"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Daha Çok Balık İçin Teknenizi Hareket Ettirin

Şu günlerde sık sık danışmanlardan envanter eksikliği ile ilgili şikayetleri dinliyoruz. Pandemi belirsizliği piyasada aranılan özelliklere uygun konut bulmayı zorlaştırıyor, bir konut için çok fazla teklif gelmesine sebep oluyor ve danışmanlar alıcı müşterilerinin tekliflerinin reddedilmesi karşısında hayal kırıklığı yaşıyor.

Bu yüzden teknelerini daha verimli sulara sürmeye çalışarak konut sahipleri ile ilgili iş planı oluşturan birçok danışman var ve bizce bu tutum en mantıklı olanı. Tabi ki alıcı müşterilerinize daha az odaklanın demiyoruz. Fakat bu zorlu piyasa ortamında ayakta kalabilmek için ekstra stratejiler geliştirmeniz şart.

Yani eğer ki piyasada envanter az sayıdaysa, siz de teknenizi konut sahiplerine doğru sürebilirsiniz. Bu da satıcı müşterilerinize piyasanın satış için ne kadar uygun olduğu ile ilgili bilgi paylaşımı yapmaya başlamanız anlamına geliyor. Konut sahiplerine güncel durumun önemini anlatabilen danışmanlar yaptıkları değişimden daha somut sonuçlar elde ediyor.

Piyasa koşulları değiştiği zaman siz de usta bir balıkçı gibi daha çok balık bulabileceğiniz sulara hareket etmelisiniz. Eğer envanter az ise, denizde besin bulmaya çalışan birçok alıcı balık var demektir. Fakat bu balıkların birçoğu bu rekabet içerisinde istediği besini bulamayacak.

Alıcı müşterilerinizle ilgilenirken de onları çoklu teklif ortamlarında nasıl başarılı olunabileceği konusunda eğitmeniz gerekiyor. Müşterilerinize karşı dürüst olmanız ve seçeneklerini düzgünce açıklamanız önemli. Eğer bir alıcı müşteriniz için birçok teklif vermek zorunda kalıyorsanız, yeterince eğitim verememişsiniz demektir. Başarılı bir balıkçı olarak müşterinizin karşı taraf ile iletişimini güçlendirmek sizin göreviniz. Takım çalışması bu zorlu koşullarda büyük anlam ifade ediyor.

Başarılı ve zeki bir gayrimenkul danışmanı piyasadaki değişimleri sürekli takip etmeli ve strateji değişikliğini başkalarından önce yapmalıdır. Bu strateji bazen teknenizi daha verimli sulara sürmek, bazen ise kendi alanınızdaki verimi artırmak üzerine olabilir. Değişimden ve yeni şeyler denemekten korkmayın.

Balıkçılık deneyiminizi daha başarılı hale getirmek ve daha verimli sularda yüzebilmek için hemen şimdi şu 5 aksiyonu alabilirsiniz: 

1. Yerel muhitinizdeki satıcılarla paylaşmak üzere kaliteli içerik hazırlayın. Emlakbroker.com'da bölge raporlarınızı ve piyasa hakkında görüşlerinizi paylaşın.

2. Satıcılarla birebir iletişime geçin ve piyasa durumu hakkında bilgilendirme yapın.

3. Potansiyel satıcıların dikkatini çekmek için bir e-mail kampanyası başlatın.

4. Konutların en kısa sürede satıldığı muhitleri tespit edin ve bu muhitler için pazarlama çalışmaları yapın.

5. Yerel piyasa hakkında ayrıntılı bir analiz hazırlayarak ulaşabildiğiniz kadar satıcıya ulaşın.

Her piyasa koşulu ve her değişim öne çıkmanız için bir fırsat. Piyasaların oynaklığından kaynaklanan endişelenmeyi bırakın ve aksiyonlarınıza odaklanın.

DİĞER HABER
21 Ekim 2021