"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
E-Posta Yoluyla Pazarlama Her Zaman Kazançlı Bir Strateji

E-posta yoluyla pazarlama halen yeni müşteriler bulma konusunda emlak şirketlerinin sıklıkla kullandığı bir yöntemdir. Sıradan e-posta adresiniz elbette yeni ve eski müşteriler ile aranızda iletişimi sağlıyordur, fakat talep yaratma konusunda herhangi bir etkisini gördünüz mü? Gündelik yaşamlarında fazlasıyla e-posta alan insanlar göz önüne alındığında e-postalarınızın o karmaşadan sıyrılmasını nasıl garanti edebilirsiniz?

Aşağıda size önereceğimiz maddeler ile birlikte e-postalarınızın emlak müşterilerinizin dikkatini çekmesini sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Hedef Kitlenizi İyi Belirleyin

Emlak sektörü içerisinde uygulanan pazarlama tekniklerinin her birinde, gazete ilanları, billboardlar, sosyal medya vb. yoğun olarak kullanılmaktadır. Öncelikli olarak markanızın göz önünde olması gerekmektedir.

Arsa müşterilerinize daire fırsatını göndermek veya ticari gayrimenkul yatırımcılarınıza arsa kampanyalarını iletmek anlamsızlığın küpü olacaktır. Her gayrimenkul türü için hedef kitlenizde ayrı olmalı. 

İçerik Önemli Bir Anahtar

Özellikle emlak sektöründe, insanların meraklarını cezbetmek ve bu heveslerini canlı tutmak önemlidir. Ancak emlak sektörünün içerdiği zengin ama bir o kadar karmaşık düzen insanları boğabilmektedir. Bu sebeplerden dolayı insanların emlak piyasası ile ilgili olarak akıllarındaki soruları cevaplamak için faydalı bilgiler sağlayabilirsiniz. Bu şekilde yapacağınız yayınlar ile müşterileriniz açısından sektör dahilindeki merak edilenleri öğrenmelerini sağlayabilirsiniz. 

Müşteri olma potansiyeli gördüğünüz insanlara atacağınız e-postalarda kişilerin ilgileneceği emlak sektöründeki gelişmeleri içeren haber bültenleri oluşturmalısınız.

Potansiyel Kitleyi Belirleyin

Emlak endüstrisinde potansiyel hedef kitle genellikle ev satın alacak müşterilerdir. Diğer maddelerde olduğu gibi burada da anketler vb. aracılığıyla müşterilerinizin ihtiyaçlarını ve beklentilerini belirleyebilirsiniz.

İletişim kurduğunuz müşteriler ile satış ya da alım işlemlerinde karşılaştığınız soruları not ederek insanlara yardımcı olacak kaynaklar yaratabilirsiniz.

Şimde Değil Ama, Gelecekte Müşteri Olabileceklerini Düşünerek İçerikler Hazırlayın

Son olarak daha önceden emlak alım satım yapmış fakat şu anda beklemede olan, gelecekte ki bir zamanda işlem yapabilecek kişileri kapsayan içerikler oluşturmalısınız. Şimdilik beklemede olan bu alıcılar, mevcut mülkünün iç dizaynı için bilgi isteyebilir ya da lokasyon için fiyat değişimlerini bilmek ve bir emlak ofisinin piyasa yorumlarını öğrenmek isteyenler olabilir.

Değişen alanlar ve  değerler ile ilgili içerik hazırlamak müşterilerin sizinle iletişimini koparmamasını sağlar.

Emlak Ofislerinin Uygulayabileceği 5 e-posta Pazarlama Yöntemi İpuçları

1- Ofis ismi yerine, kişisel bir e-posta adresiyle iletişim kurmanız samimi bir ortam oluşturur.

2-E-Posta alıcısının adını en başta belirtin, mesaj boyunca yinelemeyin.

3-Konu başlığında merak giderici açıklama yapın, içeriğiniz uzun değil, kısa ve basit olsun.

4-Kişisel yorumunuzu katın, fakat konudan uzaklaşmayın.

5-Sosyal medya hesabınızı ve iletişim bilgilerinizi mesajın sonuna ekleyin.

Planınıza Uygun Pazarlama Yöntemi Kullanın

İhtiyacınız olan kapsamda bir e-posta pazarlama sistemi bulmanız oldukça mümkündür. Bu tür sistemler size hem çeşitli e-posta pazarlama yolu gösterir hem de okuyucularınızın genel tercihleri konusunda size ipuçları sağlar. Mail kampanyanızda kaç kişinin e-postanızı okuduğu, site linkine tıkladığını bu sistemler sayesinde görebilirsiniz. Ayrıca sistem, okuyucularınızı özelliklerine göre sınıflandırma, bu sınıflandırmaya göre uygun ve zamanlı gönderi yapmanızı da sağlar.

E-Posta pazarlama yönteminde gönderilerin açılma oranı %20 ila 40 arasında olmaktadır. Eğer daha yüksek bir orana sahip iseniz kullandığınız yöntem olumludur. Ancak ortalamadan düşük bir oran varsa elinizde A/B testi dediğimiz; konuyu, başlığı değiştirmek ya da insanlara farklı bir gün gönderi yapmak gibi seçenekleri deneyebilirsiniz.

İçerikleriniz Tıklanmaya Değer Olsun

Kendi e-posta hesabınıza gelen binlerce mail içerisinde sizi aradan seçip okumaya iten sebepler nedir; özel bir promosyon, görsellik ya da markanın bilinirliği midir?

Hedef kitlenizde ki kişiler emlak sektörünün çok içerisinde değilse göndereceğiniz mailler sıkıcı gelebilir, bu yüzden ilgi çekici olmasını sağlamalısınız. Müşterilere hitap eden bir başlık ve içerik belirlemelisiniz. Müşterilerinize göndereceğiniz bültenlerde emlak fiyatları, yerelde değişen emlak kanunları veya küçük ipuçları ile ev güzelleştirme, dekorasyon fikirleri verebilirsiniz.

Göndereceğiniz e-postalar tamamen müşteri ile ilgili olmalıdır. Mutlaka e-postanızda gayrimenkul ile ilgili herhangi bir talepleri için her zaman sizinle iletişime geçebileceklerini belirten bir açıklama yapın.

İyi Bir Sunum

E-postalarınızın görsel açıdan zengin olmasına dikkat edin. Sade ama dikkat çekici e-postalar her zaman için merak edilir ve tıklanır. Mobil cihazlarda okunmayı kolaylaştıran uygun mesajlar atmayı sakın unutmayın. Ayrıca, vereceğiniz bilgilerde karmaşadan uzak durmalısınız.

Son olarak asla bilgi karmaşası yaratmayın. Sadece güzel bir başlık, dikkat çekici görseller, kısa metinler ve iletişim bilgilerinizi ekleyin. İçeriklerinizi alt başlıklara bölün böylece okunurluğu artacak ve daha fazla müşteriye ulaşabileceksiniz.

DİĞER HABER
22 Nisan 2021