"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Büyük Açık: Az Önce Amerikan Ekonomisine Karşı Bahse Girdin

Geçmiş zamanların finans ve borsacısı olarak filmin vizyona girmesini sabırsızlıkla bekledim ve büyük bir keyifle izledim. Yetmedi internetten bir daha izledim. Benim için borsa, ekonomi, finans film ve belgesellerini izlemek bir tutku. Fakat, film finansal terimlere uzak olanlara veya bu tarz yapımları sevmeyenler için çok sıkıcı olabilir. Finansal terimleri anlamakta zorlanıyorsanız köpük banyosu sahnesini kaçırmayın derim, filmin özeti burada geçiyor. Filmi daha iyi anlamanıza yardımcı olacak bu videoyu mutlaka seyretmenizi tavsiye ederim.

Kısaca filmin konusu; gerçek bir hikayeye dayanan, 2008 yılı ekonomik krizinin öncesinde tsunamiyi erkenden gören dört kişinin bu durumu değerlendirip risk alarak para kazanmasını anlatıyor. Filmin bizi ilgilendiren tarafı mesleğimizle ilgili kısmı, yani ülkemize pir girip bir daha çıkmayan emlak sektörünün dinamosu mortgage krizi.

Amerika'nın öksürmesiyle başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan hastalığın ilk başlangıç evresini seyrederken Steve Jobs'un sözleri kulaklarımda çınladı ''…şu basit gerçeği keşfettiğinizde; etrafında gördüğün ve hayat dediğin her şey senden daha akıllı olmayan insanlar tarafından yapılmıştır'' devamı burada. Steve burada ne kadar haklı olduğunu bir kez daha gösterdi.

Sadece bir kaç kişi bu çöküşü önceden tahmin etti. Bunlardan birisi de Yatırım Danışmanı Michael Burry.

Gerçekten film insanın beyninde farklı sorgulamaları yaşatıyor. Her uzatılan mikrofona demeç veren, televizyon programlarında ekonomi üzerine ahkam kesen, iki dudağının arasında ki sözleri piyasalarda kelebek etkisi yaratan, özellikle yatırımcılar tarafından otorite ve gösterge olarak kabul edilen ekonomi filozoflarının bu krizi pas geçmesi kral(lar) çıplak sözünü doğruluyor veya filmin bir repliği çok şey anlatıyor olabilir ''Bazı gölgeli olaylar dönüyor''.

Günümüze gelince tamam şimdilik bir balon yok ülkemizde, fakat bazı tedbirleri de almak lazım. Mesela, her zaman prim yapacak, lokasyon bazlı markalı konut projelerini takip etmeniz sizin yararınıza. Piyasa analizini güncel tutarak bölgedeki gayrimenkul stoklarını iyi takip etmeli. Yatırımlarınızı sadece uygun fiyattan alış işlemi gerçekleşince değil ilerleyen zamanlarda ki prim notuna bakıp değerlendirmeli.

Yazımızı filmin unutulmaz iki repliğiyle sonlandırıyorum:

-Siz zengin olacaksınız ama milyonlarca insan işsiz ve evsiz kalacak.

-Başımızı derde sokan bilmediğimiz şeyler değil, başımıza asla gelmeyeceğine emin olduklarımızdır.

İyi seyirler.

DİĞER HABER
10 Şubat 2016