"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Broker vs. Bot: Kazanan Kim?

Bilgisayarın temeli olarak kabul edilen ilk cihaz 1940’ların sonunda ortaya çıktığında mucitleri Mauchly ve Eckert bu cihazın gelecekte neler yapacağını tahmin edebiliyorlar mıydı? ENIAC (Elektronik Sayısal Birleştirici Ve Bilgisayar) adı verilen bu cihaz, bir hesap makinesi olarak tasarlandı ve hidrojen bombasının yapılmasında bilim adamlarına büyük faydalar sağladı. Ancak ENIAC belli komutlar içerisinde hareket edebilen sabit bir makineydi.

O günden bugüne bilgisayar teknolojisi büyük adımlar atarak akıl almayacak bir hızla gelişti. Artık bu teknoloji sayesinde kullandığımız arabalar bize ihtiyaç duymadan kendilerini park edebiliyor ya da kilometrelerce uzaklıktaki insanlarla yüz yüze görüşüp konuşabilme imkânı veriyor. Bu teknolojinin elbette iyi ve kötü yanları var.

Bilgisayar teknolojisi emlak sektörüne neler getirdi ve neler götürdü? Sizce bir makine, bir emlak brokerının yerini tutabilir mi? Ya da emlak brokerları hangi işlemleri bilgisayara bırakarak kendine daha fazla zaman ayırabilir ve bu sayede hangi farklı yatırım alanlarını keşfedebilir?

Bu konuyu araştıran bilim adamları sıradışı bir deney yaparak akıllardaki soru işaretlerinin cevabını bulmaya çalışıyorlar. Deney şaşırtıcı sonuçlar ortaya koyuyor. Bir robot, emlak brokerına göre gayrimenkul için doğru alıcıları daha isabetli ve hızlı buluyor.

7/24 müşteri hizmetleri sunacak bot teknolojisi yakın geleceğin olmazsa olmazları arasında yerini alacaktır.Mücadele Başlasın!

Amerika’da gerçekleştirilen bu sosyal deneyde, bir emlak brokerı gönüllü oldu. Kurulan bilgisayar programının çalışma prensibi, alıcıların kişisel tercihlerini, gayrimenkulün bulunduğu konumunu ve fiyatını harmanlayıp onun isteğine göre gayrimenkulleri hızlı şekilde sıralamak olarak tanımlanabilir. Bot, bu aramaları gerçekleştirirken bilgisayar ve mobil cihazlar aracılığıyla girilen web sitelerini tarayarak bu sonuçların elde edebilmesi için tasarlanmıştır.

Deneyin şu şekilde gerçekleşmesi planlandı. X kişisi Y şehrine taşınmaya karar verir. Hem bottan hem de emlak brokerından üç gün boyunca her gün en az üç adet şartlara uygun ev bulmaları istenir. X kişisi botun bulduğu evi mi yoksa emlak brokerının bulduğu evi mi tercih edecek?

Bu deneyde kazananın kim olduğunu tespit edebilmesi için Amerika’da gayrimenkul sektörü çalışanları tarafından tüm yazıları hayranlıkla okunan bir köşe yazarı görevlendirildi. Belirlenen gün ve saat aralığında çalışan broker ve bot’a tarama yapmak için 30’ar dakika verildi.

Onlar buldukları gayrimenkulün resimlerini, kararı verecek olan kişiye düzenli olarak üç gün boyunca gönderdiler. Gazeteci dostumuza düşen ise gönderilen resimlerin kimden geldiğini bilmeden onlara puan vermesiydi ve o da bu görevi kusursuz şekilde tamamladı.

Ve kazanan Bot Teknolojisi oluyor.Sonuç: Gerçekten Heyecan Verici

Deneyin yapıldığı üç gün boyunca, her gün en yüksek puanı alan evin bot tarafından bulunduğu tespit edildi. Ayrıca her gün tercih edilen en iyi üç evden ikisini bot’un diğerini ise brokerın bulduğu kayda geçildi. Toplamda seçilen dokuz evin altısının bot tarafından üçünün ise emlak brokerı tarafından sunulduğu gözlemlendi.

Bu sizi şaşırttı mı? Aslında şaşıracak pek bir şey yok. Hızla gelişen teknoloji bize gösteriyor ki emlak

firmaları, artık gayrimenkul temsilcisi çalıştırmak yerine bilgisayar programları sayesinde analitik online listeler kullanarak alıcılara daha iyi seçenekler sunabiliyor.

Bu konuda sadece firmalar değil gayrimenkul almak ya da kiralamak isteyenler de böyle düşünüyor. Bu nedenle gayrimenkullerini bilgisayar sistemleri üzerinden bulmayı yeğliyorlar ve bunun da profesyonel gayrimenkul firmaları ve çalışanlarının içinde bulunduğu sektörü yavaş yavaş öldürdüğü düşünülüyor.

Tercihi sunmakta botlar emlak danışmanlarından daha iyi olsalar da sizlerin yapacağı doğru anlaşmaları her zaman sunamazlar. Ayrıca, eğer profesyoneller piyasada olmazsa internetin başındaki insanlar satmak istediğiniz gayrimenkulü daha düşük bedelle satmanıza ya da almak istediğiniz gayrimenkulü değerinden daha fazlasına satın almanıza neden olabilir. Teknolojinin bu yönü danışmanların hizmetine verilirse onlar müşterilerine daha iyi seçenekler sunabilir ve anlaşmalar için daha farklı yollar izleyebilirler.

Unutmayalım ki teknoloji insanlara hizmet etmek ve onların işlerini kolaylaştırmak için vardır, onların yerini almak için değil! 

Yorumlarınız ve paylaşımlarınız bizim için değerlidir.

DİĞER HABER
04 Haziran 2016