“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Değişen Pazarlar

Arz ve talep ile alıcılar ve satıcılar arasındaki denge değiştikçe emlak piyasası her zaman değişir. Piyasada değişiklikler görüyorsanız, bunun sebepleri belki de piyasaya daha fazla portföy geliyor, alıcılar tatile çıkıyor veya yeni inşaat firmaları aynı anda düzinelerce evi satışa çıkarıyor olabilir. Bu değişiklikleri karşılamak için güncel piyasa ayarlamaları yapmak önemlidir.

Bir günde bir ev için birden fazla tekliflerin olduğu veya bir hafta sonra bölgenizdeki evlerde fiyat indirimlerinin olduğu değişken piyasalar görebilirsiniz.

Bu gerçekten bir hafta içinde olabilir mi? Elbette olabilir. Dövizdeki son günlerde yaşanan oynaklığa bakmanz yeterli olacaktır.

Emlakçıların, bu değişikliğe yol açan nedenleri aramak ve müşteri kazanmak için oyunlarının zirvesinde olmaları gerekir.

Yoğun bir piyasada, günden güne veya hatta bir hafta sonu meydana gelen ince değişiklikleri gözden kaçırmak genellikle kolaydır. Bu inceliklerin üstesinden gelmek için titiz bir piyasa araştırması ve analizi gereklidir.

İşte emlakçıların değişen bir piyasada özellikle dikkat etmelerini önerdiğimiz konuların bir listesi.

Sunum gündeminizi ayarlama Yalnızca portföyünüzdeki bir eve değil, piyasanızın analizinize odaklanın. Piyasaya güncellemesinden önce ev ve benzeri yerler üzerinde kapsamlı bir analiz yapılması gerekmekle birlikte, değişen eğilimleri ve bunların satış geçmişini nasıl etkileyebileceğini anlamak da bir o kadar önemlidir. Piyasanızda yaşanan portföy değişikliklerinin (küçük olanlar bile) ayrıntılı bir trend analizi önemlidir ve bunların ne olduğunu bilmeniz gerekir.

• Müşterilerinizle konuşma şeklinizi ayarlamak – Değişen bir piyasada, müşterilerinizin zamanlamanın ne kadar önemli olduğunu anlamaları gerekmektedir. Bir ay önce evi yenilemek ve tadilata sokmak için birkaç hafta harcamak mantıklı olabilir, ancak piyasada satıcı avantajından uzaklaşıyorsa, satıcının iki haftası olmayabilir. Deneyimli emlakçılar, piyasayı genel sözlü terimlerle ifade etmekten ziyade, değişimleri ve fiyatları nasıl etkilediklerini gösteren ayrıntılı çizelgeler göstermeye çalışırlar, satıcıların önemsediği şey budur. Piyasa gerçeklerini satıcıyla alakalı hale getirin. Rakamlar ve gerçeklerin görsel ifadesi, potansiyel müşterilerinizin daha iyi kararlar almasına yardımcı olan çekici ve güçlü verilerdir.

• Birden fazla teklifi ele alma şeklinizi değiştirin - Satıcılarınızın zamanlama ve finansal hedeflerine makul bir şekilde ulaşmalarına yardımcı olmak sizin işiniz. Size açık bir hedef gibi görünen şey, en iyi koşullarla en yüksek fiyatı almak olabilir fakat bu satıcının hedefi olmayabilir. Birçok satıcının, fiyatı en yüksek olmayan ancak satıcı için önemli olan teklifleri kabul ettiğini biliyoruz. Başarılı olmak istiyorsanız, satıcıların hedeflerinin önceden ne olduğunu bilmek sizin işiniz.

• Müşterilerinize karşı dürüst olun – Piyasanın gerçeklerini şekerle kaplamayı bırakın. Bir alıcının teklif vermede geç kaldığı için kaybettiğini biliyorsanız, bu konuda açık ve net olmanız ve onlara kazanma şanslarını artırmak için ne yapmaları gerektiğini söylemeniz gerekir. Bir alıcıya veya satıcıya, işe yaramayacağını bildiğiniz halde kullandıkları stratejinin işe yarayacağına dair yanlış umut vermeyin. Acımasız dürüstlük güçlü ve faydalıdır!

Değişen bir piyasada, müşterilerinizin sahip oldukları hedeflere ulaşmalarına yardımcı olmanıza yardımcı olacak verileri agresif bir şekilde aramalısınız. Değişen bir pazarda sadece alıcılar ve satıcılarla çalışamazsınız, sayılar ve verilerle de çalışmanız gerekir.

Araştırmanızı günlük olarak yapmanız gerekir, bir çok faktörün etkilediği emlak piyasasında pazar hızlı değişir. Ancak piyasanızı güncel tutarsanız, kazanacağınız ödül hem sizin hem de müşterileriniz için harika olacaktır.

DİĞER HABER
22 Eylül 2022