"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
“Diğer” Danışman

Bir gayrimenkul danışmanı olarak yönettiğiniz süreçler boyunca acı çektiğiniz durumlar yaşadığınıza eminiz. Bazı danışmanlar karşılaştıkları problemler karşısında güçsüz hissediyor ve süreçte sıkıntı çıktığı zaman elleri ayaklarına dolaşıyor.

Bu sıkıntılı durum ise en çok karşı tarafın gayrimenkul danışmanı ile iletişim kurarken gelişiyor, çünkü piyasaya hâkim iki danışman birbirlerini manipüle etmek konusunda oldukça başarılı oluyor.

Danışmanların karşı tarafın danışmanı hakkında kötü şeyler düşünmesi ve diğer danışmanı düşman olarak algılaması sık rastlanılan bir durum. Ne yazık ki bazen şiddet içerikli kavgalara dönüşen tartışmalara bile tanık oluyoruz.

Gayrimenkul danışmanları için müşterilerinin istekleri ön plandadır. Biz EmlakBroker ekibi olarak, birçok danışmanın bu düşünceye fazla kapıldığını ve bu sebeple diğer danışmanları tehdit olarak algıladığını düşünüyoruz. Aslında aynı sizin gibi, karşı taraftaki danışman da işini yapıyor ve bu yüzden sizin düşmanınız değil, aksine partneriniz. Düzgün bir süreç geçirebilmek için profesyonel davranmayı ve saygılı olmayı öğrenmelisiniz.

Alıcı ya da satıcı konumundaki müşterinizi temsil ederken, karşınıza minimal düzeyde engel çıkmasını sağlamaya çalışmalısınız. Bunun için de karşı tarafın danışmanıyla ilk görüşmenizden itibaren iyi bir iletişim kurmanız gerekiyor. Diğer danışmanı tanımak ve kişiliğini anlamak için çaba göstermelisiniz.

Müşterinize daha iyi hizmet verebilmek için egonuzu bir kenara koyabilmelisiniz. Güvenli alanınızı terk etmeli ve karşı tarafla anlaşabilmenin bir yolunu bulmalısınız.

1# Bu işe diğer danışmanın iletişim kurma şeklini saptayarak başlayın. Aynı müşterilerinize sorduğunuz gibi, danışmana da sizinle ne şekilde iletişimde kalmak istediğini sormalısınız. Bu soru önemli, çünkü bazı danışmanlar telefonla konuşmayı tercih ederken bazıları e-mail kullanmaktan hoşlanıyor olabilir. Kendi tercihinizin diğer taraf için de en iyisi olduğunu düşünmemelisiniz. Sizin göreviniz engelleri minimize etmek, bu yüzden ortak bir iletişim ortamı oluşturmak müşterinize daha iyi hizmet vermenizi sağlayacak.

2# Öngörebildiğiniz muhtemel problemler varsa, daha danışmanla görüşmeden önce bu problemlere olası çözümler üretmelisiniz. Verilere bağlı kalmak, sorular sormak ve önerilerde bulunmak, duygusal olarak öyle hissetmeseniz dahi profesyonel davranmanıza yardımcı olur.

3# Karşı tarafın danışmanı tarafından kötü muamele gördüğünüz bir zamanı düşünün. Mesela mail atmak istediğinizde sizi dinlemeyen ve iletişimde zorlandığınız bir danışman bu duruma örnek olabilir. Böyle bir danışmanın müşterisi ile iletişim kurmak da hiç kolay değildir, çünkü negatif davranan bir danışmanın müşterisi de aynı tutum içerisine giriyor. Bu tarz bir durumla karşılaştığınızda pes etmemeli, pozitif kalmaya devam etmeli ve bu pozitifliği karşı tarafa da yaymalısınız.

Bir dahaki sefere karşı tarafın danışmanı ile görüşmek için telefonu elinize aldığınızda, ne kadar iyi iletişim kurarsanız sürecin o kadar sorunsuz ilerleyeceğini hatırlayın. Herkese size davranılmasını istediğiniz şekilde davranmanız gerekiyor. Karşınızdaki danışmanı dinlemeli ve iletişim şekillerini kesinlikle öğrenmelisiniz. Küçük detaylara önem vererek iyi bir etki bırakabilirsiniz.

Görsel: Shutterstock

DİĞER HABER
10 Aralık 2019