“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Değer Pazarlaması Hakkındaki Gerçekler

Son zamanların favori terimlerinden ve trendlerinden birisi “Değer Pazarlaması”. Bu pazarlama yöntemi sayesinde müşterilerinizin peşine düşmek zorunda kalmıyorsunuz, onlar kendileri size geliyor ve bu da gayrimenkul danışmanları için harika bir sistem yaratıyor. Gerçekten de bu yöntem ile işlerinizi oldukça geliştirebilirsiniz, tabi ki yöntemi doğru kullanabilirseniz…

Değer Pazarlaması Nedir?

Aslında değer pazarlaması basitçe ürün ya da hizmet hakkında bir değer algısı yaratmak ve bu sayede müşterilerin bu ürün ya da hizmete kendiliğinden gelmesini sağlamak anlamını taşıyor.

Ama şu aralar revaçta olan ve herkesin uygulamaya çalıştığı bu sistem ile ilgili okuyacağınız materyallerin söylediği 3 büyük yalan var:

1. Bu yöntem çok kolay

Hayır, doğru bir şekilde değer pazarlaması yapabilmek hiç kolay değil. Bu yöntem kesinlikle iyi bir plan, yararlı araçlar ve adanmışlık gerektiriyor.

2. Hemen sonuç alacaksınız

Tekrar hayır. Değer yaratmak zaman gerektiren bir süreç.

3. Bu yöntemi tamamen çevrimiçi platformlarla uygulayabilirsiniz

Evet, internet size yardımcı olacak. Ama yüz yüze görüşmeler olmadan ya da telefonla konuşmadan emlak satışı yapamazsınız.

Müşterilerin İlgisini Ne Çeker?

Bu yöntem müşteriler için cazibe yaratmayı amaçlıyor. Bu sebeple de müşterinizin ilgisini çeken konuların bilincinde olmalısınız.

Peki, bir müşterinin ilgisini ne çeker? Cevap basit: İçerik, Uzmanlık, Kaynaklar ve Marka. Zaten bu dört bileşen de değer algısını oluşturuyor. Gerçekten bir değer algısı oluşturmalı ve bu değerler bütününü müşteri çekmek için kullanmalısınız.

Satış miktarlarınızı unutun. Değer algısı müşterilere başarılı içerikler sağlayarak, uzmanlık hizmeti sunarak ve kaliteli bilgi paylaşımı yaparak sağlanır. Kendiniz için bir marka oluşturmalı ve bu markanın müşterinizin zihninde yukarıda saydığımız değerleri oluşturmasını sağlamalısınız.

Öncelikle değerler bütününüzü oluşturacaksınız. Yani kendiniz ve işiniz hakkında farklı olan şeyleri bulmanız gerekiyor. Müşterinize neden rakiplerinizle değil de sizinle çalışması gerektiğini göstermelisiniz. Kolay değil mi?

Eğer kendi işinizi düşündüğünüzde bu tarz sizi farklılaştıran özellikler aklınıza gelmiyorsa, büyük bir probleminiz var demektir. Zaten bu probleminiz varsa da şu an iş sıkıntısı çekiyor olmalısınız. Değerler bütününüz sizin markanızın temeli ve bu konudaki eksikliğiniz doğrudan işinizi etkileyecek.

Ama şu an bu blog yazısını okuyorsanız gelişime açık bir danışmansınızdır ve buna dayanarak farklı yaptığınız şeyleri fark edeceğinize eminiz. Yani bu konuda endişelenmenize gerek yok. Ama iş hayatınız hakkında farklı tarzda endişeleriniz olduğunun farkındayız. Aşağıdaki endişeleri siz de taşıyor musunuz?

1. Paraya ihtiyacım var.

2. Zaman yetmiyor.

3. İşlerim çok karışık ve zor.

4. Çevrimiçi pazarlama yöntemlerini efektif kullanamıyorum.

5. Ailemi ve arkadaşlarımı çok az görüyorum.

Aslında değer pazarlaması tüm bu sorunlarınıza çözüm olabilir. Bu yöntemi doğru şekilde uygulayabildiğinizde telefonlarınız kendiliğinden çalacak ve mail kutunuz müşterilerinizden gelen maillerle dolup taşacak.

