"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Chatbot Yazılımları Emlak Sektörünü Nasıl Geliştiriyor?

Başarılı bir gayrimenkul işi yürütmenin en önemli faktörü, anında ve doğru şekilde bilgi dağıtımı yapmaktır. Yüksek temaslı küresel pazarımızda tüketiciler, artık sorularına cevap almak için 24 saat veya birkaç saat beklemek istemiyor. Onları online olarak arayabileceklerini veya rekabetin üstesinden gelebileceklerini biliyorlar. Günümüzün gayrimenkul pazarı, tamamen müşteri odaklıdır ve düşük müşteri sadakati ile eşleşmiştir.

Bu nedenle olağanüstü bir müşteri hizmeti deneyimi sunmak ve etkin katılım sağlamak çok önemlidir. Araştırmalara göre, B2B müşterilerin yüzde 62’si ve B2C müşterilerin yüzde 42’si, iyi bir müşteri hizmetleri deneyimi sonrasında daha çok satın alma eğilimi gösteriyor. Peki, maliyetlerinizi düşürmeniz gerekiyorsa ne olacak? 7/24 müşteri hizmetlerini kapsayacak bir çağrı merkezi kiralayabilecek misiniz?

İşte bu noktada imdadınıza, Türkçe’de sohbet yazılımları olarak isimlendirebileceğimiz chatbot yazılımları yetişiyor. Bu yazılımlar sayesinde günün her saniyesi işlem yapabilir, onları kişiselleştirebilir ve müşterilere otomatik yanıtlar sunabilirsiniz.

Gelin chatbot yazılımlarının emlak endüstrisini nasıl değiştirebileceğini birlikte keşfedelim.

Büyük Gayrimenkul Eğilimleri

Ev sahipliği fikri büyük bir değişim geçiriyor. Dünya genelinde 2008’deki büyük durgunluktan önce fiyatlar yüzde 70 civarındaydı. 2015’in ikinci çeyreğine kadar bu oran yüzde 63’e düştü. Ardından kiralık konut ve mikro konut için artan bir talep oluştu.

Tüketiciler artık daha az olanı istiyor. Ofis alanları küçülüyor. Gayrimenkul dünyasında 2000’lerde işçi başına düşen ortalama ayak kare sayısı 253’tü. Bu rakamın 2020’de 138’e düşmesi bekleniyor. Ek olarak, iş ortaklığının doğması, mevcut alanların yeniden geliştirilmesini ve alandan tasarruf edilmesini de sağladı.

Birçok büyük banka son yönetmelikler ile sınırlandırıldığından beri, tüketiciler ve müteahhitler, daha küçük bankalara ve kredi sağlayıcılara yöneldi. Tüketicilerin bu tercihleri kredilendirme manzarasını değiştirmeye yardımcı oluyor.

Gayrimenkul dünyasında değişen tüm bu eğilimler, elbette ki müşterilerin daha fazla soru sormasını gerektirecek. Onlara yanıtları zamanında ve kaliteli bir şekilde vermek ise gayrimenkul profesyonellerine kalıyor.

Telefon Maliyetlerini Düşürün

Ofisinize tam özellikli bir telefon sistemi kurmak pahalıya mal olabilir. Ayrıca müşteri yoğunluğunuza göre birilerinin aramaları cevaplandırması için de ek maliyet gerekir. Bu nedenle iletişimin ilk noktası olan chatbot yazılımlarının kullanılması hayat kurtarıcı olur.

Benzer soruları soran pek çok müşteri vardır. Normalde siz her telefon çalışında aynı tarz soruları papağan gibi tekrar ederek cevaplandırmak zorunda kalırsınız. Chatbot yazılımları ise, sizi bu durumdan kurtarır. Bu yazılımlar, sorulan benzer soruları gruplara ayırabilir ve bunlara doğru, hızlı bir şekilde tek tek cevap verebilir.

Anında Müşteri Hizmeti Sunun

Bir chatbot yazılımı ile tutarlılık, arıza süresi gibi aksaklıklar hakkında endişe etmeniz gerekmez. Her zaman performans gösterebilirler ve tamamen ölçeklendirilebilirler. Tüm cihazlar üzerinden bu yazılımlara anında erişebilirsiniz. Dolayısıyla nerede olursanız olun her müşterinin sorusuna anında cevap verebilirsiniz.

Mülk Listesi Araştırması İçin Yöneltilen Sorulara Cevap Oranınızı Arttırın

Onlarca veya yüzlerce satılık listeniz varsa, müşterilerin listeler hakkındaki sorularını cevaplandırmak için tüm zamanınızı harcamanız gerekebilir ve bu nedenle başka işlerinize vakit bulamayabilirsiniz. Şimdi bu tarz soruların tümünü sizin için bir yazılımın cevaplandırdığını hayal edin. Bu yazılımlar, yüzlerce müşterinin sorusunu birkaç dakika içerisinde yanıtlayabilir. Müşteriler ise kendilerine bu şekilde çabuk dönüş yapan şirketler ile daha fazla iş yapma eğilimi gösteriyorlar.

Emlak Profesyonellerinin Desteğe İhtiyacı Var

Bir iş hayatı, hayatta kalmak için müşterilere ihtiyaç duyar. Neden? Çünkü müşteriler satışları getirir ve kâr oranını arttırır. Potansiyel müşteri kazanmanın tek yolu ise anında ulaşılabilir olmaktır. Gayrimenkul profesyonellerinin başarısız olmalarının en büyük sebebi, müşterilerin sorularını cevaplandırmamalarıdır.

Bir gayrimenkul işi, tamamen ilişkiler inşa etmek üzerinedir. Eğer müşteriler ile bir şekilde etkileşimde bulunmuyorsanız, onlarla iletişim kuramazsınız. Kendinizi müşterilerin yerine koyun. Size zaman ayırmayan ve sorularınızı cevaplandırmayan bir firmadan, hayatınızdaki en yüksek maliyetli alışverişi yapmak için danışmanlık hizmeti almak ister misiniz?

Müşteriler, Temel Sorular İçin Chatbot’ları Tercih Ederler

Chatbot yazılımları, müşterilerin web sitenizdeki tüm yolculuğunu gözlemleyebilirler. Sürekli olarak aktif olan yazılımları, bu işi daha da kolaylaştırır. Dahası müşteriler, basit istekler için chatbot yazılımları ile etkileşime geçmeyi daha çok tercih eder.

Eğer müşteri hala araştırma aşamasındaysa, bu daha da geçerlidir. Çünkü onlar bir emlak danışmanının, hazır olmamasına rağmen satın alabileceklerini söylemesinden endişe ederler. Oysa chatbot yazılımlarından böyle bir hesap yapması beklenemez.

Chatbot yazılımları sayesinde müşterilerinizi kaybetmekten kurtulabilirsiniz. Müşterilerin hatıraları kuvvetlidir. Onlarda kötü anılar bırakmayın. Chatbot yazılımlarını kullanmaya hemen başlayın.

DİĞER HABER
07 Kasım 2022