde edeceklerini ve müşterilere süreç hakkında nasıl bilgi verebileceklerini öğreterek, onların rekabetçi pazarlarda başarılı olmalarında yardımcı olabilir. Bir danışmanın bir alıcıya ne tür bir teklifte bulunacağını belirlemesine yardımcı olmak için sorması gereken belli sorular vardır: Çeşitli tekliflerle sürekli bir müzakere olacak mı yoksa en iyi ve nihai teklif olacak mı?” gibi bir örnek verilebilir.

Rekabetçi bir piyasaya başlamak, özellikle de bekledikleri başarıyı yakalayamadıklarında, yeni danışmanlara darbe olabilir. Başarının hemen gelmeyeceğini anlayamayan yeni danışmanlar ekipten erken ayrılmaya karar verirler. Çünkü başarı sadece belirli bir yerde değildir. Başarı her yerde aranması gereken bir olgudur. Gerçek başarı, yılmadan elde edilendir.

Tecrübeli danışmanlarla doygun pazarlarda çalışmak için, bir öğrenme eğrisi vardır. Bu yüzden yeni danışmanların yeni müşteriler kazanabileceklerini bilmelerini sağlamak Broker'ın görevidir. Yeni danışmanlara, müşterilerin istek ve ihtiyaçlarına nasıl dikkat edileceğini ve nasıl takip edileceğini öğretecek ve bu konuda sürdürülebilir eğitim verecek olan yine Broker'dır. Tabi şu hususu unutmamak gerekir, bir danışman ancak öğrenmeye istekliyse ve çaba göstermeye devam ederse, başarı gelecektir. 

DİĞER HABER
30 Eylül 2019