"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak İşinin Olmazsa Olmazı Verilere Neden İhtiyacımız Var?

Emlak işinin insanlarla değil sadece rakamlarla alakalı olduğuna dair hâkim bir fikir vardır. Bu yanlış olmakla birlikte sayısal verilerin emlak profesyonellerinin sözlü becerileri ve içgüdüleri ile çatıştığı fikri de yanlıştır. Bilgi ve veri dediğimiz şey, aslında oldukça basittir ve emlak profesyonellerinden ev sahiplerine, satış fiyatlarının oluşturulmasından bir müşteriye kaç kez ulaştığınıza kadar sayısız form alır. En basitinden veriler, müşterinizin kaygılı duygusal durumunu güvenli duruma getirmenizi sağlayan araçlardır. Eğer emlak profesyonelleri olarak verilere olan bakış açınızı değiştirirseniz onları diğer becerilerinizle birlikte daha etkin şekilde kullanabilirsiniz.

Veri, ekonomiyi ve endüstriyi ileri götürecek olan teknolojik gelişmelere yakıt veren şeydir. Emlak profesyonellerinin de bu gemiye binmesi ve verilerin en değerli varlıklarından biri olduğunu fark etmeleri gerekir. – Emlak Broker

Veri, ilişkileri beslemek için kullanılan bir araçtır.

İnsanlarla olan her ilişkimiz yüzlerce veri noktasından oluşur. Bir müşteri ile aranızdaki ilişki de çok sayıda veri noktası içerir. Eğer akıllıca davranarak bu veri noktalarını kullanabilirseniz avantaj sağlarsınız. Açıkçası bu fikre ne kadar erken alışırsanız o kadar hızlı yol alırsınız. Çünkü bunu bir kez başardığınızda ilişki kurma stratejileriniz kendiliğinden gelişmeye başlar.

Bunun için ilk adımınız bir veri tabanı oluşturmak veya bir CRM sistemini kullanmaya başlamak olabilir. Müşteri ilişkilerinizde var olan her veri noktasını bir veri tabanına veya CRM sistemine kaydederek çok daha etkili müşteri ilişkileri yönetimi yapabilirsiniz. Çoğu emlak profesyoneli, Excel tablolarından bulut tabanlı platformlara kadar bunun için değişen sistemler kullanır. Amaç, her bir müşteri için toplanan verilerin kaydedilmesi ve bu verilerin gerekli yerlerde kullanılarak daha etkili sonuç elde edilmesidir.

Veri tabanı, sizin hafızanızın bir uzantısıdır. Müşteriler hakkındaki kimlik bilgilerinden özel bilgilerine kadar her şeyini kaydedersiniz. Zamanı gelip de bir müşteri ile görüşmeniz gerektiğinde, veri tabanınızdan o müşteri ile ilgili önemli bilgileri hatırlamanız mümkün olur.

Veri, ilişkilerin yanı sıra fırsatları da getirir.

Veriler, emlak profesyonellerinin ilişkiler geliştirip fırsatlar üzerinde ilerlemelerine yardımcı olur. Ancak bu her iki yönlüdür. Yani ilişkiler ve fırsatlar veri üretir, veriler ilişkileri ve fırsatları üretir. Bir müşteri ile ilişkinizi geliştirdikçe onun hakkında daha çok veri elde edersiniz. Daha çok veri topladıkça müşteriyle ilişkinizi daha olumlu yönde geliştirebilirsiniz.

İlişki kurmayı veri temelli bir yaklaşımla ele almak, asla kişiliklerin ve duyguların küçümsenmesi anlamına gelmez. Bir satıcı müşteriyle yaptığınız görüşmeyi düşünün. Size evinin yüksek değerden satılıp satılamayacağı hakkındaki endişelerinden bahseden bir müşteriyi, sadece kuru sözlerle ikna etmeniz mümkün değildir. Ancak daha önce toplamış olduğunuz bölgedeki mevcut piyasa verilerini sunarak evin değerinin en yüksek ne olabileceğini anlatırsanız, müşteriyi ikna edebildiğiniz gibi güven duygusunu da pekiştirmiş olursunuz. Bu da yeni bir satış fırsatını beraberinde getirir.

Veri, değer teklifinizin bir parçasıdır.

Veri, bilgidir. Bugünün rekabet ortamında ise bilgi, emlak profesyonellerinin kendilerini rakiplerinden ayırt edecek özel değerleri ispat etmelerinin en sağlam yoludur.

Bildiğiniz gibi alıcıların, satıcıların, arazi sahiplerinin ve kiracıların sorunlarına doğrudan çözüm bulmayı amaçlayan çok sayıda teknolojik çözüm var ve bunların sayısı artıyor. Veriler, bu çözümleri mümkün kılan ana unsurdur. Müşteriler, mülk karşılaştırması, kira süresi ve piyasa verileri gibi daha önce ulaşması zor olan bilgileri bu sayede artık elde edebiliyorlar.

Emlak profesyonelleri ise tam bu noktada devreye giriyorlar. Müşteriler verilere kolayca ulaşabiliyor, ancak bu verilerin nasıl yorumlanacağını bilemiyorlar. Emlak profesyonelleri ise bu verilerin müşteriler için gerçek hayatta ne anlama geldiğini çok iyi bilirler ve yaptıkları analizler ile müşterileri kazanma şansına sahiptirler. Dolayısıyla verileri, işinizi geliştirmek için bir araç olarak görmeli ve ona göre hareket etmelisiniz.

Veri, verimliliği arttırır.

Bazı emlak profesyonelleri, verileri toplamak için harcadıkları zamandan yakınırlar. Özellikle hayatlarındaki yaşamsal aktivitelerden taviz vermek zorunda kaldıklarını söylerler. Ancak veri toplamanın ve onları kullanmanın, bir süreç olduğunu iyi anlamak gerekir. Veri toplamak ilk başladığınız evrede zaman alan bir görevdir. Ancak yeterli veriye ulaşmak için geçirdiğiniz zamanı atlattıktan sonra, bu verileri kullanarak daha kolay elde ettiğiniz müşterileri gördüğünüz zaman verilerin size ne kazandırdığını anlamış olursunuz.

Eğer verileri kullanmakta düzenli bir yaklaşım sergilerseniz, genel olarak iş yaşantınızda hem zaman yönetimi hem iş potansiyeli açısından ne kadar verimli olacağını deneyimleyebilirsiniz.

Veri, satış hedeflerine ulaşmak için kullanılan bir araçtır.

Emlak profesyoneli olmanın getirdiği en zorlu durumlardan biri, komisyon temeline dayanan bir kariyerin getirdiği belirsiz kazanç durumudur. Veriler, emlak profesyonellerinin satış çabalarına dair öngörülebilirlik seviyelerini arttırmalarını sağlar.

Daha önce paylaştığımız “anahtar performans göstergesi”, “dönüşüm oranı” ve “pazarlama gelir ölçümü” gibi yöntemlerindeki hesaplamaları uygulayarak hedefinize ulaşmak için ne yapmanız gerektiğini rahatlıkla öngörebilirsiniz. Tabii ki bu hesaplamalar, veriler ile yapılan hesaplamalardır ve dolayısıyla veriler yine satış hedeflerinize ulaşmanız için anahtar nokta olarak karşımıza çıkar.

DİĞER HABER
23 Şubat 2021