"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak İşinde Yeniden Pazarlama Yaparak Müşteri Kazanmak

Müşterileriniz sizden kaçmaya devam mı ediyor? Oysa yapmanız gereken her şeyi yapıyorsunuz. Harika bir web siteniz var, muhteşem içerikler oluşturuyorsunuz ve reklam için bir miktar masraf yapıyorsunuz. Peki, insanlar web sitenizi ziyaret ettikten sonra neden çekip gidiyor ve neden onları birer müşteriye dönüştüremiyorsunuz?

Endişelenmeyin. Bu normal bir durum. Kabul edelim ki ev satın almak, bir e-ticaret sitesi üzerinden ayakkabı satın almaktan çok daha büyük bir seçimdir. Büyük ihtimalle ziyaretçilerin birçoğu birden fazla site üzerinden araştırma yapıyorlar. Dolayısıyla web sitenize birden fazla kez göz atmaları bu anlamda normaldir ama ziyaretler onların sizin müşteriniz olacağını garantilemiyor.

Peki, onları birer müşteriye nasıl dönüştürebilirsiniz? Giden ziyaretçilerin geri gelmesini sağlamalı ve yeniden pazarlama yolu ile onları kazanmalısınız.

Yeniden Pazarlama Nasıl İşler?

Yeniden pazarlama, reklamlarınızı web sitenizi daha önce ziyaret eden potansiyel müşterilere yeniden göstermenizi sağlayan bir online reklamcılıktır. Basit bir kod ile sitenizi ziyaret etmiş olan kişiler, sitenizi terk etseler bile takip edilirler ve girdikleri diğer sitelerde karşılarına sizin sitenizin reklamı çıkmaya başlar. Yani onları takip ediyorsunuz ve bu tamamen yasal!

Yeniden pazarlamanın işleme süreci kısaca şöyledir:

  • Ziyaretçi web sitenizi ziyaret eder ve sistem bunu takip eder.
  • Ziyaretçi herhangi bir işlem yapmadan web sitenizi terk eder.
  • Ziyaretçinin diğer girdiği sitelerde sizin reklamınız görünmeye başlar.
  • Ziyaretçi sizin web sitenize tekrar geri döner.

Faydaları Nelerdir?

İnsanların yeniden pazarlama reklamlarına tıklama oranları, normal gördükleri reklamlara göre 10 kat daha fazladır. Bununla birlikte reklamlarınız yalnızca markanıza zaten aşina olan ve yakın zamanda sitenize ilgi göstermiş kişilere odaklandığından, verimliliğiniz daha artar.

Bunu uygulayan çoğu kişi, diğer dijital kanallara kıyasla yeniden pazarlama stratejisinin her zaman daha büyük getirileri olduğunu deneyimliyor. Yeni başlayanlar için ulaşabileceğiniz kişi sayısı nispeten daha ucuzdur. Oldukça küçük bir yatırım ile bir ton insanın önüne geçebilirsiniz. Çünkü yeniden pazarlama, çok sayıda platform üzerinden çalışır ve müşteri başına maliyetiniz oldukça düşer.

Reklam için ortaya koyduğunuz her para size müşteri olarak geri dönmeye başlar. Ama sadece bu değil. Yeniden pazarlama reklamları; sitenizin üye ve ziyaretçi sayısını arttırır, arama motorları sıralamanızı yükseltir, müşteri sayınızı arttırır, markanızı deneyimleyen mevcut müşterilerinizin size bağlılığını arttırır.

Maliyeti Ne Kadar?

Bu sorunun cevabı net şekilde verilemez. Çünkü bölgenizdeki ziyaretçi trafiğine ve ulaşmak istediğiniz ziyaretçi kitlesinin boyutuna göre değişiklik gösterir. Biz size, bu işe başlamak için kenara 300 liralık bir bütçe ayırmanızı tavsiye ederiz. Fakat şunu unutmayın ki bu işten gerçek bir etki görmek istiyorsanız, web sitenizin düzenli olarak 1 ayda en az 1000 ziyaretçisi olması gerekiyor. Eğer bu rakama henüz ulaşamadıysanız, içerik ile ilgili makalelerimizi okuyarak bu konuda da tüyolar alabilirsiniz.

Emlak İşinde Yeniden Pazarlama İçin En İyi Uygulamalar

Yeniden pazarlama, site trafiğiniz olduğu sürece mükemmel sonuçlar verir. Bu sonucu almak için düzenli olarak ücretli reklam vermeye dikkat edin. Şunu da belirtelim ki geleneksel reklamcılık (el ilanları, e-posta, posta mektupları vb.) tekniklerini de bir yandan devam ettirmeye gayret edin. Çünkü sahip olmadığınız bir kitleye yeniden pazarlama uygulamanız mümkün değildir.

Reklamlarınız, hedeflediğiniz kitle ile son derece alâkalı olmalıdır. Kitlenize hitap ederken açık ve öz olun. Reklamlarınız, doğrudan bir harekete geçirici mesaj içermelidir. Örneğin müşteri veri tabanınızdaki belirli bölümleri hedefleyerek kampanyalar oluşturabilirsiniz. Ancak reklam içeriğinde çok ayrıntıya girmemeye dikkat edin.

Emlak işinde yeniden pazarlamanın en büyük değeri, müşteri kazanmanıza yardımcı olmasıdır. Ziyaretçilerin tıklamasına bakılmaksızın reklamlarınızı daha fazla insan gördüğü için daha fazla güven inşa edersiniz. Bazen kendi müşterilerinize hitap eden bir kampanyanın, reklamı tıklamayan olası müşterileri size getirdiğini görebilirsiniz.

Reklamın yayılması için illa ki tıklanması gerekmez. Önemli olan bir dokunuş noktası oluşturmanızdır. Tam olarak ölçülebilir olmasa bile yeniden pazarlama son derece etkili bir yöntemdir.

DİĞER HABER
24 Ekim 2022