"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak İşinizde Başarılı Olmak İçin Üstlenmeniz Gereken Sorumluluklar

Başarılı bir emlakçı olmanın sırrını mı merak ediyorsunuz? Emlakbroker.com olarak şunu ifade edelim ki gayrimenkulde başarının tek sırrı yoktur. Ancak başarılı bir emlakçı olarak işinizi devam ettirebilmeniz için üstlenmeniz gereken bazı sorumluluklar vardır. Bu sorumlulukların her biri her emlak profesyoneline göre değişiklik gösterse de hepsinin arka planda dayandığı temeller aynıdır. Nedir bu temeller? Planlama, süreç oluşturma ve sonuç üretme.

Yani bu üç temel noktaya baktığınız zaman, makalemizin geçici çözüm arayanlar için olmadığını anlayabilirsiniz. Bu temeller, sizi önününüzdeki birkaç yıl boyunca başarılı kılmaya itecek sorumluluklardır. Hadi başlayalım.

İlk Sorumluluğunuz: Planlama 

1. Bölüm: Planlamanın ilk bölümü başarının sizin için ne anlama geldiğini belirlemenizdir. Maddi kazanç sağlamak mı? Her gün belirli saatlerde çalışıp akşam evinize dönebilmek mi? İş ile hayat dengesini tutturabilmek mi? Öncelikle başarının sizin için ne olduğunu bulun. Eğer bireysel değil de bir emlak ekibi ile birlikte çalışıyorsanız, o zaman başarının tanımını belirlemeye tüm ekibi dahil etmeniz faydanıza olur. Çünkü yola çıktığınız ekip üyelerinizi kuracağınız işin dışında tutarak başarıya ulaşmanız pek mümkün değildir.

2. Bölüm: Bu bölüm, başarmak istediğiniz hedef için bir vizyon belirlemekten ibarettir. Buna da iş planı adını veriyoruz. Eğer henüz bir iş planına sahip değilseniz, mutlaka hazırlamanız gerektiğini bilin. Daha önce iş planı hazırlamak üzerine yazmış olduğumuz makaleleri takip ederek bu konuda bilgi edinebilirsiniz.

3. Bölüm: Eğitim ve kültür planlamanın son bölümüdür. Kendiniz ve ekibiniz için oluşturduğunuz iş planına dair eğitimler almaya başlayın. En önemlisi de bir şirket kültürü oluşturun. Ekibin çalışma stili, çalışma dönemi, ofis ortamı ve aklınıza gelen her şeyi bir plan dahilinde oluşturun.

İkinci Sorumluluğunuz: Süreç Oluşturma

Oluşturacağınız süreç iki bölümden oluşmalıdır. Birincisi dahili süreç, ikincisi ise harici süreçtir. Dahili süreç, bir müşteri kapınızı çalmadan önceki aklınıza gelecek her şeyi içerir. Yeni bir ekip üyesi edinebilirsiniz, ekip toplantı takvimlerini oluşturabilirsiniz, pazarlama modellerinizi belirleyebilirsiniz ve emlak işinize dair her şeyi bu bölüme dahil edebilirsiniz.

Harici süreç, müşterilerle iletişim halinde olduğunuz süreçtir. Size ulaştıklarından satış kapama noktasına kadar olan her şey bu sürecin içerisindedir. Onlarla kuracağınız iletişim yöntemleri, takip yöntemleri, sunum yapma teknikleri, danışmanlık hizmetleri ve diğer tüm müşteri ile ilgili hizmetleriniz bu sürecin içerisindedir.

Üçüncü Sorumluğunuz: Sonuçlar Üretme

Planınızı uygulamaya koyduktan sonra artık hesap verebilirlik aşaması yaklaşıyor demektir. Uygulanan planın neticesinde alınan sonuçları değerlendirme zamanıdır. Sonuçlarını değerlendiremediğiniz planlar, boş vaatlerden ibarettir. Gerçek şu ki eğer kendi planınıza karşı sorumluluk hissetmezseniz, sonuç üretme konusunda başarısız kalırsınız. Bu da işinizde ilerlemenize engeldir.

Emlak ofisi kültürünün başarısı, pazarlama stratejilerinizin başarısı, müşterilerle olan iletişiminizin başarısı, satış başarısı ve daha pek çok alanda aldığınız sonuçları ortaya çıkarmalı ve onları değerlendirmelisiniz. Hedeflerinize ulaşabildiniz mi? Onları bir üst seviyeye çıkarmak için uygun musunuz? Bu sorulara cevap aramalısınız.

Eğer sonuç analizleri yapma konusunda takılırsanız, sitemizde yayınladığımız analiz yöntemlerini takip edebilirsiniz. Emlak işinde yolunuzun her adımında size yardımcı olacak içerikler üretmeye devam ediyoruz.

DİĞER HABER
01 Eylül 2022