"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Daha Kazançlı Bir Yıl için 5 Öneri

Birçok gayrimenkul danışmanı, günlük planlarını düzgün yapamadıkları ve alışkanlıklarından kurtulamadıkları için başarabileceklerinden çok daha azıyla yetinmek zorunda kalıyorlar.

Değişimden korkmayan, özveride bulunmaya açık ve iş hacmini büyütmek isteyen okurlarımız için 2018 yılının bu yıldan çok daha verimli olması için bazı önerilerimiz var:

1# Hayal kurmayın, planlama yapın

Hayallerinizin olması güzel bir şey, her insanın kendisini motive edecek hayalleri olmalı. Ama hayal kurmak, insana hedeflerinin ulaşılmaz olduğu izlenimini veriyor.

Bu yüzden, bir noktada güzel uykunuzdan uyanmalı ve geleceğinizi planlamaya başlamalısınız. Kendinize bir hedef koyduğunuzda, bu hedefin ulaşılabilir olduğundan emin olmanız çok önemli.

Bu irdelemeyi de ancak istatistikleriniz ve değerleriniz üzerinden yapabilirsiniz. Yıl içerisinde yaptığınız aktiviteler ile ilgili tutabileceğiniz her türlü veriyi tutun. Bu veriler, satış yaptığınız konut sayısından tıklanma oranlarınıza kadar her şey olabilir.

Verilerinizi inceledikten sonra ise hedefinizin makul olup olmadığını teyit etmeli ve hedefinize ulaşabileceğiniz makul bir plan belirlemelisiniz. Yaptığınız plan günlük ya da haftalık aktiviteleri ve daha uzun süreli mihenk taşlarını içermeli.

Her başarılı insanın bir planı, her başarısız insanın bir mazereti vardır.

2# Referanslarınıza Bağlı Kalmayın

Gayrimenkul piyasasında referanslarınızın olması tabi ki de güzel bir şey. Ne de olsa, insan ilişkileri üzerine kurulu bir iş içerisindesiniz ve bu insanlar başka insanların düşüncelerine çok önem veriyorlar.

Ama piyasa kötü durumdaysa ve faturalarınızı ödemek için hemen şu an bir satış yapmak zorundaysanız ne yapacaksınız?

Telefonunuza bakarak birinin sizi aramasını umamazsınız.

Artık potansiyel müşterilerinizin sizi fark edebilmesi için kullanabileceğiniz birçok pazarlama kanalı var. Broşürler, toplu e-mailler, Facebook paylaşımları ya da Blog yazıları aradığınız yöntem olabilir.

Acilen sosyal medya içerik paylaşımı ve müşteri odaklı iletişim konularında kendinizi geliştirmelisiniz.

 Ben, yeni biriyle tanışmadığım her günü, kaybedilmiş sayarım

3# Üç Büyük Problem Belirleyin

Her sektörde olduğu gibi, gayrimenkul piyasasında da sorunlarla karşılaşmak çok olağan bir şeydir. İşinizde problemlerle karşılaşmanız kendinizi geliştirebilmeniz için karşınıza çıkan bir fırsattır.

Ama 5 yıl önce karşılaştığınız bir problemle şu an da yüzleşiyorsanız, bu bir şeyleri yanlış yaptığınızı gösterir. Tam aksine, her yıl yeni problemlerle karşılaşmak da işinizin büyüdüğüne işarettir.

Bu yüzden, her yıl çözmek için 3 büyük sorun belirleyin ve bu sorunlarla gelecek yıl karşılaşmayacağınızdan emin olun.

Problemlere uzun vadeli dusunulmus çözümler geliştirmek çok önemli. Bir sorunla karşılaştığınızda bu sorunun neden kaynaklandığını, bu sorunla daha önce karşılaşıp karşılaşmadığınızı, karşılaştıysanız nasıl çözdüğünüzü iyice düşünmelisiniz.

Bir problemi çözdüm dediğiniz anda gerçekten çözmüş olmalısınız. 

Eğer bir problem görüyorsanız, bu sizin probleminizdir. Eğer birisinin bu konuda bir şeyler yapması gerektiğini düşünüyorsanız, unutmayın ki siz de herkes kadar birisiniz…

4# Öğrenmeye Açık Olun

İşinizde daima en iyisi olmak istiyorsanız, her zaman öğrenecek bir şeyler olduğunu bilmelisiniz. Her sektörde, ana prensipler yıllar boyu aynı kalır ama bu prensiplerden türeyen stratejiler sürekli değişir.

Mesela, gayrimenkul piyasasında müşterilerinize sizin ulaşmanız gerektiği değişmez bir gerçektir. 15 yıl önce de danışmanlar potansiyel müşterileri saptamaya çalışıyorlardı, şimdi de çalışıyorlar.

Ama 15 yıl önce gayrimenkul danışmanları rastgele insanları arayarak ev arayıp aramadıklarını soruyorlardı. Şimdi ise sosyal medya ve internet üzerinden milyonlarca insana ulaşabiliyorsunuz.

Öğrenmeye hevesli olun. Emlak sektörü ile ilgili sürekli araştırma yapmanız çok önemli. 

Öğrenmenin sonsuzluğu, insana ne kadar az bildiğini gösterir

5# Değişimden Korkmayın

Alışkanlıklarınızı değiştirmek müşteri kazanmanız ve kendinize daha çok güvenmeniz için yapabileceğiniz en iyi şeydir. Rutinlerinizde sıkışıp kalmamalısınız.

Günlük planınızda yaratıcı sistemler üretmek, online kurslara katılmak, ya da yakında yapılacak bir etkinliğe katılmak ve en önemlisi kitap okumak için zaman ayırın.

Normalde rahat hissetmeyeceğiniz ve yapmaktan çekindiğiniz bir şey varsa üstüne gidin. İletişim konusunda kendinize güvenmiyor musunuz mesela, iletişim kursu alın. Müteahitlerle iletişim kurmakta zorlanıyor musunuz, etkinliklerine katılın.

Değişimden korkmamak ve gelişime açık olmak başarının anahtarıdır.

Dünyayı değiştiremiyorsan, dünyanı değiştirirsin. Hepsi bu. 

DİĞER HABER
28 Kasım 2017