"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak İşinizde Bir Pazarlama Ekibi Oluşturmak

Bugüne kadar hiç size emlak ekibinizde kimler olduğunu soran oldu mu? Bir emlak ekibinde kimler düzenli olarak işe gidip gelir? Doğal olarak ilk önce aklımıza emlak danışmanları geliyor. Onlar emlak satmaya çalışan danışmanlar olarak en ön safta geliyorlar. Ancak çoğu zaman işin operasyonel kısmını unutuyoruz.

Tabii ki satış elemanları, listeleme koordinatörleri ve diğer destek görevlilerini istihdam edebilirsiniz. Ama bunlardan başka emlak işletmenizi geliştirmenizi sağlayan bir görev alanı daha var ki o da pazarlama elemanı. Ayrıca eklemek gerekirse bu görev alanı sadece pazarlama elemanı ile sınırlı kalmaz. Pazarlama teknolojileri de bu alanın içine dahildir. Onları da herhangi bir bireymiş gibi incelemeniz ve değerlendirmeniz gerekir.

Teknoloji ve İnsanlar

Şu ana kadar işinizde elde ettiğiniz belli bir etki alanınız olabilir. Bu etki alanı, size istediğiniz iş kaynağını sağlıyor. Ama şimdilik… Düşünmeniz gereken şey şudur. Etki alanınız her geçen gün genişlemeye devam eder ve genişledikçe proaktif olarak yeni fırsatlara ulaşabilmeniz gerekir. Eğer bunu yapamazsanız, etki alanınız daralmaya başlar.

Modern ve teknoloji dostu müşteriler, etki alanınızdaki öncelikli kişiler olmalıdır. Birincisi, etki alanınız yeni fırsatlarla büyür. İkincisi, işinizi çeşitlendirmenizi sağlar. Günümüz çağında modern tüketici, mobil ve sayısal (dijital) düşünüyor.

İşte bunu yansıtan bir haber:

Google, 2015 yılında mobil üzerinden yapılan aramaların masaüstü bilgisayar üzerinden yapılan aramalardan çok daha yüksek olduğunu ve yakın zamanda mobil tabanlı arama dizinine taşınacaklarını açıklamıştı. Şimdi 2020 yılındayız ve bu oranlar artmaya devam ediyor. Buna ek olarak tüketici beklentileri şimdiye kadar olandan daha yüksek. Yetişkinler, bu yıl uyanık oldukları zamanın içine toplam ortalama 12 saatlik medya kullanımını sıkıştırıyorlar. Yani günün yarısı medya tüketimi ile geçiyor!

Halihazırda parçalanmış ve aşırı doğrultulmuş dikkatleri çekmek adına rekabet edebilmek için işletmenizin dijital tecrübesinin modern tüketici beklentilerini karşılaması ve dikkat çekici olması gerekir. Bu alandaki açığınızı nasıl kapatacaksınız?

Cevap = teknoloji + insanlar.

Pazarlama + Teknoloji = Pazarlama Teknolojisi

Modern müşteriler, hızlı, mobil ve “lütfen sorumu cevaplayın” diyen bir beklenti içindeler. Onlara istedikleri bu beklentiyi vermenin iki yanı vardır: Pazarlama ve teknoloji.

Teknoloji, pazarlamanızın doğru insanlara, doğru zamanda ve doğru yerde ulaşmasını sağlayan kolaylaştırıcı bir araçtır. Bununla birlikte pazarlama teknolojisi manzarasında gezinmek biraz ürkütücü olabilir. Pazarlama teknolojisi alanında binlerce satıcı var ve bu durum sadece emlak sektörüne has değil. Ama tabii ki her şeyi bir arada düşünmek zorunda değilsiniz. Emlak işiniz için düşünmeniz gereken ortak pazarlama teknolojisi araçlarının temel bir listesi vardır.

  • Hızlı ve mobil uyumlu bir web site (tercihen blog bölümü bulunan)
  • Belirli kitleler ve havuzlar oluşturabilmek için etiketlenebilir bir veri tabanı
  • E-posta ve metin mesajı tabanlı pazarlama için bir otomasyon paketi
  • Analiz ve istihbarat araçları
  • Ücretli arama ve ücretli sosyal medya araçları
  • Organik sosyal medya araçları

Bunlar sistemi çizen en basit yüzeylerdir. İşinizi yaparken bu yüzeylerin birbirleri arasındaki bağlantıyı iyi kurmanız gerekir.

Tüm Bu Araçları Kim Yönetecek?

Artık pazarlama tarafını hayata geçirmek için insanlara ulaşmanın zamanı. Ama önce küçük bir uyarı: Bütün bunları tek başına yapabilen birini asla bulamazsınız. Bir kişinin farklı alanlarda uzman olabileceğini kabul ediyoruz ama her şeyi yapabilecek tek boynuzlu bir at bulmayı da beklemeyin.

Şimdi pazarlama teknolojisi oyuncularına bir göz atalım:

Ücretli Medya Uzmanı

Bu kişi, müşteri kazanma uzmanınızdır. Birincil kanalları ücretli arama ve ücretli sosyal medya reklamcılığıdır. Bu kişinin, müşteri kazanmak için Google Adwords ve Facebook Reklam Yöneticisi gibi araçları kullanmak için yetkin olmaları gerekir. İdeal olarak hem Google hem de Facebook sertifikalı birisini bulmalısınız ve önceki çalışmalarını referans olarak göstermelerini istemelisiniz. Herhangi bir online marka bilinci oluşturma kampanyası yapmayı düşünüyorsanız, ayrıca görüntüleme ve yeniden pazarlama kampanyaları konularında deneyimli birine ihtiyacınız olacaktır.

Pazarlama Uzmanı

Geleneksel olarak bir emlak ekibindeki en temel elemanlardan biri olan pazarlama uzmanı, tüm kanallardan ve pazarlamadan sorumludur. Topluluk programları, sosyal medya ve içerik yazımı üzerine yoğunlaşır. Ayrıca billboard reklamları gibi gerçek emlak baskılarını ve diğer geleneksel reklamları bile koordine etmelidir.

Bilgi Teknolojileri Uzmanı

İşletmenizde kullandığınız teknoloji yoğunluğuna bağlı olarak API ve web siteleri analitiğinden anlayan bireysel bir bilgi teknolojileri uzmanına ihtiyacınız olabilir. Her yazılımın birbiri ile iletişim kurmasını ve ekibiniz için en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için bu teknoloji uzmanları gerekir. Öncelikleri veri koordinasyonu ve sistem iletişimi şeklindedir. Bu role uyabilecek pozisyon Web Geliştirici olabilir.

Sosyal Medya Uzmanı

Pazarlama ekibiniz, emlak işiniz ile birlikte büyüdükçe çoğu zaman bir pazarlama yöneticisi istihdam edersiniz. Pazarlama yöneticisi reklamcılık kampanyalarının yönünü belirlediğinde sosyal medya yardımcısının sosyal medya stratejisinin yolu açılır. Facebook, Twitter ve Instagram, bu alanın şampiyonlarıdır. Bu kişi, aynı zamanda blog sitenize içerik hazırlamak ile de görevlendirilebilir.

DİĞER HABER
02 Temmuz 2020