"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Crexi Ticari Gayrimenkulde Pazarlığı Online Ortama Taşıyor

Bu internet sitesi aslında modası geçmiş teknolojiye dayanan bir sistemi, modern web tabanlı uygulamalarla yeniden yorumluyor. Burada eski teknolojiye bağımlı sektör ticari gayrimenkul sektörü, onu yeniden yorumlamaya yarayan uygulama ise adını ticari gayrimenkul takası ile duyuran Crexi.

Crexi’nin CEO’su Michael Defiorgio, bu sistem kurulurken pazarlık yapma sürecinin çok eski moda ve antika kaldığını fark ettiklerini belirtiyor. Amaçları bu sistemi teknolojinin imkânlarından da yararlanarak işlevsel bir hale getirmek olduğunu söylüyor. Ayrıca, eski yöntemlere göre ticari gayrimenkul alım satım işlemleri sırasında çok farklı platformun kullanılması, mailler gönderilmesi, bir sürü faks çekilmesi ve insanlarla görüşebilmek için pek çok seyahat yapılması gerektiğininde altını çiziyor.

Hayata geçeli henüz 3 ay olmasına rağmen sitede yaklaşık 200 gayrimenkul sergileniyor. Bu gayrimenkullerin yaklaşık değeri 800 milyon dolar. Sitedeki gayrimenkullerden tek birinin fonlaması 4,3 milyon dolara kadar yükselmiş. Bu tutarlardan site üzerinden ne kadar büyük hacimli işlemler yapılabileceği anlaşılıyor.

Site gayrimenkul alıcıları, satıcıları ve emlak brokerları tarafından kullanılıyor. Arama özellikleri dışında Crexi, kullanıcılarına emlak ile ilgili önemli dokümantasyonu görüntüleme, gayrimenkul turları planlama, listeler ile ilgili analizlere ulaşma ve teklif yapma konularında da imkân sağlıyor. Ayrıca siteye yeni eklenecek DocuSign geliştirimi ile anlaşma dokümanlarının da elektronik ortamda imzalanmasına olanak tanınacak.

Sistemin gizli silahı ise en iyi teklifi seçebilmesi için satıcıya zaman tanıması. Bunu şöyle açıklamak mümkün: Satıcı gelen birkaç teklif arasında kararsız kalır ise, sistem satıcıya düşünmesi için kısa bir zaman süresi tanıyor ve alıcılar bu süre içerisinde birbirleri ile rekabete girerek daha yüksek ücretler ya da daha iyi teklifler yapabiliyor.

Sistem, alıcının verilen diğer fiyatları görmesini ve onlara göre yeni fiyat teklifi yapabilmesini sağlıyor. Sistemde şeffaflık ile büyük bir rekabet kabiliyeti yakalamak mümkün hale geliyor.

DİĞER HABER
03 Mart 2016