"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Büyük Markaların Pazarlama Stratejilerinden Alabileceğiniz İlhamlar

Nespresso, reklamında George Clooney’e görkemli bir villanın terasında kahvesini yudumlatır. Ünlü Fransız mimar Francis Krempp’e lüks bir kahve butiği tasarlatır ve Porsche’taki bir spor araba tasarımcısından markanın kahve makinasını tasarlaması için yardım alır. Tüm bunlar bir bardak kahvenin satılabilmesi için yapılır. Ama neticede Nespresso, en başarılı büyük markalarda olduğu gibi en çok satan markalar arasına girmeyi başarır.

Nike da dünyadaki en başarılı tüketici markalarından biridir. Nike, fiziksel bir aktivite için alınacak spor ayakkabılarına manevi bir anlam kazandırır. Sattıkları nesneyle akılcı değerlendirmenin ötesinde bir bağlantı kurarlar. Sonuçta istek uyandıran bir marka deneyimi ve her tüketicinin duygularına dokunan bir his oluşturmayı başarmışlardır.

Bunlar iyi güzel ama bir arka mahallede ailelere satılacak üç odalı dairelerin satış pazarlaması ile bunların ne ilgisi olabilir?

Nespresso, pazarlama kampanyasında, kahveye bir içecekten öte anlam katıyor. Nike ise aynı şeyi ayakkabılar için uyguluyor. Sizin de pazarlama kampanyalarınızda, müşterilere evlerin birer tuğla ve duvar yığınından daha fazlası olduğunu hissettirmeniz ve onların duygularına dokunmanız gerekiyor.

Gayrimenkul profesyonellerinin pazarlama aşamasında gözden kaçırdıkları en önemli şey, markalarını ve pazarlama temellerini basit bir iskelet yapısının üzerine kurmalarıdır. Oysa mülklerin etkileyici fotoğrafları üzerinde oynar, hedef pazarınızın hislerine dokunan cümleleri seçer ve onların yaşam tarzlarına uygun içerikler oluşturursanız, pazarlama sonuçlarınız ikiye katlayabilir.

Marka Kişiliği Oluşturun

Bir marka kişiliği oluşturmanız için listelerinizde müşterilerin ruh hallerine ve yaşam tarzlarına dokunmanız gerekir. Bir evin standart özelliklerinin ötesinde, hedef pazarınızı kendinize çekecek noktalara işaret etmelisiniz. Örneğin Rolex bir saat markasından daha fazlasıdır. Bir benzer örnek Harley Davidson. Coca Cola şekerli içeceğin ötesinde bir yaşam tarzını ifade eder. Bir Apple bilgisayarı ile iş yapmak her zaman insanlara daha üst seviyedeymiş hissi uyandırır.

Kendinize sorun: Sizin hedef pazarınızın yaşam özlemleri nedir? Onları yaşama bağlayan şeyler neler? Onların arkadaşlarını ve çevrelerini canlandıracak bir resim ne olabilir? Ve onların isteklerini yerine getirecek bir ev nasıl olabilir?

Alıcılar için bu tür bağlantıları listelerinizde ve pazarlama stratejilerinizde kurmanız çok önemlidir. Bu gibi özellikler, alıcıların o dairelere sahip olma isteğini kuvvetlendirir ve aynı zamanda evlerinizin değerini de arttırır.

Duygusal Bir Bağlantı Kurun

Potansiyel alıcılara başarılı bir ev gösterimi deneyimi sağlamak için onlarla bağlantı kuracak resimler seçmeniz ve onlara dokunacak metinler hazırlamanız çok önemlidir. Tıpkı bir tur rehberi gibi düşünmeniz gerekir.

Fotoğraflar, kat planı ve video görüntüleri ile alıcının zihnindeki mülkün temiz bir görüntüsünü çıkarabilirsiniz. Pazarlama kampanyanızla karşılaşacakların hayal güçlerini aktif hale getirmelerine yardımcı olmak için onların isteklerine uygun görseller kullanarak duygularına dokunmalısınız.

Bir evin temel özelliklerini kullanarak basit bir liste oluşturmak yerine, hedef pazarınızın duygularını ön plana çıkarın. Niş pazarlamanız ailelere yönelikse, onların ihtiyaçlarını ve önemsediği noktaları kullanın.

Potansiyel Gücü Aktifleştirin

Hedeflediğiniz pazarın yaşamlarındaki alışkanlıkları araştırın. Ailelere yönelik daireler üzerine pazarlama yapıyorsanız, ailelerin hayatlarında en önem verdikleri şeylerin listesini çıkarın. Onlara duygusal anlamlar katın ve bu anlamları fotoğraflara, metinlere yansıtın.

Potansiyel dediğimiz kavram, alıcıların sunduğunuz evi nasıl kullanabileceğine dair zihninde oluşan fikirlerdir. Onların bu fikirleri oluşturmasına ve evlerin potansiyellerini görmelerine yardımcı olun. Sunduğunuz evi kendi hayatına nasıl uyduracağını ve onu nasıl kullanabileceğini anlamasını sağlayın.

Satış, bir yaşam tarzı oyunudur. En büyük markalar, bir ürünü sattıklarından bahsetmezler. Onlar bir deneyim, bir istek, bir özlem veya bir durum satarlar. Bir gayrimenkul profesyoneli olarak sizin de ev satışında yapmanız gereken şey budur.

DİĞER HABER
11 Kasım 2016