"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Danışmanları Online Ortamda Neden Yerel İçerik Oluşturmalı?

Online arenaya girmek ve içerik oluşturmak, birçok emlak danışmanları için korkutucu bir görev gibi görünebilir. Bu arenaya atılmak üzerine düşündüğünüz zaman zihninizde, “Nereden başlayacağım? Ne tür içerikler oluşturmalıyım? Hangi mesajı vermeliyim?” tarzında pek çok soru işareti oluşur. Bunların hepsi zaten online içerik oluşturmak gerektiğinde sorulması gereken sorulardır.

Genellikle emlak danışmanları ve emlak firmalarının bu alana atılmaktaki amaçları, belirli şehirlere veya bölgelere yönelik internet aramalarında 1 numaralı isim olmaktır. Onlar “İstanbul’da satılık evler” veya “Ankara’daki en iyi emlakçı” şeklinde yapılan arama sonuçlarında ilk sırada çıkan isim olmayı isterler.

Ancak bu arama terimleri, çok genel ve kapsamlı bir alanı kapsadığı için tek bir emlak firmasının isminin arama sonuçlarında çıkmasının zor olduğu terimlerdir. Çok popüler olan bir kelime veya cümle ile yarışmak, arama motorlarına ve SEO uzmanı olduğunu söyleyen kişilere fazlasıyla para harcamanıza neden olabilir. Üstelik istediğiniz sonucu alamamış bir vaziyette kalabilirsiniz.

Peki, o zaman bir arama motorunun üst seviyelerine nasıl ulaşılır ve ideal müşterileriniz tarafından nasıl fark edilirsiniz? Cevap aslında basit: Tutarlı ve yerel içerikler oluşturarak.

Yerel İçerik Nedir?

Müşteriler, aramak istedikleri şeyi bildiklerinde, bunu kesin sorular sorarak ararlar. Örneğin ev satın almak isteyen bir alıcı, “İstanbul’daki satılık evler” şeklinde genel bir arama yapmak yerine, “Florya’daki satılık evler” veya “Basın Mahallesi’ndeki satılık evler” şeklinde daha yerel bir arama yapacaktır.

Eğer hedef kitleniz ve ideal müşteri profiliniz belirli bir bölgeye hitap ediyor veya ilgileniyorsa, o bölgeye odaklanmanız size daha çok sonuç getirir. Yani online içeriğiniz bu odaklanmanız gereken yerel alana yönelik olmalıdır. Online içerikten kastımız ise, web siteler, bloglar, Youtube kanalları, podcastler, sosyal medya hesapları ve  buna benzer içeriklerdir.

Eğer hedef kitlenizin ilgilendiği yerel alanlara yönelik içeriğinizi zaman içerisinde daha belirgin ve dominant hale getirirseniz, marka bilinirliğiniz ulusal çapta hizmet veren markalarla boy ölçüşecek hale bile gelebilir.

Nereden başlamalıyım?

İşe, kimlerin ilgisini çekmek istediğinizi belirleyerek başlayabilirsiniz. Alıcılar mı, satıcılar mı? Pazarlama alanınız nerede? Şehirler ülkelere göre, ilçeler şehirlere göre, mahalleler ise ilçelere göre daha yereldir. Ne tür mülkler satmak istiyorsunuz? Lüks evler, müstakil evler, villalar, apartman daireleri, konaklar…

Online içeriğiniz ne kadar spesifik ve yerel olursa, içeriğiniz ile ilgilenen kesim tarafından o kadar çok fark edilme imkânınız olur. Eğer kullanıcıların emlak alanına dair belirli kelimeleri ve kelime öbeklerini online ortamda nasıl kullandıklarını ve nasıl arama yaptıklarını öğrenmek istiyorsanız, içeriğinizi oluşturmanıza yardımcı olacak olan Google Adwords’e kaydolabilirsiniz.

Ne üzerine içerik oluşturmalıyım?

İdeal müşterilerinizin nerede ve kim olduklarını tanımlamanız gerekir. Birkaç dakikanızı ayırın ve onların online ortamda neleri aramak isteyebileceğini düşünün. Ardından onların emlak sorularına ve ihtiyaçlarına cevap verebilecek 10’ar tane makale ve video konusu listesi çıkarın. Bu içerikleri hazırlayın ve web sitenizde, Youtube kanallarınızda, sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. Yerel içeriğinizi ne kadar sık üretir ve ne kadar sık paylaşırsanız, size ulaşan online potansiyel müşterilere de o kadar ulaşma şansınız olur.  

Hangi mesajı vermeliyim?

Ben bir yazar değilim” diyorsanız, endişelenmeyin. Bloglar, online içerik üretmek için iyi bir seçenek olabileceği gibi, video kanalı da etkili seçeneklerdendir. Size en uygun olanı seçerek işe başlayabilirsiniz. Örneğin videolar, bir mesajı iletmek için harika bir yoldur ve bunları Youtube kanalınızda yayınlamak tamamen ücretsiz bir yöntemdir.

İçeriklerinizde belirlediğiniz mesajın eğitici bilgi içerdiğinden emin olun ve potansiyel müşterilerin emlak alanına dair ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir fikir liderliği yapmasını sağlayın. Bunu sağladığınızda, alanınızdaki en faydalı kaynak olarak görülmeye başlanırsınız.

Potansiyel müşterilerin eyleme geçmelerini sağlamak için güçlü bir çağrı yapmak da diğer bir önemli konudur. Online içeriğiniz içindeki dokunaklı bir çağrı, potansiyel müşterilerin anında harekete geçmesini sağlayabilir. Bu, aynı zamanda potansiyel müşterilerin online olarak sizi “takip etmesi”, “beğenmesi” ve “abone olması” için de önemli bir noktadır.

Online içerik üretirken ve online ortam ile ilgili dikkat etmeniz gereken diğer bilgileri ise şöyle sıralayalım:

  • Yüzde 20’lik alanı kendinizi tanıtmaya ayırın. Ancak bu içerikler son derece etkili olsun.
  • Yüzde 80’lik alanı eğitim ve sosyalleşmeye dayalı içeriklere ayırın.
  • Gelen yorumları ve soruları mutlaka cevaplandırın.
  • İçerik paylaşımlarınızı düzenli bir aralıkta sürekli olarak yapmaya gayret edin.
DİĞER HABER
31 Ekim 2022