"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Bu Pazarlama Hatasını Bir Daha Asla Yapma

Zebra kostümü giymiş birbirinden farkı olmayan pazarlamaya hepimiz şahit olmuşuzdur: Taklitçi Pazarlama" 

"Taklitçi pazarlama" derken, emlak profesyonellerinin diğer emlak profesyonellerinden gördüklerini basitçe kopyalayıp aynı tekniklerin onlar için işe yarayacağını ummasını kastediyorum.

Bu strateji sadece verimsiz değil, aynı zamanda sürdürülebilir de değil. Aynı şeyi başka birinden daha önce görmüşlerse, topluluğunuzdaki potansiyel müşterilerin dikkatini nasıl çekebilirsiniz?

Ne yazık ki, bu konu gayrimenkul yaygınlaşıyor. Ancak, bu konuda yapabileceğiniz bir şey var!

Öncelikle neden bu kadar önemli olduğundan bahsedelim.

Fausses marques, plutôt amusantes il faut dire… – Yumington Magazine
Çin Çin Çin

Sorun

Taklit pazarlama hakkında konuşmaya değer gibi görünmeyebilir. Ancak sonuç, bir kar tanesinin çığa dönüşmesi gibi olma eğilimindedir.

Biraz düşünmenizi istiyorum. Kopyaladığınız kişinin fikrini nereden aldığını gerçekten bilmiyorsunuz. Aslen onların mıydı, yoksa onlar da mı kopyaladı? Kopyaladılarsa, onlardan önceki kişi de aynısını yaptı mı?

Bununla hangi sonuca vardığımı görüyor musun?

Ve bu sadece buzdağının görünen kısmı. (Bu gönderide buzla ilgili birçok ifade var. Bu aralar havalar epey soğuk.) Yaptığımız tek şey başkalarının orijinal çalışmalarını körü körüne kopyalamak olduğunda, ilk etapta iyi düşünüldüğünden emin olamayız. Bu sizi yalnızca zaten var olan bir şeyi kopyalama konumuna getirmekle kalmaz, aynı zamanda sizi iyi bir taklitçi yapar.

Diyelim ki, havalı olduğunu düşündüğünüz başka bir emlak danışmanının reklamını gördünüz. Aynı şeyi deneyeceğinize karar veriyorsunuz. Taklit reklamınızı yayınladığınızda, başka bir danışman onu görür ve harika olduğunu düşünür. Yani onlar da deniyorlar. Siz farkına varmadan, topluluğunuzdaki her emlakçı, kendilerinin aynı şekilde reklamını yapıyor ve her potansiyel alıcı, posta kutularına/kapılarına/mail gelen kutularına/vs. karşı aynı şeyin geldiğini görüyor.

Sonunda kim öne çıkıyor? Kimse.

Pazarlamasyon
Ya tutarsa :)

Çözüm

Bunu söyleyebileceğim yüzlerce farklı klişe yolu var, ama hemen konuya gireceğim – farklı olmalısın. Tıpkı Apple reklamlarında olduğu gibi.

Pazarlama yaratıcı bir süreçtir, bu yüzden istediğiniz başarıyı görmek için bu kasları biraz esnetmeniz gerekecek. Sonuçta, emlak inanılmaz derecede rekabetçi bir endüstridir. Potansiyel müşterileriniz her emlakçıdan aynı şeyi görmek istemez. Neden daha iyi olduğunuzu, neyi farklı yaptığınızı ve neden onlar için en iyi seçenek olduğunuzu bilmek isterler.

Başka bir deyişle, bir taklitçi emlakçı istemiyorlar. Kendi özel ihtiyaçlarına uygun bir danışman istiyorlar.

Potansiyel müşteriniz için en iyi pazarlama taktiklerini belirlemenin harika bir yolu, alıcı kişilikleri oluşturmaktır. Alıcı kişilikleriniz, esasen hedef kitlenizin açıklamalarıdır. Demografik özelliklerini bir başlangıç ​​noktası olarak kullanarak, onlara ulaşma konusunda en iyi hareket tarzını belirleyebilirsiniz.

Luxury Brand Counterfeit Industry in China
Lüks olmak ya da olmamak :)

Örneğin, potansiyel müşteriniz Y kuşağı ve ilk kez ev satın alan biriyse, Snapchat veya Instagram gibi en çok zaman harcadıkları teknoloji alanlarında pazarlama yapmakla muhtemelen başarılı olursunuz.

Bununla birlikte, yeni emekli olmuş alıcılarla çalışma eğilimindeyseniz, bu uygulamalarda reklam yapmak için zaman, emek veya para harcamak istemezsiniz. Alıcı kişilik çalışmanızı hazırladıktan sonra, belirli müşterilere nasıl pazarlama yapılacağına ilişkin birkaç fikir üzerinde beyin fırtınası yapmak için biraz zaman ayırın. Bu konuda yazdığımız birbirinden değerli pazarlama ve müşteri makalelerini okuyun. 

Hatta bazı fikirleri arkadaşlarınızdan, ailenizden veya iş arkadaşlarınızdan fikirlerini ve katkılarını isteyebilirsiniz.

Siz farkına bile varmadan, artık ne yapacağınızı bildiğinizden daha fazla bilgiye sahip olacaksınız. Bunlar taklit edeceğiniz bir başka emlakçının değil, müşterileriniz düşünülerek tasarlanacak olan fark yaratan pazarlama kampanyaları olacaktır.

salmonfucker
Bir başarı öyküsü :)

Hepsinden önemlisi, unutmayın, pazarlama eğlenceli olabilir (ve olmalıdır)! Bu nedenle, kalıpların dışında düşünün ve neyin işe yarayıp neyin yaramadığını takip ederken yeni bir şeyler deneyin. Pek çok pazarlama deneme yanılma yoluyla yapılır.

Her şeye iyi bir tavırla ve öğrenmeye ve gelişmeye istekli olarak yaklaşın. Hedefinizi 12'den ne zaman vuracağınızı asla bilemezsiniz.

DİĞER HABER
14 Aralık 2021