"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak İşindeki İlk Haftanızda Ne Yapabilirsiniz?

Tebrikler! Artık bir iş sahibisiniz. Emlak işine atılmaya karar verdiniz ve ilk adımlarınızı attınız. Şimdi bu sektördeki ilk haftanızı geçireceksiniz. Öncelikle şunu söylemeliyiz ki ilk haftanızı asla hafife almayın. Çünkü işinizin ilk haftası, kariyeriniz için sandığınızdan daha fazla etkiye sahip olabilir. Eğer bu süre içinde derinlerde kaybolduğunuzu hissederseniz, su yüzeyine çıkabilmek için birkaç ipucuna ihtiyacınız olabilir.

Başka mesleklerden emlak sektörüne geçiş yapmış olabilirsiniz veya belki okulunuzdan yeni mezun olmuşsunuzdur. Ya da belki yıllar boyunca farklı alanlarda satış deneyimine sahip birisinizdir. Nereden geldiğinizin bir önemi yok. Siz, artık bir gayrimenkul çalışanısınız. Peki, bu ne anlama geliyor? Bu, şu anda birilerinin en büyük varlığı olan evlerinden sorumlu olduğunuz anlamına geliyor. Evlerin mümkün olan en yüksek fiyat ile satılmasını sağlamak ve ev sahibine süreç boyunca rahat bir deneyim yaşatmak, artık sizin en önemli göreviniz.

Gayrimenkul sektöründe çalışmaya başladığınız zaman, işin en başındayken şuna karar verin. Sadece bu işe atılmak ve işlerin nasıl işlediğini görmek için değil, mümkün olan her şeyi vererek başarıya ulaşmak amacı ile bu yola girin. En başarılı emlak firmaları, yıllardır satış yapıyorlar ve bunu hem yavaş piyasalarda hem de canlı piyasalarda başarıyorlar. Şartlar ne olursa olsun, başarılı emlak firmaları bu işe bağlıdırlar.

Saklamaya gerek yok. Emlak endüstrisinde büyük bir yıpranma payı olduğu çok açıktır. Bunun nedeni, çok fazla insanın sadece sektöre girmiş olmak için giriş yapması, en başından işe yanlış girişmesi, bu işe verecek vaatlerinin olmaması ve bu nedenle karşılık bulamamasıdır. Bu işe başladığınız zaman ile işi geliştirme süreci arasında büyük maliyetler harcamak zorunda kalabilirsiniz. Gerçek şu ki bu zorlu mücadeleye başlarken doğru adımları atmazsanız, uzun vadede konumunuzu göremezseniz ve gerekli olan şeyi ortaya koymaya hazır değilseniz, illa ki bir nokta geldiğinde vazgeçmek istersiniz.

Eğer bu kararı şu an verebildiyseniz ve sonunda elde edeceğiniz yüksek başarı için şimdi gereken her şeyi ortaya koymaya hazır hissediyorsanız, işe koyulabilirsiniz.

Sunum

İlk izlenim bu işte en önemli unsurlardan biridir. Temiz gömlekler, şık takım elbiseler, temiz bir araba ve cilalanmış ayakkabılar, bu unsurun temel bazı parçalarıdır. Müşterilere yapacağınız sunumlara hazırlanırken her anlamda şık olmalısınız. Şıklıkla abartı arasındaki ince çizgiyi de kaçırmamanız gerekiyor. 10 dakika sonra sahneye çıkacakmış gibi giyinmekten de kaçınmalısınız. 

Temiz ve bakımlı olmanız, işinize ve kendinize önem verdiğinizi gösteren önemli bir detaydır. Buna kendine güvenen hal ve hareketler eklenince iyi bir emlak satış uzmanı olduğunuz dış görünümünüzden hemen hissedilir.

Zamanlama

Başta zor olsa da saatlere göre planlama yapmak işinizi önemli ölçüde kolaylaştırır. Eğer bir brokera bağlı halde çalışıyorsanız ve patronunuz haftanın 6 günü 08:30 ile 18:30 arasında çalışmanızı istiyorsa, bunu yapmak zorundasınızdır. Ancak kendinizi ev satışları konusunda kanıtladıktan sonra kendi esnek saatlerinizi ayarlama şansını bulacaksınız. Eğer kendi işinizin patronu iseniz bu durumda zamanlama tamamen size bağlıdır.

