"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Dünyasında Vizyonunuzu Tanıtmanın 3 Etkili Yolu

İş dünyasında güçlü bir vizyon sahibi olmak önemlidir. Steve Jobs bunun en yeni örneklerinden biridir. Her zaman için kendinin de belirttiği gibi o ve ekibi, sadece bir telefon üretip satmadılar, onlar fikirlerini sattılar. İşinizin gelişmesi için birisinin bu tipte bir görüşe sahip olması gerekebilir. Belki de o kişi sizsinizdir.

Eğer doğru seçimler yapmak istiyorsanız, büyük düşünmeli ve işinizin geleceği ile ilgili öngörü kazanmaya çalışmalısınız. İşinizi istediğiniz noktaya getirmek için yapılması gerekenleri bulmak için kendinize sorular sorun ve cevapları bulmaya çalışın. Bu sorular ve cevaplar vizyonunuzu bir parçası olacaktır.

Vizyon sahibi olmak, içerisinde bulunduğunuz ekibin ya da yaptığınız işin gelişimine ve evrilmesine yardımcı olur, ayrıca müşteri deneyimlerine de etkisi olur. Müşteri vizyonunuz basit, pratik olmalı ve hissiyat içermelidir.

Tecrübelerinizi paylaşmak, hayallerinize ve hedeflerinize ulaşmak için etkili ve güçlü bir yoldur. İnsanların sizin kim olduğunuzu anlaması ve hedeflerinizi bilmesi için düşüncelerinizi her platformda dile getirin.

Hikaye Nasıl Yayılır

  • Vizyonunuzu ekibiniz ile paylaşın

Beraber çalıştığınız ekip ile vizyonunuzu paylaştığınızda, iş arkadaşlarınız ile aranızda daha şeffaf tutum, daha az çekişmeye dayalı ilişkiler kurulacaktır. Vizyonunuzu paylaşmak, takımdaki diğer arkadaşların hedeflerinizi ve ne başarmaları gerektiğini daha iyi anlamalarını sağlar.

Ayrıca, ekip arkadaşlarınızın da katkıda bulunması hikayenizi daha popüler bir hale getirecektir. Süreç şu şekilde ilerleyecektir: katılım, strateji, uygulama, başarı ve sonuç. Hikayeyi basit tutmayı unutmayın.

Vizyon tanımınız basit ve anlaşılır olmalı. Kafa karıştırıcı hale getirmemeye özen göstermelisiniz. Ekibinizin de kendi yaratıcılıklarını katması ile bu süreç daha kolay işleyecektir.

  • Müşteri deneyimini geliştirin

İşinizde başarılı sonuçlar elde ederseniz, müşterileriniz sizin yerinize hikayenizi anlatmaya başlarlar. Bunun ile ilgili güzel bir söz vardır, “Müşteriniz için mükemmel bir iş çıkarın, bir kaç kişiye anlatır. Başarılı bir iş yapmayın, herkese anlatacaktır.”

Emlak işinin can sıkıcı yanı, müşteriniz üzerinde kalıcı bir etki bırakmak için neler yapmanız gerektiğinin tam olarak bilinememesi. İnsanların sizi tavsiye etmesi için çok üst seviyerlerde iş çıkarmanıza gerek yoktur, ancak bildiğiniz gibi iyi bir hizmet ve satış tekniği belli bir performans gerektirir.

Sizin kulağınıza gelen diğer memnuniyet hikayelerini bir gözden geçiririn, insanlar neden memnun oluyor? Hizmet kalitesi mi? Kazanç mı? yoksa Kişiler mi? Büyük ihtimalle üçü de. Bu sebepten, müşterilerin iyi hizmet almasının yanında onlarla daha iyi iletişim kurmaya da özen göstermelisiniz. 

  • Halkla ilişkilere yatırım yapın

Emlak sektörü içerisinde, bilinirliğinizin artması açısından halkla ilişkilere yatırım yapmaktan çekinmeyin. Halkla ilişkiler, kitleler içerisinde derinlemesine etkiler bırakabilir. Akıllı bir reklam insanların hikayenizin peşinden koşmalarını sağlayabilir.

Yatırımlarınızı dikkatli ve makul yapmanız önemli bir nokta. Örneğin, dünyaca popüler olan Uber uygulamasının ünü nereden geliyor sizce? Uber sadece taxi çağırabildiğiniz bir uygulama olarak kalmadı, taşımacılık üzerine yepyeni bir hikaye ve anlayış getirdi. Uber, tanıtımını sadece yaptığı işin teknik boyutu ile irdelemiş olsaydı medyada bu kadar yer alması pek mümkün olmaz, insanların aynı hikayeyi dinlemekten sıkılmalarını engelleyemezdi.

Vizyon demek bir anlamda belirlediğiniz hedefler demektir. Bu hedefler, piyasanın hakimi olmak; sektör lideri olmak; ya da daha basit anlamda şirketinizi büyütmek olabilir. Hedeflerinizin niteliği tamamen sizin isteğinize göre şekillenecektir, ancak gerçekçi olması koşuluyla. Belirleyeceğiniz hedeflerin ya da vizyonunuzun şirketiniz için bir motivasyon ve enerji maddesi olduğunu unutmamanız gerekir.

BONUS

Şunu hayal edebiliyor musunuz; sınırları aşan düşüncelerinizi, sözcüklerinizi ve fikirlerinizi dünyayla paylaşabileceğiniz bir mecraya sahipsiniz; emlakbroker.com. On binlerce takipçisi bulunan ve Türkiye'nin en popüler emlak pazarlama ve teknoloji blogu Emlakbroker.com, bir danışmandan daha fazlası için düşünenleri bir araya getiriyor. Belli bir konu üzerinde bilgi, fikir ve paylaşılmaya değer faydalı bilgiler sunan vizyoner bir danışmanın emlak ekosistemine katkıda bulunması sayesinde, muhtemelen bunları okuyanlardan biri bir çözümü aradığında aklına gelen ilk kişi olacaktır.

Siz de mesleki kariyerinize yeni bir adım atarak serbest yazarlık yoluyla bilgilerinizi, fikirlerinizi paylaşmak ister misiniz? Sonuç odaklı editoryal içerik için bir tutkunuz varsa, bize ulaşın.

Ağa Katıl

DİĞER HABER
02 Nisan 2024