"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Büyük Şirketlerin Ortaya Çıkmasından Sonra Müşteri Hizmetleri

Daha büyük bütçeler ile hareket ederek müşteri hizmetleri konusuna oldukça fazla ağırlık veren şirketlerin varlığı, bazı emlak danışmanlarının zora girmesine yol açabiliyor. Özellikle söz konusu büyük şirketlerin (Google, Apple, Amazon, Ikea) var olmasından sonra danışmanların yürüttükleri müşteri hizmetleri de değişim sürecine girmeye başladı.

Karşılanan hizmetlerin yanı sıra karşı tarafın doğan ihtiyaçlarını giderme ve istenen verilerin sağlanması gibi konular oldukça önemli. Nitekim geniş bir bütçeye sahip olan bir şirket bunları kolaylıkla yapabiliyor. Peki, emlak danışmanları değişen süreç içerisinde nasıl bir müşteri hizmeti sunabilirler?

'En mutsuz müşteriler, en önemli bilgi kaynağımızdır.' Bill Gates

İletişimde Çabuk Cevap Verebilme

Büyük şirketlerde iletişim kanalları adına çalışanlar olabilir. Haliyle müşterilerden gelen sorulara karşı çok daha hızlı cevap verebilen şirketler, karşı tarafın gözünde daha değerli olabilmekte. Bu nedenle doğrudan size yöneltilen soruları hızlı bir biçimde cevaplamaya çalışın. Bunu yaparken iletişim kanallarınızı denetlemeyi ve mail gibi bildirimlere karşılık vermeyi unutmayın. Oldukça basit gibi görünen bu önemli maddeyi doğrusu sektörde çok az danışman uyguluyor.

Geri İade Politikasını Unutmayın

En iyi müşteri hizmetleri, sorunun anında giderilmesini sağlayanlar olarak anılabilir. Bu noktada sorunsuz ve hızlı geri iade politikasının varlığı da bir hayli önemli. Müşterinin her zaman haklı olduğunu düşünmek karşı tarafın gözündeki değerinizi arttıracaktır. Ayrıca müşterinin fikir değiştirmesi sonrasında yeni şartlara ayak uydurmanız da önemli. Yani geri iade politikanıza önem vermeyi ihmal etmeyin.

En İyi Müşterilerinizi Ödüllendirin

Sadık müşterilerinizi çeşitli ödüller ile mutlu edebilirsiniz. Belli başlı büyük şirketler, sadık müşterilerine çok daha hızlı gönderim ve teslimat gibi seçenekler sunabilmekte. Bu durumu kendi hizmetlerinize göre değiştirebilir, en iyi müşterilerinizi ödüllendirme yoluna gidebilirsiniz. Böylelikle hali hazırda sadık olan müşterinizi size karşı çok daha bağlı bir hale getirebileceğiniz gibi müşterinin farklı mekanlarda sizden bahsetmesini de sağlayabilirsiniz.

Olası Sorunları Düşünün

Belirli bir müşterinizde yaşadığınız sorunun aynısını başka bir müşterinizde de yaşayacağınız diye bir kural yok. Fakat olası problemlere karşı önlem almak her zaman için yararınıza. Aynı zamanda olası sorunları önceden düşünmek ve çözümleri cepte tutmak da işinizi kolaylaştırabilir. Herhangi bir sorunu çözdüğünüz zaman tüm problemlerinin ortadan kalktığı izlenimine kapılmamanız da önemli. Kimi çözümler komplikasyon yaratacağından ötürü yeni sorunlar doğabilir. Bunlara hazırlıkla olmak ise her zaman için önemli.

“İşler karıştığında daima “müşteri için en iyi olanı” bulmaya çalışıp uygularız. Uzun vadede daima hem şirketin hem de müşterinin yararına olur bu.”  Jeff Bezos

İşaret Etmek Yerine Direkt Gösterin

Bir evi ya da satışını yaptığınız mülkün gezilebileceğini söyleyerek müşteriyi mülke yönlendirmek tek başına yeterli olmayabilir. Kimi emlak danışmanı yoğunluğunu bahane ederek müşterinin kendi başına evi gezmesini istemekte; bunu yapmak yerine evi bizzat kendiniz göstermeniz ve müşteriyi gezdirmeniz çok daha başarılı ilişkiler kurmanızı sağlayabilir.

Yaratıcı Olun

Müşterileriniz ile olan ilişkilerinizde yaratıcı olmaya çalışın. Alışagelmiş unsurları aşarak yaratıcı fikirler sunmak ve bunları müşterileriniz ile ortak bir şekilde yürütmek, çok daha başarılı iletişim desteği sunmanızı sağlayabilir. Yaratıcı çözümler üretebilmek için her alım ve satım sürecine ayrı bir senaryo yazmanız gerekir. Çıkabilecek olası sorunların neler olduğunu bilmek ve hazırlanmak süreci sorunsuz işletir.

DİĞER HABER
16 Şubat 2021