"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak İşi Kolay Bir İş Değil. Peki Neden Bu Yalanı Satıyoruz?

Emlak sektöründeki çoğumuzun neden dünyaya bir mülkü satmanın ne kadar "hızlı ve kolay" olduğu mesajını vermeye bu kadar takıntılı olduğunu anlamakta zorluk çekiyoruz.

Gerçek şu ki çok az hızlı ve kolay görev var. Sektör neden bu fanteziyi sürdürmeye devam ediyor? Hızlı ve kolay mı? Bize göre çok zahmetli ve yorucu.  

Birden fazla teklif stresi artırır

Bazı müşteriler gerçekten hızdan etkileniyor. Örneğin, hızlı satışla ilgili birkaç deneyim yaşayan danışmanlar için süreç akışkan olsa da, bu işlemlerle ilgili hiçbir şey kolay değildi cümlesini duymuş olmalısınız. 

Günümüzde envanter sıkıntısı çeken bazı pazarlarda çoklu teklifler ve aşırı teklifler artık olağan bir durum haline gelmiş olsa da, bu senaryoların üstesinden gelmenin beceri, deneyim, bilgi, empati, güç, stratejik zamanlama, özen ve bir gecede öğrenilemeyen bir dizi başka beceri gerektirdiğini biliyoruz.

Birden fazla teklif, işe dahil olan herkes için streslidir. Duygusal yük, alıcılar, satıcılar ve danışmanlar için yıpratıcıdır. Her bir işlemin, büyük bir özen ve profesyonellikle yönetilmesi gereken kendine özgü koşulları ve karmaşıklıkları vardır. Bunu biliyoruz. Bunu yaşıyoruz. Ve yine de müşteriye "hızlı ve kolay" söylemiyle mesaj veriyoruz. Neden?

Etik, onurlu ve değerli emlakçılar olarak algılanmak istiyorsak, bunu hak etmek zorundayız. Daha doğru mesajlar oluşturmaya, "hızlı ve kolay" sahte satış nutuklarını ve pastayı pastanecilere bırakmaya ihtiyacımız var.

Reality TV gayrimenkulü gerçek hayat değildir

Reality TV şovları, bazı emlakçılar için kariyer inşasında harika araçlar oldu. Çünkü onları geniş bir kitleye ulaşmalarını sağladı. Birçok müşteri onları seviyor. Çok sayıda müşteri, bu şovlarda gördükleri ve duydukları her şeye inanıyor ve bunların yarı kurgu, yoğun bir şekilde düzenlenmiş eğlence olduğunu unutuyor. Bu şovlar genellikle "hızlı ve kolay" anlatıyı da iletiyor. 

Ultra-bronz, jet sosyete, içki içen, havuz partilerine giden yıldızlarının, daha da parlak bir saatle parlak bir arabada dolaşarak sadece birkaç dakika içinde milyonlar kazanmalarının ne kadar kolay olduğunu sık sık yayınlıyorlar. Müşteriye her şey çok hızlı ve kolay görünüyor ve birçoğu bunun gerçek olduğuna gerçekten inanıyor. Elbette, hepimiz bunun gerçek olmadığını biliyoruz. Ancak korkarız ki bu şovlar mesleğimize zarar verdi.

Şimdi, bu tv şovları büyük tazminat sorunları yaratıyor, çünkü birçok müşteri işimiz için indirim arıyor. Her şey hızlı ve kolayken neden hizmetlerimiz için bu kadar çok ödeme yapsınlar? Onları suçlamıyoruz.

Birçok kişi, giderek pahalılaşan bir dünyada bir işletmeyi; işletmenin muazzam ön maliyetlerine, bu işi yapmak için elimizdeki sınırlı zamana ve emlakçıların işi tamamlamak için kat ettikleri olağanüstü çabalara atıfta bulunmadan, emlakçıların yaptığı işe ilişkin bu yanlış algıya inanıyor. 

Hadi gerçekçi olalım ve anlatıyı değiştirelim

Bu yüzden bugün, tüm meslektaşlarımızdan, yaptığımız şeyin daha doğru bir versiyonunu müşterilere iletmelerini rica ediyoruz. Müşterilerimizle bağlantı kurmak, onları beslemek, eğitmek ve bir işlem gerçekleşmeden çok önce ve sonrasında sonsuza dek onlara tavsiyelerde bulunmak için tam olarak ne gerektiğini göstermemiz gerekiyor.

Ve evet, onlara evlerini pazarlamak, reklamını yapmak ve bir işlemi kolaylaştırmak için yaptığımız her şeyi ve emlakçıların bu süreçte neler yaşadığını, neler yaptığını, her şeyi de bildirelim.

Müşterilerin, hizmetlerimiz için bize ödeme yapılan tek zamanın bir işlem kapandığında olduğunu bilmeleri gerekir. Gerçekten kariyerimiz tv şovlarında göründüğü gibi hızlı ve kolay olsaydı, fazla ödeme aldığımızı ve ücretlerimizi derhal düşürmemiz gerektiğini söyleyen ilk kişi biz olurduk.

Bu işte on yıllar geçirdikten sonra, işi iyi yapmanın ne gerektirdiğini biliyoruz ve emlakçıların her kuruşu hak ettiğini biliyoruz. Dünya tarafından etik, onurlu ve değerli profesyoneller olarak görülmek istiyorsak, bu statüyü daha doğru mesajlarla kazanmalı, sahte, hızlı ve kolay satış konuşmalarını durdurmalı ve pastayı pastanecilere bırakmalıyız :)

DİĞER HABER
04 Temmuz 2024