"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Dünyaca Ünlü Gayrimenkul Fotoğrafçısından İpuçları

Emlakbroker.com ekibi olarak gayrimenkul sektörünü bir araya getiren tüm parçalar üzerinde özel olarak durmaya ve her biri ile ilgili püf noktaları sizlere sunmaya çalışıyoruz. Bu parçalardan birisi de gayrimenkul fotoğrafçılığı olarak karşımıza çıkıyor. Oyunu en zirve noktasından oynamayı seven bir ekip olarak, gayrimenkul fotoğrafçılığını da en zirvedeki isim ile sizlere sunacağız.

Dünyaca ünlü gayrimenkul fotoğrafçısı Scott Hargis, küresel çapta dünyanın en ilginç mimarilerinin fotoğraflarını çektiği gibi, engin fotoğrafçılık bilgisi ile yeni gayrimenkul fotoğrafçılarının yetişmesi için workshoplar da düzenliyor. Konuyla ilgilenenler elbette ki Scott Hargis’in workshoplarına katılarak sıradışı bilgiler edinebilir. Ancak bu imkânı bulamayacak olanlar için biz burada Scott Hargis’in fotoğrafçılıktaki birkaç tüyosundan bahsedeceğiz.

Duygu Anahtar Noktadır

Fotoğraf çekerken odaların nasıl göründüğü ile çok ilgilenmediğini söyleyen Scott Hargis, daha çok odaların ona ne hissettirdiğine odaklandığını dile getiriyor ve şu önemli noktaya dikkat çekiyor:

Dünyanın her yerinde emlakçılar her zaman daha geniş odalara yöneliyorlar. Olabildiği kadar geniş odalar onları cezbediyor. Oysa müşterileri etkileyen şey odaların genişliğinden ziyade onlara ne hissettirdiğidir.

Scott, bir evin içerisinde fotoğraf çekerken herhangi bir duyguyu hissetmek için bazen çabalamak gerektiğini de sözlerine ekliyor.

Çünkü iyi bir fotoğraf ortaya çıkarabilmek için teknik detaylara odaklandığımız bir anda, o anki odadaki duyguyu yakalamak bazen zor olabiliyor.

İşin püf noktası ise doğru açıyı ve doğru kompozisyonu yakalamakta yatıyor. Bu ikiliyi doğru yakaladığınız anda vermek istediğiniz duyguyu fotoğrafa yansıtabiliyorsunuz.

Teknik Özelliklerin Gücü

Bir fotoğrafta olması gereken bazı teknik özellikler vardır. Mükemmel tekniğe sahip bir fotoğrafta dikkat edilmesi gereken bu özellikleri şu şekilde sayabiliriz:

- Odak noktası

- Renk dengesi

- Işıklandırma (Diyafram ve Enstantane)

- Mimari kurallar (Dikey çizgiler)

- İlgi çekici kompozisyon

Scott bu teknik özelliklere kendi bakış açısından yaklaşıyor ve gayrimenkul fotoğrafçılığını öğretirken genel olarak bu özellikler arasından ışıklandırma ve kompozisyonu hislerin öne çıkarılması için daha önemli bulduğunu söylüyor.

Leonardo da Vinci’nin Öğretisi

Reklamdaki bir obje, görenlerin dikkatini sadece birkaç saniye içerisinde reklama doğrultmasına sebep olabilir ve bu sayede verilmek istenen mesaj çok kısa bir sürede karşıya ulaşır.

Aynı bakış açısını Scott ise şöyle ifade ediyor:

Bir fotoğrafı, sanki bir resim yapıyormuşçasına düşünüyorum. Gözleri kendisine çevirecek ve resmi büyüleyici kılacak olan üçte bir kuralı, önde gelen çizgiler ve sofistike bir ışıklandırma kullanıyorum.

Düşünceleri Dile Getirmek

Scott, bir evin fotoğrafını çekerken önce kendine bir evin daha önce çekilmiş bir fotoğraf listesini çıkarıyor ve gayrimenkul firmasının geçmişini araştırıyor. Bu sayede gayrimenkul firmasının neyi hedeflediğini ve evin neden listesinde bulunduğunu daha iyi anlayarak, çekimlerini bu anlamda yönlendiriyor.

Eğer çekilen fotoğraflar bir broşürde yayınlanacaksa veya sadece online platformlarda yayınlanacaksa, Scott her birinde farklı bakış açıları ile yaklaşıyor. Buna göre çekim teknikleri değişebiliyor. Örneğin küçük resim görüntülerinin (thumbnail) dikkat çekmeleri için daha güçlü grafik öğelerini barındırması gerekirken, büyük basılacak fotoğraflarda daha girift ve karmaşık çekimler yapılabilir.

Ticari Sanat Olarak Düşünmek

Çekeceğiniz ev, çarpıcı lüks bir ev, mütevazi bir aile evi veya hayalindekini gerçekleştirmek için yenilenen bir ev olabilir. Bunların tümü sizin bakış açınıza göre fotoğraflara yansıtılır. Scott bu konuda bizlere şu ipuçlarını veriyor:

Kamerayı elime almadan önce yavaş adımlarla evin çevresinde bir yürüyüş yaparım. Hatta sokakta veya cadde yürüyerek kendime doğru açısının hangisi olduğunu açıklamaya çalışırım. Bazı fotoğrafçılar bunu yapmadan direkt olarak çekimlerine başlarlar. Ancak belki çekecekleri oda diğer iki açıdan çekildiğinde çok daha mükemmel sonuçlar verebilir ve onlar bunu kaçırabilirler.

Önemli olan çok gözlem yapmak, az çekim yapmaktır. Bu hem paranızı hem vaktinizi tasarruflu kullanmanızı sağlarken, işin özünü yakalayarak doğru açıları bulmanıza da yardımcı olur.

DİĞER HABER
14 Ocak 2019