"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Dijital Çağda Gayrimenkul

Gayrimenkul, 225 trilyon doları aşan, dünyanın en büyük varlık sınıflarından biridir. Tarihsel olarak sektör, sermaye yoğunluğu ve likidite azlığı, varlıkların uzun ömürlülüğü, birçok farklı paydaşı ve kopuk iş akışları nedeniyle teknolojiyi yavaş benimseyen bir sektör olmuştur. Bununla birlikte, son 10 yılda 'PropTech' veya mülk teknolojisinin ortaya çıkmasıyla emlak endüstrisinin değişmeye başladığını gördük. PropTech, yapılı dünyayı etkileyen herhangi bir teknoloji olarak düşünülebilir.

Gayrimenkul yaşam döngüsü boyunca sorunlu noktaların çözülmesine yardımcı olmak ve geleneksel gayrimenkul süreçlerini ve tekliflerini 21. yüzyıla uyaralamak için bir girişim destekli şirketler dalgası ortaya çıktı. Yatırımcılar için popüler hale gelen bazı ana trendler ve temalar arasında; fintech ve sigorta teknolojisi çözümleri, iş akışı yönetimi yazılımı, veri ve analitik yazılımı (genellikle yapay zeka ve makine öğreniminden yararlanılıyor), IoT cihazları aracılığıyla "akıllı binalar", teklifler, konut gayrimenkul platformları, inşaatta robotik kullanımı ve modüler veya prefabrik evler, ortak çalışma ve esnek çalışma alanları yer alıyor.

Son 5 yılda, PropTech girişimlerine ve PropTech'e özgü risk sermayesi şirketlerine 95 milyar doların üzerinde fon yatırımı yapıldı. Teknoloji geliştikçe uzayda yeni oyuncular ortaya çıkmaya devam ediyor, bu nedenle NFT'lerin son zamanlardaki yükselişiyle emlak endüstrisinin benzeri görülmemiş şekillerde tepki vermesi pek şaşırtıcı değil.

Geri çekilelim. NFT nedir?

Bir NFT veya değiştirilemez token, doğrulanabilir bir nesneyi veya içerik parçasını temsil eden dijital bir varlıktır. NFT'ler 2014'ten beri varlar ama şimdi sanat, dijital görüntüler ve diğer koleksiyonlarla ilgili olarak onlar hakkında daha fazla şey duyuyoruz. Haziran 2017'den bu yana NFT'lere 16 milyar dolar harcandı. Alıcılar kripto para birimini kullanarak NFT'leri satın alıyor ve ardından bunları blok zinciri teknolojisi ile takas edebiliyor. NFT'ler değiştirilemez olduğundan, türünün tek örneğidir ve kopyalanamazlar. NFT'ler, bazı işlemlerin sağladığı büyük kazançlar nedeniyle pop kültüründe çok fazla ilgi gördü. Örneğin, Jack Dorsey'in ilk tweet'i 2,9 milyon dolara satıldı. Blockchain teknolojisi, bu işlemleri şeffaf ve hızlı hale getirerek basitleştiriyor, bu da NFT'lere olan çekiciliğin büyük bir kısmını (özellikle perakende yatırımcılar için) sağlıyor.

Ya şeffaflıktan yoksun ve likit olmayan varlıklardan oluşan bir endüstriyi alıp tokenizasyon ve blok zinciri teknolojisi ile dönüştürebilseydik?

Dünyanın dört bir yanındaki girişimciler ve girişim yatırımcıları bu devrimi gerçekleştirebileceğimize inanıyor.

NFT Real Estate: Everything You Should Know About Virtual Lands - NFTgators

Gayrimenkulün Tokenleştirilmesi

İşlem nispeten basittir. Bir gayrimenkul varlığı, örneğin bir ofis binası, her biri bir jetonla temsil edilen ve herkes tarafından satın alınabilen hisselere bölünür. Token sahipleri daha sonra o ofis binasının bir parçasına, yani dayanak varlığına sahip olur. Bunu web3 çağında modern bir GYO gibi düşünebilirsiniz. Yatırımcılar, blok zinciri teknolojisini kullanarak bu jetonları çeşitli pazar yerleri aracılığıyla alıp satabilirler. Süreç basit olsa da konu gayrimenkul sahibi olmak ve yatırım yapmak olduğunda, NFT'ler yatırım sürecindeki giriş engellerini azaltarak bu alanda devrim yaratıyor. Ek olarak, tokenizasyon, artan portföy çeşitlendirmesi ve likiditenin yanı sıra işlemlerde artan verimlilik sağlıyor.

2020'de BitGo tarafından satın alınmadan önce Andreessen Horowitz ve Valor Equity Partners'tan 40 milyon dolarlık risk sermayesi toplayan Harbour gibi tokenizasyon platformları Omniex ve Prime Trust, son yıllarda emlak yatırımcılarının büyük ilgisini çekti.

Bir gayrimenkul tokenleştirme platformuna veya pazar yerine yatırım yapmayı düşünen girişim fonları için para kazanma perspektifinden bakıldığında, listeleme ücretleri, alım satım ücretleri, varlık yönetim ücretleri ve veri analitiği ve toplama etrafında dönen bir dizi strateji bulunuyor. Bu evrende şu an için çok fazla boşluk var ve şu ana kadar net bir kazanan yok. Ancak, bir platform yeterince kullanıcı çekebilirse, bu ücrete dayalı yapı oldukça kazançlı olabilir.

Sol House – NFT Calendar

Kulağa harika geliyor, peki eksileri neler?

Gayrimenkul tokenizasyonu için henüz çok erken ve bu teknolojinin sektör üzerindeki kalıcı etkisinin ne olacağı henüz belli değil. NFT'ler gayrimenkulü demokratikleştirebilir, ancak ortada mutlaka bir lider yatırımcı yoksa, dayanak varlık hakkında önemli kararlar vermekten kim sorumludur?

Artan likidite önemli bir pozitif olabilir, ancak NFT'lere doğru bir şekilde değer verdiğimizden ve alım satımları düzenlediğimizden nasıl emin olabiliriz? Gayrimenkul varlıklarının tokenleştirilmesi, işlem sürecindeki birçok önemli sorunlu noktanın çözülmesi anlamına gelir, ancak gayrimenkul yaşam döngüsünün geri kalanı tokenleştirilmemişse (kiracı, kiralama, gerçek zamanlı muhasebe vb.) verimli olabilir mi?

Açıkçası hala cevaplanması gereken çok soru var, ancak bu evrenin nasıl geliştiğini ve kazananların nerede ortaya çıkacağını bekleyip göreceğiz :)

DİĞER HABER
23 Mart 2022