"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Danışmanlık Kariyerinizde Duygusal Zekânın Önemi

Emlak sektöründe referansların önemi çok fazladır. Bir danışman olarak müşterilerinizle iletişiminiz ne kadar iyi olursa o kadar çok referansınız ve dolayısıyla da yeni işiniz olur. Müşterilerinizle iletişimizin iyi olması için de duygusal zekânızın yüksek olması gerekiyor.

Yüksek duygusal zekâ hem iyi müşteri ilişkileri, hem de yaklaşık %25’lik bir kazanç artışı demek, çünkü müşterilerini daha iyi anlayabilen danışmanlar piyasada hızla yükseliyor.

İletişim Şeklinizi Değerlendirin

Bu sektörde müşterilerinizle kurduğunuz iletişimin amacı büyük oranda ikna amacı taşıyor ve bu yüzden ses tonunuzu, duruşunuzu ya da mimiklerinizi bu amaca hizmet edecek şekilde kullanabilmelisiniz.

Emlak danışmanlarının müşterileri ile iletişim kurarken yaygın olarak sahip olduğu 2 farklı tutum var: Motive Edici veya Kolaylaştırıcı.

Bu yöntemlerin ikisi de doğru, ama duygusal zekâ ve iletişimin etkisini daha iyi değerlendirebilmeniz için yazının devamına geçmeden önce kendi iletişim şeklinizi saptamanızı istiyoruz.

Motive etmek isteyen danışmanlar müşterilerini karar verme süreci için yüreklendirmeyi amaçlıyor. Kolaylaştırıcı tutuma sahip olanlar ise müşterilerine seçenekler sunmayı ve onları daha rahat hissettirmeyi deniyor. Yani ilk yöntemde müşteri karar mercii, danışman ise destekleyici iken diğer yöntemde danışman daha fazla yönetici rolü oynuyor.

İletişim ve Duygusal Zekâ

Eğer ki iletişim şekliniz hakkında bir değerlendirme yapabilirseniz, o zaman söylediğiniz şeylerin insanlar üzerindeki etkisini anlayabilirsiniz. Sözleriniz, mimikleriniz ya da duruşunuz müşterileriniz üzerinde etkiye sahip ve bunun farkında olmanız müşteri ilişkilerinizi güçlendirecek.

Duygusal zekâ doğuştan gelen bir şey değil, birçok farklı yöntem kullanılarak empati yeteneğinizi ve duygularınızı yönetmeyi öğrenmeniz mümkün. Bu konu ile ilgili ayrıca bir yazı hazırlayacağız.

Bugün ise duygusal zekânızı neden geliştirmeniz gerektiği üzerinde durmak istiyoruz:

  • Duyguları yönetmek

Hiç size bağıran bir müşteriniz oldu mu? İnsanlar genelde finansal işlemler sırasında sinirli olup aşırı tepkiler verebiliyorlar. Duygusal zekâsı yüksek danışmanlar, kendi tepkilerini kontrol etmek konusunda başarılılar ve müşterilerinin aşırı tepkilerini sakinlikle karşılayabiliyorlar. Duygusal zekânız üzerinde durarak müşterinizin tepkilerini çözüm getirebileceğiniz sorunlar olarak algılayıp krizi fırsata çevirmeyi öğrenebilirsiniz.

  • Empati Kurmak

Duygusal zekanın en büyük getirisi empati kurabilme yeteneğidir ve empati kurabilmek satış üzerinden ilerleyen sektörlerde çok değerlidir. Müşterinizin neler yaşadığını, hangi süreçlerden geçtiğini, ihtiyaçlarını ve isteklerini anlayabilmek satış yapabilmek için büyük önem taşıyor.

  • Anlaşmazlıkları Azaltmak

Anlaşmazlıklar genelde insanlar birbirini efektif şekilde dinlemediğinde ve iletişimde kesintiler olduğunda ortaya çıkıyor. Önce anlayacaksınız, sonra anlaşılmayı bekleyeceksiniz. Kendi duygularınızı bir kenara bırakmayı ve müşterinize odaklanmayı öğrenmeniz gerekiyor, bu yüzden de duygusal zeka çalışmalarına büyük önem vermelisiniz. Müşterilerinizin iletişim isteğini anladıktan sonra kendi iletişim şeklinizi adapte edebilirsiniz. Bazı müşterilerinizi yönetmeniz, bazı müşterilerinizi ise yönetici olarak hissettirmeniz gerekir.

Müşterileriniz sizinle uzmanlığınız için çalışmaya başlıyor, fakat onları önemsediğinizi hissettikleri için çalışmaya devam ediyor. Duygusal zekânızı geliştirmeniz ve bu gelişimi iletişim şeklinize adapte etmeniz müşteri ilişkilerinizi olumlu yönde geliştirir. Müşteriliniz sizinle duygusal bağ kurduktan sonra size referans olmak konusunda tereddüt etmeyecekler ve yakın çevresine sizin müşterinin dilinden ne kadar iyi anladığınızı anlatacaklardır.

DİĞER HABER
20 Mayıs 2024