"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Daha Az Stres: Bir Emlakçı Olarak Nakit Akışınızı Yönetin

2020 emlak satışları için en iyi yıl olmadı. Piyasa, neredeyse on yılın en büyük düşüşünü yaşadı ve danışmanların kazançlarını önemli ölçüde düşürdü. Birçok danışman için gelir düşüklüğü ve para kazanamaması nakit akışı sorunlarına yol açtı. 

Sabit bir maaşı bulunmayan ve komisyon gelirleriyle kazanç sağlayan danışmanların gayrimenkul sektöründe beklenmedik diplere hazırlanması gerektiğini pandemi sürecinde anlamış olduk.

Hazırlık yapmanın en iyi yolu, gelecekteki krizlerin cebinize zarar vermemesi için parasal konularda proaktif bir duruş sergilemektir. 

Bir Plan ve Bütçe Hazırlayın

Nakit akışı planı ve bütçe, gelir ve giderleri yönetmek için iki temel araçtır. Planınız ve bütçeniz 12 ayı kapsamalıdır ve bunu bir kerelik bir alıştırma yapmak yerine, bu belgeleri gerektiği gibi düzenleyerek düzenli olarak gözden geçirin.

 • Bütçenizi hazırlarken, beklenmedik engeller ortaya çıkarsa biraz rahatlama sağlayan nakit acil durum planları oluşturun.
 • Doğru bir genel bakış açısı sağlamak için yıllık tahmini gelir ve giderlerinizi oluşturun.
 • Ek olarak, özellikle nakit akışınızı olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilecek tahminler ekliyorsanız, gayrimenkul sektörünün mevsimsel eğilimlerini göz önünde bulundurun.

Gerçekçi Ol

Gelir, harcama ve nakit akışı tahminleri kesin bir bilim değildir, ancak bu, fanteziye teslim olmanız gerektiği anlamına gelmez. Emlak satışlarının yıl boyunca %70 artacağını tahmin etmek isteyebilirsiniz. Bu teoride mümkün olsa da, pek olası değildir.

Kendiniz ve emlak ofisinizin mevcut ve gelecekteki pozisyonları hakkında mümkün olduğunca gerçekçi olmanız önemlidir. En iyi yaklaşım, tahminlerinizde gerçekçi olmaktır. Birikimlerinizden işiniz için iyi bir fonlama yaparsanız, bunları ekstra harcamalar için kullanabilir veya nakit acil durum planlarına koyabilirsiniz.

Gelir ve Giderleri Takip Edin

Bir emlakçı olarak iyi bir finansal yönetim, gelir ve giderleri titizlikle takip etmenizi gerektirir. Bazı harcamalar ne kadar küçük veya önemsiz görünürse görünsün, her şeyi not alın.

 • Nakit akışı planınızı gerçekleştirmek istiyorsanız bütçenize bağlı kalmalısınız. Ne kadar para girip çıktığına dair doğru bir kayıt tutmazsanız, doğru bütçeleme yapmak imkansız olacaktır.
 • Bütçenizi aylık olarak gözden geçirin ve bunu yaparken sabit maliyetlere ve genel giderlere çok dikkat edin. En azından bazılarında tasarruf etmenin yollarını bulabilirsiniz.

En İyisi ve En Kötüsü İçin Planlayın

Tahmin ve planlama yaparken, en iyi ve en kötü durum senaryoları için planlar hazırlayın. Planlamaya fazladan zaman ve çaba harcayın. Bu şekilde, tüm gereksiz giderlerinizin kapısını kapatmayı deneyebilirsiniz.

 • Nakit akışı planınızı tamamladığınızda en iyi ve en kötü durum planlarınızı oluşturun.
 • Planı bir rehber olarak kullanarak, en iyi senaryoyu en olası senaryodan yaklaşık %25 daha yüksek oranda alın.
 • En kötü durumu ana plandan %25 daha düşük olarak hesaplayın.

Vergiler ve Vergiler

Mali planlarınıza vergileri dahil etmeyi unutmayın. Bu, hesaplama paranızı yönetmenize yardımcı olacaktır ve hiçbir zaman vergi usulsüzlüğüne karşı gelmemenizi veya ceza almamanızı sağlayacaktır. 

 • Bir akıllı iş stratejisi uygulamak için vergi ödeme takvimi oluşturun.
 • Vergi hesaplamalarınız yönetilebilir olmalıdır.
 • Vergi ödemelerinde sorun yaşamak istemiyorsanız, komisyonunuzun bir yüzdesini vergilere ayrılmış bir hesapta biriktirebilirsiniz. Alternatif olarak, bu yaklaşımları birleştirebilirsiniz.

Döngülere Hazırlanın

Birçok sektör gibi, gayrimenkul de döngüler halinde çalışır. Emlak piyasasının sıcak olduğu ve olmadığı zamanlar vardır. Bu eğilimler her zaman öngörülebilir olmasa da, emlakçıların her an onlara hazır olma alışkanlığını geliştirmeleri gerekir. 

Bir düşüşe hazırlanmanın başka bir yolu, tasarruflarınızı yatırım araçlarına yatırabilirsiniz. Zor zamanlarınızda bu yatırımlarınız sizin için can simidi olacaktır.

Başka bir seçenek de, istediğiniz zaman erişebileceğiniz, ancak aylık olarak eklediğiniz bir tasarruf hesabı oluşturmak olabilir. Bir aylık komisyonunuz sabit giderlerinizden daha yüksekse, daha büyük bir miktar tasarruf edebilirsiniz. Bu şekilde, daha zor zamanlar için ekstra sermayeniz olacaktır ve nakit akışınız engellenmeyecektir. 

Gördüğünüz gibi, bir emlakçı olarak mali durumunuzu yönetmek, öngörü ve özveri gerektirir. Bu nitelikleri yukarıdaki ipuçlarına uygulayarak kendinizi iyi bir nakit akışı yönetimi yoluna koyabilirsiniz.

DİĞER HABER
19 Ekim 2021