Tekrar ediyoruz: içerik, uzmanlık, kaynaklar ve marka. Tüm yapmanız gereken bu 4 bileşeni içeren bir  değerler bütünü oluşturmak. Uzman olduğunuzun bilincinde olmalı ve müşterilerinizle yararlı içerik paylaşımları yapmayı unutmamalısınız. Müşterilerinize farklı konularda işlevsel içerikler sağlayın.

Markanız ise başarınız için çok önemli. Burada sadece bir logo ve slogandan bahsetmiyoruz. Burada müşterilerin zihninde bir algı yaratan marka profilinden bahsediyoruz. Apple’ı düşünün. Apple’ın simgesi olan ısırılmış elmayı her döndüğünüzde aklınızda bu ürünü kullananların yaşadığı deneyimler ve şık, kaliteli, prestijli gibi özellikler canlanıyor. Kastettiğimiz de tam olarak da bu.

Değer Temelli Pazarlama, danışmanlık  mesleğine uygun çıkarımlar sağlayan eşsiz bir kaynak. Bu kitabı kütüphanenizde mutlaka bulundurun. Satışı tükendiğinden Nadirkitap.com sitesini aralıklarla takip edebilirsiniz.

Nasıl Değer Pazarlaması Yapabilirsiniz?

İnternet kesinlikle insanların sektörlere bakış açılarını değiştirdi. Emlak piyasasında da artık müşterilerinizin en az %78’i size gelmeden önce internetten araştırma yapıyor. Yani size referans vasıtasıyla gelen müşterileriniz bile öncesinde sizin hakkınızda bir şeyler okuyor. Okudukları şeylerden hoşlanmazlarsa da size gelmiyorlar.

Yani çağa uydurmak için mutlaka bir web siteniz olmalı. Bu web sitesinde, kendi yazdığınız yazıları da yayınlıyorsanız ise durum harika. Bloglar uzmanlığınızı gösterebileceğiniz en iyi platformlardan birisi. Blog yazıları sayesinde kaliteli içerikler paylaşabilir, uzmanlığınızı kanıtlayabilir ve müşterilerinize görsellik sunabilirsiniz.

Eğer şu an internette “Değer Pazarlaması” hakkında bir arama yaparsanız, okuduğunuz yazıların birçoğu size müşterilerinize e-mail göndermenizi önerecek. Ama hiç tanımadığınız birisinden mail alıyor olsaydınız o kişiyi daha çok tanımak mı isterdiniz, yoksa mailleri Spam olarak mı işaretlerdiniz? Blog yazıları bu açıdan çok daha etkili.

Peki, sadece internet üzerinden yaptığınız aktiviteler yeterli mi? Kesinlikle hayır. Eski moda yöntemlerin pazarlamadaki etkisi asla yadsınamaz. Artık kimse posta kullanmıyor, bu yüzden de müşterinize göndereceğiniz basılı bir içerik sizi direkt farklılaştıracak.

Yazıyı anlattıklarımızın özeti niteliğinde 7 maddelik bir değer pazarlaması yönergesiyle kapamak istiyoruz:

1. İşinizi sevin

2. Müşterilerinize değer katın

3. Görselliğe önem verin

4. Müşterilerinize faydalı olun

5. Markanıza önem verin, yoksa da kendiniz için bir marka oluşturun

6. Müşteri ilişkilerine satıştan daha çok önem verin

7. Yerel piyasanız hakkında uzmanlaşın ve bu uzmanlığı paylaşın

Ve son bir şey daha

İster  deneyimli bir profesyonel olun, ister yeni başlıyor olun, emlakbroker.com işinizi büyütmeye ve bir sonraki seviyeye taşımaya yardımcı olacak içerikleri sağlayan eşsiz kaynak olmaya devam edecektir. Takipte kalmanız size değer katacaktır.

Çevreye verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür diliyoruz. Fakat, emlak sektörüne faydalı olabilmek için çok çalışıyoruz.

 

DİĞER HABER
09 Eylül 2019