Fakat bunun daha zor olduğunu kabul edelim. İpler sizin elinizde ve onu asla kaçırmamalısınız. Bu iş biraz zorlayıcıdır. Özellikle aileniz ve arkadaşlarınız ile zaman geçirirken telefonunuz ısrarla zamansız şekilde çalar ve onları cevaplamak zorundasınızdır. İşinizin ilk zamanları bu anlamda inanılmaz yoğun geçebilir. Başarı için zaman kavramı olmayan bir mesai içinde çalışmalısınız.

Eğitiminiz sizin bu meslekte yer edinebilmeniz için gereken yakıtı sağlar. Eğitiminiz için mutlaka zaman ayırın. Bol kitap okuyun, mesleki makalelere göz atın, sektördeki gelişmeleri yakından takip edin, konferans ve ücretsiz mesleki eğitimler sunan etkinliklere katılın. 

Listeleme

Eğer satış listelerine sahip değilseniz, bu işiniz de olmadığı anlamına gelir. Listelere (satılık evlere) sahip olmadan nasıl satış yapacaksınız? İşte burası işin belki de en önemli kısmıdır. Özellikle işinizin ilk haftasında bir iş ağına sahip olmadığınız için bu anlamda sorun yaşarsınız, ama bunu atlatacaksınız. Tanıştığınız herkese ve çevrenizdeki her insana evlerini satmayı düşünen biri olup olmadığını sorun. Sana bir numara verirlerse derhal bu numarayı arayıp proaktif olun ve evlerini değerlendirmenize izin vermeleri için onları kazanın. Onlarla mutlaka bir görüşme ayarlayın.

Görüşme yapmadan satılık/kiralık evi listenize katmanız mümkün değildir. Tabi ki bunun yanı sıra kartvizit bastırıp dağıtmak, mahalledeki etkinliklere katılmak ve sponsor olmak gibi çok çeşitli yöntemlerle de etrafta kendinize ağ oluşturabilirsiniz.

Yardım

Deneyimli bir emlak broker veya danışmandan yardım alın. Bu, bir ev listeleme fırsatı elde etmenin farklı bir yoludur. Başlangıç olarak bir evin listeleme sunumu ve yönetimi sürecinde size yardım etmesi için deneyim bir emlak danışmanından yardım talep edebilirsiniz. Bu kişi, evin nasıl listeleneceği ve satıcıya bir sunumun nasıl yapılacağı konularında sizi eğitecektir. İlk başta bunun için biraz ödüllendirme sunmanız gerekebilir, ancak işi kaptıktan sonra kendi yolunuza tek başınıza devam edebilecek duruma gelirsiniz.

Veri Tabanı

İşinizin en başından bir veri tabanı oluşturmaya başlayın. Arkadaşlarınız, aileniz, çevrenizdeki diğer kişilerden başlayın ve bu daireyi genişleterek veri tabanınıza kaydedin. Eğer bunu en baştan yaparsanız, birkaç yıl içinde güncel tuttuğunuz bu veri tabanı, fırsatlar kazanmak için muhteşem bir kaynak haline dönüşebilir. Veri tabanlarını yönetmek için CRM adı verilen müşteri ilişkileri yönetimi sistemlerinden de faydalanabilirsiniz.

Profesyonellik

İşinizde her dakika profesyonelliği yakalamaya çalışın. Bu işin daima bir hizmet sektörü olduğunu unutmayın. Profesyonel olmak, sadece satıcılar için değil alıcılar için de aynı seviyede hizmeti sunmak anlamına gelir. Çünkü alıcılar, aynı zamanda ileriki yıllarda evini satmak isteyebilecek birer potansiyel müşteridir.

Pazarlama

Kendinizi pazarlayın. Adınızı ve markanızı mümkün olan en kısa sürede yukarıya taşımalısınız. Herkesin ne yaptığınızı ve neyi nerede sattığınızı bilmesi gerekiyor. Düşünün ve pazarlayın. Bulunduğunuz bölgedeki etkinliklere ve sosyal faaliyetlere katılın. Mahallenin etkinliklerine ve spor takımına sponsor olun. Online ortamlara katılarak markanız hakkında internet içeriği yaratın ve bunları yayın. Online reklamların gücünden faydalanın.

Son olarak size vereceğimiz en önemli ipucu ise “vazgeçmemek” olacak. Ne olursa olsun sonuna kadar gidin. Değeceğini göreceksiniz.

DİĞER HABER
31 Ocak 2017