"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Daha Fazla Satış Elde Etmek İçin Satış Tahmin Planı Oluşturun

Emlak profesyonelleri için yıl boyunca kaç ev satacaklarını tahmin etmek çok zor olabiliyor. Hatta sektördeki birkaç faktör bunu neredeyse imkânsız kılıyor. Yerel ekonomik büyüme, ulusal ekonomideki değişimler, nüfus artış eğilimleri ve gayrimenkul sektöründeki rekabet, bu durumu zorlaştıran etkenlerin başında geliyor. Ancak her ne kadar zor olsa da emlak profesyonellerinin daha fazla ev satabilmek için bir plan oluşturamayacağı anlamına gelmiyor. Gerçekten de daha fazla satış planlamak, emlak profesyonellerinin bir sonraki başarı seviyesine ulaşmak için yapabileceği en önemli adımlardan biridir.

1. Adım: Bu yıl ne kadar satış yapmak istediğinize karar verin

Kendiniz için bir hedef belirleyin ama bunu yaparken mümkün olduğunca gerçekçi olun. Örneğin geçen yıl ortalama 300 bin liralık 8 ev sattıysanız bu yıl 30 ev satacağınızı veya bu satışların değerinin iki katına çıkacağını düşünmeniz pek mantıklı olmaz.

2. Adım: 12 aylık çalışma planı hazırlayın

Bu yıl 25 ev satmak istediğinizi varsayalım. O zaman ayda yaklaşık 2 ev satmanız gerekir. Tabii ki daha az ev sattığınız veya daha fazla sattığınız aylar olabilir. Ancak hedefinize ulaşmanız için elde etmeniz gereken ortalama budur.

3. Adım: E-tablo oluşturun

Google E-tablolar’da veya Excel’de bir tablo oluşturun ve satış tahmin sayfası hazırlayın. Tahmin sayfanız şunları içermelidir:

  • Her aya özel bir sütun oluşturun.
  • Her ayın altında gerçekleşen ev satış sayısını yazın. (Ocak 1 satış, Şubat 2 satış vb.)
  • Her ayın altında gerçekleşen ortalama satış tutarını yazın.
  • Yıl içerisindeki toplam ev satış sayısı ile ortalama satış tutarını çarpın.
  • Potansiyel olarak her ay ne kazanacağınızı hesap etmek için tahmini komisyon oranınızı toplam satış sayısı ile çarpın. Ardından elde etmeyi umduğunuz hedefi görmek için yıl sonuna kadar bu planı takip ettiğinizden emin olun.

4. Adım: Gerekli satış aktivitesini öngörün

Başarılı bir satış tahmininin anahtarı, hedeflediğiniz satış sayısına ulaşabilmek için ne kadar potansiyel müşteriye ulaşmanız gerektiğini hesaplamaktır. Örneğin 30 satış yapabilmek için 100 potansiyel müşteriye ulaşıp bunların 60 tanesi ile randevu ayarlamanız gerekebilir gibi bir mantıkla çalışmanız gerekir. Satış hesaplaması, rakamlardan ibarettir. Satış aktivitesini bu şekilde öngörmeniz çok önemlidir.

5. Adım: Pazarlama planı oluşturun

Son adımınız, her ay ihtiyacınız olan olasılığı netleştirdikten sonra bir pazarlama planı oluşturmanızdır. Örneğin bir sonraki ayda iki ev satmak istiyorsanız 25 tane potansiyel müşteri ile görüşmeniz ve bu görüşmeleri kabul ettirmek için de en az 50 potansiyel müşteri ile görüşme yapmanız gerekir. Ancak 50 potansiyel müşteriye ulaşmak, aynı zamanda daha fazla bağlantı kurmanız gerektiği ve daha fazla pazarlama unsuruna ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. Bu nedenle hem bütçenizi sarsmayacak hem de etkili olacak pazarlama seçeneklerini araştırmalı ve kendinize bir pazarlama planı oluşturmalısınız.

Başarıyı ne kadar çok planlarsanız şansınız da o kadar yüksek olur. Bununla birlikte planınız içerisinde gerçekçi maddeler yoksa beklentilerinizin altında kalma olasılığınız yüksektir. Bir satış tahminini oluşturduğunuzda tahmininizin hem ideal edilene uygun hem de gerçekçi olması gerekir. Aynı zamanda her şeyi doğru yaptığınızdan emin olmak için bu tahmin planını haftalık olarak gözden geçirmelisiniz.

DİĞER HABER
26 Haziran 2020