"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Daha Çok Satış İçin Daha Mantıklı Sorular Sorun!

Ülkedeki kriz durumuna karşın her profesyonel satışlarını artırmanın yollarını arıyor. Bunu başaranlar ise gayrimenkul endüstrisinin başarı basamaklarında herhangi bir altın cevap ya da hile olmadığını biliyorlar.

Gayrimenkul zorlu bir endüstri. Yüzlerce danışman ve şirketle mücadele etmeniz gerekiyor. Her köşe başında bir değerleme uzmanı, global şirket var. Bu engellere karşı, durumu kabullenmeniz, anlamanız ve duruma göre önlem alarak, bu zorlu şartları avantaja çevirmeniz gerekiyor. Pazarlama ve satış bir meydan okumadır. Zaman değişiyor, ihtiyaçlar ve beklentiler evrim geçiriyor. Fikirler evrimleşiyor! Bu gerçeğe ne kadar hızlı uyum sağlarsanız, rakiplerinizi geride bırakarak başarı basamaklarını o denli hızlı tırmanırsınız.

Hedefe Yönelik Sorular Sorun!

Dünya genelinde faaliyet gösteren profesyoneller öncelikle doğru sorular sormayı öğrenirler. Bu sorulardan yeni sorular, ve tekrar! Tıpkı sofistler gibi. Söz konusu soruların püf noktası ise neye hizmet ettikleri ile ilgilidir. Hedeflerinize yönelik sorular üretin. Ne istediğinize karar verin. Satıcıların ve alıcıların risklerini ölçün, beklentilerini anlayın. Bunları ancak doğru sorular sorarak yapabilirsiniz. Anlamsız, amaçlarınıza hizmet etmeyen sorularla vaktiniz kaybetmeyin!

Sorularınızı Yazın!

Bir antrenör hiçbir zaman için elinde bir takım listesi olmadan oyun kurmaz. Aynı şekilde bir pilot kontrol listesini tamamlamadan uçuşa geçmez. O halde bizler neden önceden belirlediğimiz soruları not almadan bir toplantıya gidelim? Doğaçlama oyuncuların işidir. Elbette zaman zaman bizim de ihtiyacımız oluyor ancak hazırlıklı ve kendinden emin olmak sizi bir adım öne geçirecektir. Bu deneyiminizle alakalı değil; işinize ve müşterinize ne kadar değer verdiğinizle alakalı.

Elbette listenizi check ederek karşı tarafa soru sormanız beklenemez ancak bu soruların yardımıyla iletişiminizi çok daha nitelikli hale getirebilirsiniz. Üstelik müşteriniz bu sayede ona verdiğiniz değeri de görmezden gelemeyecektir. Birçok danışmanın bu yöntem sayesinde satışlarını %30 oranında artırdığı gözlemlenmiştir.

Acemi Şansı

Acemi şansı bir şehir efsanesi değildir. İşe yeni başlayanların, tecrübeli danışmanlara nazaran daha çok işe imza atması onların titizliğinden kaynaklanır. Tecrübe büyük bir silahtır fakat o silahı kendinize çevirmediğiniz sürece! Kendinize güvenmeyi elden bırakmamalı, buna karşın bu özgüvenin egoya yol açmasına izin vermemelisiniz. Deneyimleriniz sizde rahatlık değil; büyük bir titizlik oluşturmalı.

Başarılı satışlar için sürekli pratik ve beyin fırtınası yapmalı, mütevazı bir özgüvenden vazgeçmemelisiniz. Başarı ancak doğru zamanda, doğru sorularla yapılan bir hazırlıkla gelir.

DİĞER HABER
23 Ekim 2018