"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Compass, Piyasa Değerinde 3,6 milyar Dolar Kaybetti

Satış hacmine göre ABD'nin en büyük ikinci konut komisyoncusu olan Compass, halka açıldıktan altı buçuk ay sonra, konut piyasasına ilişkin belirsizlik ortamında tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi.

Yahoo Finance'e göre, hisse senedi, Pazartesi günü 10.74 $'a kadar düştü, açılıştan yüzde 5.37 ve borsaya açıldığı ilk işlem günü olan 1 Nisan'a göre yüzde 47 düşüşle 10.74 dolardan kapandı.

Borsaya başladığı ilk günden bu yana piyasa değerinde 3,6 milyar dolar kaybeden şirket, ülke çapında bir genişleme patlaması yaşıyor. Tapu ve lojistik şirketlerini satın alan Compass, 15 yeni pazara giriyor ve ev fiyatları yükselirken yeni bir ipotek işine başlıyor.

Enflasyon tehdidi, Federal Rezerv'in ipotek piyasasından çekilmesi ve faiz oranlarının yükselme olasılığı, konut fiyatlarında bir yavaşlama veya düşüş olasılığını artırıyor.

İki hafta önce, Compass'ın Nisan ayında halka arzından kaynaklanan kısıtlamalar, yaklaşık 200 milyon hisse için sona erdi. Oppenheimer'daki analist Jason Helfstein, aracı kurumun hisse fiyatının toparlanmadan önce düşeceğini tahmin ediyordu. Başlangıçta, kısıtlamaların süresinin sona ermesinin şirket üzerinde çok az etkisi olduğu görüldü. Geçen hafta, hisse fiyatı Cuma günkü işlemlerde 12$'ın altına düşerek 10.75$'a düştü.

Helfstein, geçen Pazartesi günü ortalama işlem hacminin, tipik 1 milyon ila 2 milyon hisseye kıyasla 5 milyon hisseye ulaştığını kaydetti. Hacmin yatırımcılara, birisinin çok fazla hisse satmak istediğini ve muhtemelen onları korkuttuğunu işaret ettiğini söyledi. 

"Çok fazla hissesi olan biri, bir nevi piyasayı test ediyor" dedi. "İnsanlar aptal değil, bunu görüyorlar ve bu, yatırımcıların bu 5 milyon hisse satıcısının kim olduğunu görene kadar bunun önüne geçmek istemediklerini gösteriyor." 

Geçen hafta, hisse fiyatı düşmeye başladığında, gayrimenkul teknolojisi analisti Mike Del Prete, Compass'ın bugüne kadarki düşüşünü Realogy hisselerinin yıldan bugüne artışıyla karşılaştıran bir not yazdı. Compass'ın performansının ya yatırımcıların "şirketi önemli ölçüde aşırı değerlendirdiğini", "büyüme beklentileri konusunda karamsar" olduğunu ya da her ikisinin bir karışımı olduğunu söyledi.  

Compass hisseleri için 25$'lık bir hedef fiyatla aracı kuruma "üstün" bir not veren Helfstein, Pazartesi günkü performansın işe bakışını değiştirmediğini söyledi. 

“Hala bunun temelden daha teknik olduğunu düşünüyorum” dedi. “Daha fazla hisse senedi yatırımı gerçekleşecek, hisse senedi istikrar kazanmaya başlayacak.” 

DİĞER HABER
13 Ekim 2021