"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Bu Ev Ne Kadardır Piyasada?

Alıcıların ilginç bir ev bulduklarında sıklıkla sordukları önemli bir soru, "bu ev ne zamandan beri piyasada?"

Alıcılar genellikle bu soruyu sorarlar çünkü satıcının motivasyonunu ölçmek isterler, bir satıcı uzun süredir piyasadaysa, pazara yeni girmektense pazarlık yapma olasılıklarının daha yüksek olduğunu düşünürler. Bu çok mantıklı.

Birçok satıcının piyasaya çıktığı anlarda birden fazla teklif aldığı günümüzün ateşli sıcak konut piyasasında bile henüz satılmamış bazı mülkler var.

Bugün, listeler için pazar süresi hakkında birkaç önemli noktaya değineceğiz.

Piyasa Zamanı Her Zaman Göründüğü Gibi Değildir

Ne yazık ki, emlak sitelerinde gördüğünüz piyasadaki zaman çoğu zaman aldatıcıdır! Çoğu emlak ilan sistemi, emlakçıların birkaç numara uygulayarak piyasadaki zamanı gizlemesine izin verir. En yaygın olanı basit bir iptal ve yeniden listelemedir. Emlakçı aktif bir mülkü iptal eder ve onu hemen piyasaya geri koyar, böylece piyasa zaman sayacını sıfırlar.

Bir Ev İçin Gerçek Pazar Zamanı Nasıl Bulunur?

Bir evin satılık olarak listelendiği süre, emlak ilan sitesinde favori ilanlarım aracılığıyla veya emlakçınızın sahip olduğu uygulamalar tarafından kullanılabilir, ancak iyi eğitimli bir emlak danışmanına sahip olsanız iyi olur, aksi takdirde muhtemelen yanlış cevap alırsınız.

Emlak ilan siteleri ilanın ne zaman girildiğini gösterir, ancak biraz ekstra çalışmayla, bir emlakçı evin geçmişini çıkarabilir ve ne kadar süredir gerçekten listelendiğini görebilir. Bazı evlerde birden fazla emlakçı tarafından tekrarlanan iptaller vardır, bu nedenle gerçek piyasa zamanını keşfetmek emlakçınızdan biraz daha fazla çaba gerektirir.

Buradaki hikayenin ahlaki yönü, bir ev satın almaya gittiğinizde farkında olmayabileceğiniz pek çok şey olduğudur, bu nedenle çok saygın, son derece aktif bir emlak danışmanına sahip olmak, sizin bile yapamayacağınız şekillerde size yardımcı olabilir. 

Bir ev satın almanıza yardımcı olma işi için profesyonel emlakçılarla görüşmeye zaman ayırın, kesinlikle zaman ayırmaya değer olduğu göreceksiniz!

DİĞER HABER
16 Mayıs 2022