"Emlak dünyasını sıkıcı buluyorsanız, okuduğunuz yazıda altını çizdiğiniz cümleler yoksa yanlış bir yerde okuyorsunuz demektir." Emlak Broker
Dünyanın En Büyük Emlakçısı ve Guinness Rekoru Sahibi Başarılı Bir Satışın İki Kuralını Açıklıyor

Dünyanın en üretken emlakçısı olarak Guinness Dünya Rekoru sahibi olmanın herhangi bir emlak profesyonelinin kariyerinin zirvesi olacağını düşünebilirsiniz, ancak HomesUSA.com'un CEO'su ve başkanı Ben Caballero bu unvanı kazandığında söylediği ilk cümle, "daha yeni başlıyorum" oldu.

Ben Caballero, 2017'de kümülatif 1,9 milyar dolar değerinde 4.799 ev satışına imza atarak rekorlar kitabına girmeyi başardı - haftada ortalama 92 ev.

Teksas merkezli Caballero, New York'ta milyonlarca dolarlık çatı dubleksleri veya Los Angeles'ta mega malikanelerle uğraşarak 1,9 milyar dolarlık rekor ciroya ulaşmadı.

Ayrıca, 2017 dünya rekoru için ulaştığı 1 milyar dolarlık kriter, ilk milyar dolarlık dönüm noktası değildi. 2015 yılında ilk kez 1 milyar doları aştı ve o zamandan beri her yıl bu başarıyı tekrarladı.

Bununla birlikte, atıfta bulunduğu şekliyle “meselenin” rakamlar değil, müşterileri ve gayrimenkul işi için genel büyüme olduğu konusunda oldukça kararlı.

Gayrimenkul işimde pazar büyüdükçe ve pazar değiştikçe her zaman değiştim ve büyüdüm. Benim için anahtar her zaman odaklanmaktır. Uzmanlaşma, gayrimenkul başarısının anahtarıdır. "Müşterilerime hiçbir zaman 'Ben bir emlak komisyoncusuyum ve ne gerekiyorsa yaparım" demedim. En önemli şey, müşterilerinizin ihtiyaçlarını ve işinizin ihtiyaçlarını karşılamak için yaptığınız şeye odaklanmak ve bunları geliştirmeye istekli olmaktır.

Pekala bu dünya rekortmeninin başarı sırrı neydi? Nasıl bir sistem inşaa etmişti?

Caballero, başarılı olmak için satışın en önemli iki kuralına uyduğunu söyledi:

Bana kalırsa satışın ilk iki kuralı: 1 numara, bunu kolaylaştırmalısınız. Ve 2 numara, senden hoşlanmaları gerekiyor. İlk kural, Amazon'un özellikle iyi yaptığı bir şey.

Caballero, proje geliştiricileri için HomesUSA adlı çevrimiçi bir platform oluşturarak müşterilerinin onunla çalışmasını kolaylaştırıyor. HomesUSA sadece yeni proje geliştiricilerl ile çalışıyor. Sistem, yeni evler için güncel bir liste oluşturma, evin inşaatının ilerlemesini izleme ve ev tamamlandığında listeyi güncelleme sürecini kolaylaştırıyor.

Caballero, "Sistemimiz olmasaydı, çok sayıda Excel tablosuna sahip olmamız gerekirdi. Bu sisteme sahip olmadan önce çalışanlarımız tüm projeleri manuel olarak giriyorlardı." dedi. "Müşteri sunumunda, bir veya iki dakika içinde bir listeleme isteği başlatabilmek yerine, muhtemelen onları listelemek için 20 dakika ile bir saat arasında bir zamana ihtiyaç duyacaktık. Eğer bir danışmanımız müşterinin kriterlerine uygun evi bulabilmek için yüzlerce listeyle uğraşıyorsa, bu çok fazla zaman harcayacakları anlamına gelir. Sistemimiz bu hızı ve kolaylığı sağlıyor."

Caballero'nun ekibi, ortalama 13 dakikada bir liste oluşturarak, süreci müşterileri için daha hızlı ve daha acısız hale getiriyor.

Caballero, proje geliştiricilerinin benzersiz ihtiyaçları konusunda zaten çok fazla deneyime sahipti, ancak müteahhit ile mal sahibi-yerleşik alıcı arasındaki satış sürecini kolaylaştırmak için daha fazlasına ihtiyaç olduğunu fark etti. Bu ihtiyaç, emlakçılar ve inşaatçılar arasında bir arayüz görevi gören ve her ikisi için de listeleme sürecini kolaylaştıran HomesUSA.com platformunu ortaya çıkmasını sağladı.

Caballero sistemin bir iş akış sürecinde ne kadar önemli olduğunu vurguluyor; "Tamam, seni sistemime eklemem için bana 10.000 dolar ödemen gerekiyor ve işe başlamam için 40 form doldurman gerekiyor" dersem... Sadece onların daha fazla risk almalarını ve daha fazla zaman harcamalarını sağlamış olurum. Bunların hepsi işi daha da zorlaştıran şeyler ve sürecin önündeki engellerdir."

Caballero, başarısını insanlar için işleri kolaylaştırmaya borçlu olan özellikle bir şirket fark ettiğini söylüyor;

Amazon'a giderseniz, kim olduğunuzu biliyorlar çünkü daha önce orada bulundunuz. Kim olduğunu biliyorlar. Daha önce ne satın aldığını biliyorlar. Yani bir şey alıyorsun ve 'Bunu alan insanlar bunu da aldı. Bundan ister misin?' diyorlar. Satın almanızı gerçekten kolaylaştırıyorlar ve ardından çok hızlı bir şekilde gönderiyorlar.

Caballero'nun başarılarının altında hatırı sayılır bir şekilde bilgi ve deneyim yatıyor. Bu yüzden yeni bir işe başlarken veya bir iş kurarken iş dünyasının önemli isimlerinden her zaman öğrenilebilecek bir şeyler var. 

Sevimli ve güvenilir değilseniz, elbette kolaylık ve verimlilik önemli değil. Senden hoşlanmıyorlarsa, şehirdeki tek oyuncu sen olmadıkça seninle iş yapmayacaklar.

DİĞER HABER
15 Kasım 2021