"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Büyük Franchise Emlak Şirketleri, Büyük Sözler, Büyük Hayaller: Küçük Komisyonculuk

Bir noktada, her danışman zor bir karar vermelidir: Bağımsız bir emlak ofisi veya daha büyük franchise bir aracı şirket için çalışmak. Ulusal Emlakçılar Birliği'ne göre, 2020 itibariyle, bağımsız ve franchise aracı kurumlar için çalışan danışmanların sayısı neredeyse eşit. Elbette bu, tüm aracı kurumların danışmanlar için aynı şekilde çalıştığı anlamına gelmiyor. 

Daha büyük franchise aracı kurumların temelde sunacakları çok şey var gibi görünebilir. Ancak, markalarının tanınması ve müşteriler arasında kazanılan güvenin ötesinde, aracılara sağlanan faydalar beklenenden daha sınırlı olabilir. Aslında, bazı danışmanlar için bağımsız bir emlak ofisine katılarak kazanacakları daha fazla şey olabilir.

Kâr Potansiyeli

Büyük bir aracı kuruma katılırsanız, sonuçta kârınızın daha fazlasını aracı kurumla paylaşırsınız. Çoğu büyük firmada, danışmanlar yalnızca kârları bölmekle kalmaz (genellikle aracı kuruma %30-40 oranında geri verir) aynı zamanda hizmetlere erişim için ek ücretler (CRM yazılımı, masa alanı) ile birlikte birkaç bin dolar yıllık ücretler öderler vb.) Günün sonunda, bu ücretler toplanır ve medcezir piyasasında belirsiz bir gelire sahip olan danışmanların kâr potansiyelini kısıtlar. 

Bağımsız emlak ofisleri tamamen farklı bir finansal model üzerinde çalışma eğilimindedir. Yıllık ücretler tipik değildir ve çok az hizmet ücreti vardır veya hiç yoktur ve genellikle danışman ile broker arasında çok daha iyi bir uyum vardır. Bazı bağımsız emlak ofisleri potansiyel müşterileri danışmanlarla paylaşır ve danışmanları potansiyel müşterilere tanıtarak diğer franchise ofislerinde hiç yaşanmayan bu durum ile güçlü ve deneyimli emlak uzmanlarını bünyesine katar.

İnovasyon ve Çeviklik

Birçok büyük aracı kurum, özellikle son on yılda gayrimenkul sektörüne hakim olan, gayrimenkul teknolojisinin en ileri noktasında olduklarını iddia ediyor. Birçok eski aracı kurumla karşılaştırıldığında, bu şirketlerin bazıları teknoloji odaklıdır. Bununla birlikte, birçok büyük, teknoloji odaklı aracı kurum, bağımsız meslektaşlarının yapmadığı, devam eden bir sorunla karşı karşıya: Hız, yeni uygulamaları ve hizmet ürünlerini hızlı bir şekilde beta testi yapma yeteneği.

Yalnızca birkaç ofis ve bir aç yüz danışmanla bağımsız bir emlak ofisi işletmek, yeni bir uygulamayı veya teknolojiyi beta testi yapmak basittir. Heyecan verici bir şey görürseniz onu test etmek istersiniz, büyük aracı kurumlarının hantal ekibinden veya yönetim kurulundan destek almazsınız. Böylece bir eğitim programı geliştirmek ve ölçeklendirmek için İK veya BT ile çalışmanız aylarınızı almaz. Teknoloji inovasyonu söz konusu olduğunda, bağımsız emlak ofisleri daha çevik ve değişime duyarlı olma eğilimindedir. 

Müşterilere Hizmet

Yüz binlerce danışmanın bulunduğu bir aracı kurumda, tek bir kötü inceleme firmanızı etkilemez veya bozmaz. Bağımsız emlak ofisleri için her inceleme önemlidir ve hata yapma lüksünüz yoktur. Sonuç olarak, bağımsız emlak ofisleri, satıcılara ve alıcılara hizmet verme ve onların ihtiyaçlarının ilk sıraya konulmasını sağlama taahhütlerinde daha tutarlı olma eğilimindedir. Bir danışman olarak, kendinizi mükemmelliğe ve kişiselleştirilmiş hizmete adamış bir markayla ilişkilendirmek, potansiyel müşterilerin güvenini hızla kazanmanıza yardımcı olabilir. 

Müşteri Adayları 

Bazı büyük aracı kurumlar, danışmanların potansiyel müşteri bulmasına yardımcı olur, ancak hepsine değil. Birçok yeni danışman, kariyerlerinin başlangıcında kendi başlarına müşteri adayları oluşturmaya bırakıldı. Bir deneyimin ve bunun nasıl yapılacağını öğrenmek, ustalaşması yıllar alabilecek bir beceridir. Yılların getirdiği birikim, meslekte deneyimli profesyonel danışmanların neden bu kadar çok ciro çektiklerini açıklayabilir.

Bağımsız emlak ofislerinin ekibindeki her danışmanın başarısına yatırım yapması gerekir ve olası satışları paylaşma ve yeni danışmanların bunları benimsemesini öğrenmelerine yardımcı olma olasılığı daha yüksek olabilir. Bunun, bir danışmanın kârları ve zaman içinde sektörde başarılı olma yeteneği üzerinde önemli bir etkisi olabilir. 

İlerleme Fırsatları 

Büyük bir şirkette (herhangi bir büyük şirkette) öne çıkmak, yüksek hacimli satışlar getirebilseniz bile zordur. Daha büyük aracı kurumlardaki bazı danışmanlar, şirket içinde ilerleme fırsatlarının gelmesinin zor olduğunu da görebilir. Öte yandan, bağımsız emlak ofislerinde,  danışmanların hareket halindeyken broker tarafından takdir edilmeleri ve bir anlamda şirketle birlikte büyümeleri daha olasıdır. Şirket büyüdükçe ve yeni fırsatlar ortaya çıktıkça, mevcut danışmanların yeni ve genişleyen rolleri doldurmak için işe alınmaları daha olasıdır.

Bağımsız bir emlak ofisi için mi yoksa daha büyük bir franchise aracı kurum için mi çalışacağınızı seçmek, bir danışmanın şimdiye kadar verdiği en önemli kariyer kararı olabilir. Seçim yapmadan önce tüm hususları dikkatlice tarttığınızdan ve ihtiyaçlarınız ve profesyonel hedefleriniz için doğru kararı verdiğinizden emin olun.

Son bir şey daha :) Markanın sizi parlatması mı? Sizin markayı parlatmanız mı? İşte bütün mesele bu.

DİĞER HABER
24 Temmuz 2023