"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Elon Musk’ın Yeteneklerinden Öğrenebileceğimiz Dersler

Elon Musk, tartışmasız şekilde dünyanın girişimci liderlerinden biridir. Ancak onun büyük başarıları, Steve Jobs, Mark Zuckerberg ve Bill Gates gibi diğer tanınmış teknoloji girişimcilerinin gölgesinde kalmıştır. Bununla birlikte, Elon Musk’ın yetenekleri, endüstrinin en popüler liderlerininki kadar büyük bir öneme sahiptir.

Eğer Elon Musk’ın kim olduğunu tam olarak bilmiyorsanız (bu çılgın girişimcinin başarılarını konu alan yazılarımızı yakında yayınlayacağız), kısa bir özet geçebiliriz. Elon Musk, PayPal, Spacex ve Tesla Motors gibi dünyanın öncü teknolojileri ile yenilikçi bakış açısına tazelik katan bir beyin gücüdür. En önemlisi ise Elon Musk’ın tüm bu yenilikçi girişimlerinin ve kurulan firmaların, 2000’li yılların başından bu yana mükemmel bir başarı göstermiş olmasıdır. Bu demek oluyor ki sadece 16 yıl içinde Musk, önceden bilim kurgu senaryosu olarak görülen teknoloji endüstrisini farklı bir boyuta taşımayı başarmıştır.

Gayrimenkul sektörü ise teknolojinin aksine daha yavaş bir ilerleme seyri gösteriyor. Emlak brokerları ve gayrimenkul profesyonelleri, neredeyse 50 yılı aşkın bir süredir aynı metotları kullanıyorlar. Son yıllarda mobil telefonların ve internetin kullanılması ile birlikte küçük gelişmeler yaşandığı doğru, ama gayrimenkul dünyasının altyapısı henüz değişim geçirmiş durumda değil.

Eğer gayrimenkul dünyasındakiler, Elon Musk gibi yenilikçi bir fikri benimsemiş olsaydı, onun 15 yıl içerisinde teknoloji endüstrisini taşıdığı noktaya şimdi emlak endüstrisi de gelmiş olabilirdi. O zaman gayrimenkul sektörünü birkaç adım daha ileri seviyeye taşımak için, Elon Musk’tan öğrenmemiz gereken çok şey var!

 ‘Sanırım internette olanları, ekonomiyi ve kanunları takip eden çok fazla zeki insan var. Çok fazla yenilikle karşılaşmamamızın nedeninin bir bölümü de işte bu yüzden’ Elon Musk

Dünya devi bankacıları şapşal durumuna düşüren girişimi: Paypal (az kullanmadık biz de :))

Ağ kurmak ve fırsatları yakalamak

Elon Musk bir üniversite öğrencisiyken tanışmak istediği insanlara beklenmedik aramalar yapardı. Bu insanlardan birisi, Nova Scotia Bankası’nın üst düzey yöneticisi olan Peter Nicholson’dı. Elon Musk, Nicholson ile tanışmak için yaptığı bir telefon çağrısında, Musk henüz bir stajyer olma niyetindeydi. Musk’ın buradaki staj deneyimi, ona online ödeme sistemi olan Paypal fikrinin oluşmasında zemin hazırladı. Musk, aklına gelen bu fikirden daha sonra neredeyse bir servet kazandı.

İnsanların size bağlanmasını ve saygı duymasını mı istiyorsunuz? En iyinin iyisi ile iletişime geçmek için rahat konforunuzu bozmaya hazır mısınız? Gayrimenkul dünyasındaki kişilere ulaşmak için, kendinizi asla sınırlamayın. Kimin, nerede ve ne zaman size bir teklif sunabileceğini bilemezsiniz. Önünüze çıkabilecek fırsatları geri tepmeyin.

"Her piyon potansiyel bir vezirdir, kullanmasını bilene."

Dünya insanlarını akvaryum balığı olmaktan çıkarabilecek mi?

Kendinize yatırım yapmak

Musk, PayPal için kurduğu ilk firmasının satışlarından elde ettiği kazancının yarısından fazlasını yatırım yapmak için harcadı. Riskli bir hamle miydi? Kesinlikle öyle. Ama onu diğer girişimcilerden ayıran nokta bu oldu ve daha fazla yatırım yaparak daha fazla kazanacağına inandı.

Burada ne kadar kazandığınız ve ne kadar yatırım yaptığınızın bir önemi yoktur. Kazandığınızı yatırıma harcayarak çoğaltmak esas olandır. Milyon dolarlık bir yatırım yapamasanız bile, gücünüzün yettiğince emlak sektöründe yatırımlar yaparak geri dönüş alabilirsiniz.

Yatırımı sadece mülk yatırımı olarak düşünmenizi istemeyiz. Eğitici seminerlere katılarak veya koçluk oturumlarına giderek kendinize yatırım yaparak ta paranızı çoğaltmayı düşünebilirsiniz.

Tesla, elektrikli otonom araçlarla şehirlerin gelişmesine katkıda bulunacak teknolojiyi üretiyor. Otonom teknolojisi ile emlak sektörünün makas değiştireceği kesin…

Rahattan rahatsız olmak

Musk, hiçbir zaman ortalığı karıştırmaktan korkmadı. O, bazı şeyleri kökten değiştirmenin, örneğin yepyeni bir araç üretimi hakkında adım atmanın her zaman iyi sonuçlar doğuracağına inandı. Düşündüğü şey uçan bir araba olmasa da, Tesla’nın başlangıcı otomotiv endüstrisini alt üst etmişti. Otomotiv sektörü 5 adım birden ileri atladı.

Gayrimenkul sektörü ise yıllardır aynı çalışma yapısını sürdürmeye devam ediyor. Yıllardır aynı kalan sektör, öngörülebilir bir geleceğe sahip. Peki, Elon Musk’ın otomotiv sektöründe yarattığı eşsiz değişim, gayrimenkul sektöründe olsaydı ne olurdu?

Radikal değişiklikler, aslında korkutucudur. Yerleşmiş statükoyu sarsacağı için sektörün yerlilerini endişeye sürükler. Ancak dünyadaki bazı değişimlerin gayrimenkul sektörünü de etkileyeceği aşikardır ve buna hazırlıklı olmak tüm gayrimenkul profesyonellerinin görevidir.

Son bir şey daha

Gayrimenkul dünyasında, daha fazla Elon Musk gibi beyinlere ihtiyacımız olduğu kesin. Daha fazla kanaat liderine ve daha fazla sektör değiştiricilere ihtiyacımız var. Gayrimenkul sektöründeki değişiklik sizi Mars’a götürecek boyutta olmayabilir, ama sektörün önünü daha fazla açacak bir boyuta taşıyabilir. 

DİĞER HABER
15 Kasım 2016