"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak İşinde Kral Olmak Sosyal Medyaya Nasıl Hükmedebileceğini Bilmekten Geçer!

Artık hepimiz bu sektörde sosyal medyanın ne kadar mühim olduğunu biliyoruz ve bunu her geçen gün deneyimliyoruz. Ancak medya uzmanları ve ünlü iş danışmanları, sosyal medyanın bu kullanım tarzından çok daha öteye giderek büyük bir potansiyeli taşıdığını ifade ediyor.

Biz de emlakbroker.com olarak bu ifadelere katılıyoruz.

Bir firma, sosyal medya olmadan diğer güçlü özellikleri iş hayatında etkili bir şekilde kullanabilir elbette. Örneğin ekonomik koşullara uyum sağlamak, zihinsel durumu sağlam tutmak, iyi listeler hazırlamak, düşük faiz oranlarından faydalanmak, kaliteli hizmet geliştirmek veya başarılı bir konuşma yapmak, sosyal medya olmadan da mümkündür.

Peki, tüm bu özelliklere sahip olan eşdeğer iki firmanın olduğunu düşünün. Ancak birisi bu özelliklere ek olarak sosyal medyayı çok etkin bir şekilde kullanıyor. Bu durumda sosyal medyayı diğer özellikleri ile birleştirmiş olan firma, kesinlikle çok daha üstün bir konuma geçecektir. Çünkü sosyal medyanın etkili kullanımı, girişimcileri, danışmanları ve küçük emlak ofislerini dev şirketler ile rekabet eder hale getirebilecek bir pazarlama stratejisi haline dönüşebilir.

Bu durumda sosyal medyayı kullanmak, bir emlak brokerı için son derece önem kazanıyor ve sosyal medyayı daha düşünerek ve dikkatli bir şekilde kullanmanın ihtiyacı doğuyor. Tüm bu fikirler ışığında sıralayacağımız aşağıdaki önemli kuralların, sosyal medya kullanımında sizlere yardımcı olacağına inanıyoruz.

Yerel düşünün

Gayrimenkul piyasasının yoğun olması, sosyal medyadaki gayrimenkul firmalarının etkinliğinin de yoğun olmasına neden olur. Sosyal medya hesaplarınız üzerinden, gezegenin her noktasındaki milyonlarca kişiye ulaşmayı başarabilirsiniz. Ancak bunun size kazandırdığı ne olacaktır? Önemli olan sizin işinize değer katacak ve size potansiyel müşteri olarak dönüş yapabilecek kesimleri kazanmanızdır.

Bu bağlamda sosyal medya içeriğinizi, hedef kitlenize ve yerel bölgenizdeki kişi profiline göre uyumlu hale getirmeniz daha uygun olacaktır. Önemli ulusal içerikleri aralara serpiştirmekle birlikte, daha çok yerel hizmet bölgenize yönelik içerikleri paylaşmanız size daha çok geri dönüş olmasını sağlar. Örneğin bölgenizdeki yerel etkinlikleri, gündeminde olan konuları ve yerel piyasa raporlarını paylaşabilirsiniz.

Faydalı bilgiler paylaşmanız etki alanınızı genişletir.

Faydalı olun

Bir firmanın veya brokerın değeri, hizmetlerin yanı sıra daha çok sunduğu bilgi ve yardım ile ortaya çıkar. İnsanların sizde daha farklı bir nokta bulmasını istiyorsanız, onlara standart verdiğiniz hizmetlere ek olarak yardımcı olmanız gerekir. Onlara ne kadar çok bilgi sunar ve yardımcı olursanız, o kadar fark ve değer yaratırsınız. Çevrenizdeki insanlara faydalı olursanız, bu aynı zamanda güveni de sağlar.

Sosyal medyayı bu amaçla kullanmanız mümkündür. Örneğin ev taşımak üzere olanlara işlerini kolaylaştıracak pratik bilgiler verebilir veya ev teslimi yaparken nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda onları uyaran kolay ipuçları yazabilirsiniz. Veya yaklaşan vergi ödemeleri ve emlak kanununda yapılan düzenlemeleri hatırlatmanız sizi fark edilir kılacaktır. Hatta uzmanlık bölgenizin  tanıtımı hakkında kısa bilgiler verebilirsiniz.

Üretemiyorsanız, düzenleyin

Eğer bir blog makalenizde binlerce kelimelik içerikler üretemiyorsanız, o zaman düzenleme yolunu seçebilirsiniz. Siz doğuştan bir yazar değil, bir brokersınız. Ayrıca yazma konusuna eğiliminiz olsa bile, bu kadar yoğun bir iş alanı içerisinde buna vaktiniz kalmayabilir. Kendinizi yazmaya konsantre edemeyebilirsiniz. Bu zamana kadar tüketen bir yapı iş üretmeye gelince bir anda kendini sorgular durumda buluyor. Okumak başka yazabilmek ise bambaşka şeyler. Her şeyi okuyabilir ve gündemi sürekli takip edebilirsiniz. Fakat bir konu hakkında içerik üretmek sanıldığı gibi kolay değildir. 

Bu gibi durumlarda düzenlemek en iyi seçenektir. Bu sektörün içinde birisi olarak meraklı zihinlerin öğrenmek isteyecekleri bilgileri tahmin etmeniz pek zor olmaz. Bu merak edilen konular üzerine hazırlanmış bilgileri alarak üzerinden düzenlemeler yapabilirsiniz.

Planlayın

Kendinize tam zamanlı bir sosyal medya yönetim uzmanı kiralamak zorunda değilsiniz. Bu işi rahatlıkla kendiniz yapabilirsiniz. Planlı olduktan sonra her gün sadece 30 dakikanızı ayırarak yeterli içerik paylaşımını yapmanız mümkün.

Her sosyal mecrada olmak stratejisi bazen işe yaramayabilir.

Çok geniş alana yayılmayın

Tüm sosyal medya platformlarını aynı anda aynı içeriklerle doldurmak zorunda değilsiniz. Kendinize en etkili olabilecek iki platform seçin ve sadece bu ortamlara odaklanın. Zamanınızı ve konsantrasyonunuzu bu platformlara ayırın. Örneğin Facebook ve Instagram bir emlak brokerı için en uygun sosyal medya platformları olabilir.

Takipçi satın almaya kalkışmayın

Sosyal medyada iki tür insan vardır. Gerçekten takipçilerinin olmasını isteyenler ve yalan söyleyenler. Kendine sadık ve gerçekten paylaşımlarını ilgi ile beğenen takipçilerin olmasını istemek en doğal ve sağlıklı durumdur.

Bazıları ise bu konuda uyanıklık yaptıklarını zannederek takipçi satın alma yoluna başvururlar. Ancak şunu unutmayın ki satın alınan sahte takipçiler, asla organik takipçilerin yerini tutamaz. Sizin amacınız sosyal medya üzerinden gerçek kişilere ulaşmak ve onlarla iletişime geçmektir. Oysa sahte takipçiler ile böyle bir amaca ulaşamazsınız. 

DİĞER HABER
12 Aralık 2022