"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Değerleme Uzmanlarına Parmak Isırtan "Starbucks Prensibi" Bulunduğu Bölgenin Değerini Belirliyor

Çoğu insan bir ev satın almak istediğinde, genellikle sorulması gereken sorulardan biri, evin uzun vadede iyi bir değere ve beğeniye sahip olup olmayacağıdır. Bir ev satın alırken harika bir karar vermek, onu çevreleyen bölgenin hem kısa hem de uzun vadeli potansiyeline bakmak anlamına gelir: Şimdi nasıl ve gelecekte nasıl görünecek?

Starbucks Prensibi, düşündüğünüz bölgenin potansiyel uzun vadeli değerini ve arzu edilirliğini değerlendirmenize yardımcı olmanın kolay bir yoludur çünkü temel olarak, yeni bir Starbucks'ın açılacağını gördüğünüzde şunu anlamanız gerekir: Bir Starbucks'un bulunduğu bölge muhtemelen satın almak için iyi bir yerdir. Starbucks İlkesi, yatırımcıların o yeşil logoyu aradığı en değerli bölgedir. 

Peki, bir kahve dükkanının evlerin değeriyle ne ilgisi var? Aslında, bir tür tüm teknik veri ve analizlerden arındırılmış olarak sonuca ulaşacağınız bölge araştırması ve veriler için bir kısayol oluşturur.

Starbucks gibi işletmeler, demografik bilgiler, nüfus artışı, harcanabilir gelirler ve kalkınma hakkında bilgi toplamaya odaklanan geniş kaynaklara sahiptir, böylece ortalama bir insandan ve emlakçıdan daha fazlasını bilirler. Büyük veri kaynakları sayesinde herkesten önce, çevredeki nüfus, işletmeler ve uzun vadeli büyüme potansiyeli hakkında ellerinden gelen her şeyi bildiklerinden emin olurlar. 

Starbucks'ın kendi şirket içi kaynaklarının ötesinde, işbirliği içerisinde olduğu çok sayıda geliştirici ve ticari emlak komisyoncusu da bulunuyor. Şirket, belirli bir yerde ticari gayrimenkul satın alımını veya kiralamasını sağlamak için, bölgenin satış ve büyüme potansiyelini destekleyecek güçlü miktarda verilere sahip olmanın avantajı ile, kahve dükkanlarının bölgenin en değerli yerine açıldığından emin olmak için tüm bu kaynakları kullanıyor.

Anlaşılır bir şekilde, Starbucks'ın sahip olduğu fanatik bir takipçi kitlesi kadar, aynı zamanda, Starbucks'tan hoşlanmayanlar da (kahve fiyatlarının aşırı pahalı bulan insanlar az değil) bulunuyor.

“Oyuncudan nefret et, oyunu sev” ifadesini hiç duydunuz mu? Hepimiz anlaşılır bir şekilde şirketten hoşlanmasak da, markanın gücünü ve bulunduğu bölgeleri dikkate almamaya karar vermek maliyetli olabilir. Starbucks, harcanabilir gelir, nüfus projeksiyonları, iş büyümesi ve diğer faktörlere ilişkin verilerin yeni veya genişletilmiş bir mağazayı desteklediğinden kesinlikle emin olacaktır. Ayrıca belirli bir bölgeye yeni bir kahve dükkanının açılması, çevresinde de büyüme yaratabilir. Diğer işletmeler Starbucks'ın yeni bir işletme açtığını gördüklerinde o bölgeye akın ederler ve bu da insanları yeni açılan perakende merkezlerine gelmelerini sağlar.

Yalnızca Starbucks'ın varlığına veya genişlemesine dayalı bir ev satın almak kesinlikle amacınız olmamalıdır (özellikle pandemi sürecindeki belirsiz bir piyasada), ancak araştırma için bir kısayol ve sizin ve emlakçınızın bir mahalle veya topluluk hakkındaki bilgilerinin güçlendirilmesi olarak hizmet edebilir.

En iyi ev satın alma kararını vermek, uzun vadeli satın almak ve emlak piyasasının geri kalanına kıyasla, hem satıcı hem de alıcı pazarında en istikrarlı değere ve yeniden satış fiyatına sahip olacağınızı bilmek anlamına gelir.

Starbucks Prensibi, evinizi çevreleyen potansiyel istikrarı belirlemenize yardımcı olmak için yeni bir ev arayışınızda kullanabileceğiniz ek bir bilgi kaynağı olabilir… Ve bu makalenin sonunda, siz de sıcak bir kahve içebilirsiniz :)

DİĞER HABER
14 Kasım 2021