"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Çok Başarılı Danışmanların 10 İş Sırrı

Başarılı bir gayrimenkul danışmanı olmanın yolu, bu sektörde çoktan başarılı olmuş insanların iş yönetimlerini bir sonraki seviyeye taşımak için yaptıkları aktiviteleri anlamaktan geçiyor. Eğer ki müşteri ilişkilerinizi yönetmeyi bilir ve satış yönünüzü güçlendirirseniz, emlak piyasasında başarıya ulaşmak aslında oldukça kolay.

Peki, ne yapıyor bu başarılı danışmanlar?

  • Potansiyel Müşteri Edinme Çalışmalarını Günlük Plana Eklemek

Başarılı danışmanlar insanlarla sürekli iletişim halindeler ve her daim potansiyel müşterileri tespit etmeye çalışıyorlar. Başka danışmanlar gibi inişli çıkışlı bir iş modeline sahip olmamak için insanlara ulaşmak üzere özel zaman ayırıyor ve bu zamanı günlük planlarına ekliyorlar. Her alanda olduğu gibi, emlak sektöründe de başarı istikrarla elde ediliyor.

  • Potansiyel Müşteri Edinme Çalışmalarını Günün Erken Saatlerinde Yapmak

Hepimiz büyüklerimizden en az bir kez “Erken kalkar yol alır” sözünü duymuşuzdur. Bu söz gerçekten de çok geçerli. Emlak sektöründe başarılı olmak için potansiyel müşteri listenizin oldukça kabarık olması gerekiyor. Bu yüzden başarılı danışmanlar bu amaç için gerçekleştirecekleri aktiviteleri günün erken saatlerinde yapıyor. Gün içinde dikkatinizi dağıtacak bir sürü şey yaşıyorsunuz. Daha odağınız yerindeyken bu erken ve verimli bir mesai konusuna  eğilmeniz başarı şansınızı artıracak.

  • Fiyatlandırma Konusunda Kontrolü Ele Almak

Başarılı danışmanlar fiyatlandırma konusunu müşterileriyle nasıl konuşması gerektiğini bilir. Dahası, kontrolü ele alma ve müşterilere doğru fiyatlandırmanın önemini anlatma konusunda yeteneklidir. Doğru fiyatlandırma yaparsanız listelediğiniz konut için gerçekten alma potansiyeline sahip çok daha fazla talip olacak. Bu yüzden müşterinizin fiyat  konusundaki müzakereyi kazanmasına izin vermeyin.

  • Potansiyel Müşterilerle Buluşmaya Özen Göstermek

Potansiyel müşteri  listenizin kabarık olması gerçekten de çok önemli, ama başarılı bir danışman için daha da önemli olan, bu insanlarla yüz yüze görüşmek ve kaliteli bir alıcı/satıcı listesi oluşturabilmektir. Yani potansiyel müşteri sayınız size bir havuz oluşturmak adına yardımcı oluyor, ama günün sonunda önemli olan bu müşterilerin niteliği. Bu yüzden olabildiğince potansiyel müşterilerinizle yüz yüze görüşün, çünkü bu görüşmeler satış sunumlarına ve sunumlar da satışlara dönüşecek.

  • Takip ve Analiz Etmek

Rakamlara hâkim olmak başarılı olmak için büyük önem taşıyor. İşlerinizle ilgili potansiyel müşteri sayısı, iş kapama oranları, kar oranları ya da buluşma sayıları gibi rakamları biliyor olmanız işlerinizdeki gelişme noktalarını belirlemenizi ve aksiyon alabilmenizi sağlayacak. Bu rakamları belirli aralıklarla analiz etmelisiniz.

  • İş Planları Oluşturmak

İş planı oluşturmak ve bu planları periyodik olarak güncellemek başarıya giden yolda sizi farklılaştıran adım olacak. İşlerinizi önce uzun vadeli bir hedef koyarak, sonra da bu hedef için yapılacakları küçük zaman dilimlerine bölerek planlayın. Sonunda elinizde her gün ne yapmanız gerektiği ile ilgili bir plan oluşacak. Bir iş planınız olduğu sürece kolay kolay sürprizlerle karşılaşmazsınız.

  • İş Çizelgelerine Uymak

Eğer ki zamanınızı kontrol edemezseniz, başka bir dış etken sizin zamanınızdan çalacak. Başarılı danışmanlar için su ve oksijen kadar önemli olan tek şey zamandır. Zamanınızı iyi planlamalı ve potansiyel müşteri görüşmeleri, satış sunumları, veri analizleri ya da sözleşme hazırlama gibi önemli aktivitelere zaman yaratmalısınız.

  • Sunumlardan Önce Hazırlık Yapmak

Başarılı danışmanlar karşısındaki insanla nasıl iletişim kuracağını bilenler ve iletişim yollarını efektif kullanabilenlerdir. Bu danışmanlar her gün iletişim yetilerini geliştirmek için çabalar ve doğru söz öbekleri üzerine çalışırlar. Karşılarındaki müşterinin güvenini kazanmak için vücut dillerini ve duruşlarını prova ederler. Sizin de sunumlarınızda söyleyeceğiniz şeyler ve sunum boyunca yapacağınız hareketler için ön hazırlığınız olsun.

  • Standartlara Sahip Olmak

Rakiplerinizden farklılaşabilmek  için standartlarınız olmalı. Bu standartlar bir ayda yapacağınız görüşme sayısı ya da efektif müşteri listeniz için rakamsal alt limitler olabileceği gibi, sunum kaliteniz ya da müşteri ilişkilerinizdeki tutumunuz gibi niteliksel özellikler de olabilir. Önemli olan kendiniz için bazı standartlar belirlemeniz ve bu standartların altına düşmemek için çaba göstermeniz.

  • Duygusallığa Kapılmamak

Emlak sektöründe her gün farklı farklı olaylarla karışılacaksınız ve bazıları gerçekten de sinir bozucu olacak. Ama başarılı olabilmek için her durum karşısında duygusuz ve tarafsız kalmayı bilmelisiniz. Sonuçta ev sizin değil, hayat sizin değil, ya da karar sizin değil. Müşterileriniz için üzülmek ya da onlara kızmak sizi yıpratır. Bu yüzden siz işinizi iyi yapmaya odaklanın ve gerisini kendinize dert etmeyin.

DİĞER HABER
08 Mayıs 2020