"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Çaylak Gayrimenkul Danışmanları İçin Basit Ama Etkili Tavsiyeler

Bu yazımız özellikle gayrimenkul danışmanlığı için lisansını yeni almış ve mesleğe adımını yeni atan kişileri ilgilendiriyor. Ama vereceğimiz ipuçları bu sektörde uzun süredir var olan danışmanların da işine yarayabilir.

Gayrimenkul piyasası rekabetli ve zorlu bir iş alanı, ama belirli noktalara dikkat ederek herkesin bu alanda başarılı olması mümkün.

Şimdi size özellikle mesleğin başında takip etmeye başladığınızda kesinlikle başarıya ulaştıracak 6 basit ama etkili adımdan bahsedeceğiz. Eğer bu adımları zamanında takip etmediyseniz, hala geç değil, bu küçük adımları varolan çalışma şekline de adapte edebilirsiniz.

İlgili: Emlak İşindeki İlk Haftanızda Ne Yapabilirsiniz?

Emlak Brokerınızı İyi Seçin

Özellikle bu işe yeni başladığınız dönemlerde danışmanlık yapmaya başka birisinin yanında başlayacaksınız. Belki de sürekli bu şekilde çalışmayı tercih edeceksiniz. Yanında çalışacağınız insanı doğru seçmek başarılı olmak için çok önemli.

Bu yüzden seçiminizi yapmadan önce birkaç ofisle konuştuğunuzdan emin olun. Size en büyük komisyon payını verecek yerle çalışmak çekici olabilir, ama seçiminizi yaparken o ofisin size ne kadar bilgi ve deneyim katabileceğine bakmanız gerekiyor.

Eğer sektörde lider olan ve sizi geliştirebilecek bir yerde çalışmazsanız, bireysel gelişiminiz beklediğinizden yavaş olabilir. Bu da başarıyı daha geç yakalamanıza sebebiyet verir.

Dinleyin

Yeni bir danışman olarak sektörle ilgili çok fazla sorunuz olacak. Evet bu işi neden yapmak istediğinizle ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz, ama şu an ne bilmediğinizden bile haberdar değilsiniz. Sektörde yeni değilseniz de durum çok farklı değil, çünkü her zaman yeni bilgiler edinebilirsiniz.

Brokerınızla konuşarak ondan takip edebileceğiniz iş planları vermesini isteyin. Kendi düşüncelerinizi söylemek konusunda heyecanlı olabilirsiniz, ama sizden daha deneyimli insanların sözlerine kulak vermelisiniz.

Deneyimlerden edineceğiniz bilgiler çok değerlidir.

Haber Salın

Artık bir gayrimenkul danışmanısınız, bu yüzden de potansiyel müşterilere varlığınızı haber vermeniz gerekiyor.

Bunu yapmaya tanıdıklarınıza artık bir gayrimenkul danışmanı olduğunuzu haber veren el yazısı kısa bir not göndererek başlayabilirsiniz.

Aynı yöntemi, daha önce çalıştığınız müşterilere kendinizi hatırlatmak için de kullanabilirsiniz.

Evet, el yazısı olmasından özellikle bahsettik. Günümüzde bu tarz notlar o kadar az gönderiliyor ki notu alan insanlar bu hareketinizi sempatik bulacak ve hatırlayacaklar.

Muhitinizi Tanıyın

Birçok gayrimenkul danışmanının çok tanındığı ve uzmanı olduğu bir bölgesi vardır. Yeni bir danışman olarak sizin şimdilik böyle bir bölgeniz yok ve her satış sizin için önemli.

Müşterilerinize daha iyi hizmet verebilmek için muhitinizi tanımalısınız. Bu bölgede ne tarz evler var ya da genel fiyat aralığı ne tarzı soruların cevabını bilmeniz gerekiyor.

İlk başta çok fazla müşteriniz olmayacak, bu zamanı çevrenizi tanımak için kullanın.

Eğer ki sektörde yeni değilseniz, bu sefer de muhit hakkında başkalarının veremeyeceği bilgiler edinmeye çalışın.

Edindiğiniz bilgiler süreç içerisinde çok işinize yarayacak.

Sabırlı Olun

Genel konseptte yeni bir gayrimenkul uzmanı ilk senesinde sadece 1 2 konut satar. Üzücü bir şekilde de danışmanların %75’i ilk senelerinde başarısız olur.

Bu yüzden, yeni bir işte başarılı olmanın zaman alacağını aklınızdan çıkarmayın. Çevrenizdeki tüm başarılı danışmanlar bu süreçten geçti.

Hatta hala geçiyorlar. Başarılı gayrimenkul danışmanlarının bile durgun geçen dönemleri olur.

Çalışmalarınıza her gün devam edin ve motivasyonunuzu kaybetmeyin. Sabırsızlığa yer yok. Bilginiz arttıkça öz güveniniz de artacak ve sonunda başarıya ulaşacaksınız.

Öğrenmek için Fırsat Yaratın

Her şey istediğiniz gibi gitmeyebilir ve müşteri bulmak konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Uzun süre bomboş da oturabilirsiniz.

Bu durum yeni bir gayrimenkul danışmanı iseniz çok büyük ihtimalle başınıza gelecek, ama değilseniz de ara ara iş sıkıntısı çekeceksiniz.

Bu süreçlerin hepsi yeni şeyler öğrenmeniz için birer fırsattır. Kimsenin sizinle yüz yüze görüşmüyor olması telefonla konuşma yeteneğinizi geliştirmenizi engellemez mesela.

Boşluğa düşerek mutsuz olmayın, her boşluğu öğrenmek için değerlendirin.

DİĞER HABER
16 Ocak 2023