"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Danışmanlarının Yarıştığı Sıradışı Absürd Bir Dizi: Bajillion Dollar Properties

Türkiye’de genellikle emlak profesyonellerinin dizilerle pek ilgilenmediği düşünülür. Emlak profesyonellerinin bin türlü iş yaptıkları için dizi izlemeye zaman bulamayacakları veya ev alım-satımı gibi büyük paralarla yapılan bir iş olduğu için dizi izlemek gibi basit bir anlayışa sahip olamayacakları fikirleri hakimdir. Elbette ki bu düşüncelere katılmıyorum.

Başarılı ve büyük satışlar yapan dünya çapında ünlü emlak profesyonellerinin, istisnasız olarak son derece entelektürel kişiliklere sahip olduklarına inanıyorum. Onlar, farklı bakış açılarına ve yeniliklere açık insanlardır. Onlar, hayatlarının her dakikasını işleri ile geçirmekle birlikte, kendilerini geliştirecek her türlü etkinliğe ve unsura da yakın bakarlar. Film izlerler, konferanslara katılırlar, sunum yaparlar, kitap okurlar ve elbette dizi izlerler. Özellikle bu dizi, emlak profesyonellerini doğrudan ilgilendiriyorsa, onu izlemeye daha da meraklı olurlar.

Neden mi böyle bir giriş yaptım? Çünkü sizlere duyurmak istediğim, emlak profesyonellerini ilgilendirecek bir dizi var. 17 Mart 2016 tarihinde gösterime giren ve 2 sezondur devam eden Bajillion Dollar Properties dizisi, 7.9’luk imdb puanı ile kalitesini bizlere gösteriyor. Aslında dizimiz komedi türünde, ama her bölümde işlediği konular ile aslında emlak profesyonellerinin yaşadığı gerçek durumları da absürd bir anlatımla gözler önüne seriyor. Yani bu diziyi izlemek, hem iyi vakit geçirmek hem de emlak dünyasından örnekler görmek adına faydalı bir aktivite olabilir. Üstelik Türk dizilerinde olduğu gibi her bölümü 2 saat sürmüyor. Yarım saatlik bölümleri izlemeniz, işlerinizi aksatmayacaktır.

Konu ve Karakterler

Peki, neler oluyor bu dizide? Yedi tane emlak danışmanının çekişmesini izlediğimiz bu dizide, 7 danışman LA gayrimenkul firması adı altında birleşiyorlar. Ancak ilk bölümden itibaren izlemeye devam ettiğimizde görüyoruz ki bu emlak firması bildiğimiz işletmelerden değil. Çünkü hepsi çoğu zaman beceriksizlikleri ile dikkat çekiyorlar. Karşılarına çıkan potansiyel müşteriler ise genellikle, Emlakçıların Kabus Dolu El Kitabı’ndan fırlamış gibi ilginç karakterlere sahip oluyor.

Bu yedi emlak danışmanını biraz daha yakından tanırsak, o zaman işin absürdlüğünü daha net kavrayabilirsiniz.

  • Acımasız bir kişiliğe sahip olan Victoria King, şeytansı bir zekaya sahip.
  • Amir Yaghoob’un en iyi yeteneği yağcılık yapmak.
  • Chelsea Leight-Leigh, tamamen sosyal medya ve telefon bağımlısı genç bir broker.
  • Baxter Reynolds ve Andrew Wright, ikili bir takım olarak faaliyet gösteren, eğlenceli ve aynı zamanda itici tipler.
  • Glenn Bouchard, yeni büro müdürü ve sadece etrafındaki beceriksizliklere katkıda bulunan biri.
  • Dean Rosedragon ise bu firmanın kurucusu.

Firmanın kurucusu Dean, açılış bölümünde ortaya şöyle bir bomba atıyor ve kendine yeni bir ortak seçeceğini ilan ediyor. Bunun ardından tüm ekip üyeleri, kıyasıya bir rekabetin içine giriyorlar. En çok satışı yapabilmek için karşılarına çıkan sıradışı müşterileri kazanmak adına çeşitli yöntemlere başvuruyorlar.

Dizide, yoğun olarak lüks gayrimenkule hicivli bir yaklaşım da söz konusu. Özellikle Bravo TV’de yayınlanan Million Dollar Listings isimli şov programına göndermeler mevcut. Amerika'da bolca yayınlanan "Şu döküntü evi azıcık alladım pulladım, 80 bin dolar kârla iteledim." tarzındaki programlara bol bol göndermeler yapılıyor. 

Keyifli seyirler. :)

DİĞER HABER
26 Aralık 2016