"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak İşinizdeki İlk Yılınızda Bunları Düşünmelisiniz

Artık bir emlak lisansınız var. Peki, şimdi ne olacak? Emlak sektöründeki ilk yılınızda neler yapmalısınız? Hangi konular üzerine eğilmelisiniz ve nasıl bir strateji izlemelisiniz? Emlak işinizin ilk yılında size rehber olacak tüm bilgileri inceleme fırsatı sunuyoruz.

Özgünlük

Bu işte özgün olmanız, yani kendiniz olmanız çok önemlidir. Çünkü bu işi yaparken kendinize özgü bir iletişim ile müşterilerinizi kazanmanız gerekir. Eğer telefonda müşterileri ikna etmeye çalışan bir satış yeteneğine sahip olduğunuza inanmıyorsanız, o zaman bu işte satış elemanı olmayı tercih etmeniz doğru olmaz. Daha teknik ve analitik bir zekâya mı sahipsiniz? O zaman işinize bu açıdan yaklaşın. Veya işletme bilgileriniz mi fazla? O zaman gayrimenkul işletmeniz için gerekenleri yapın. Kendinizi iyi değerlendirin ve güçlü yanlarınızı kullanmasını bilin. Zayıf yönlerinizi ise diğer alternatifler ile kapatmaya çalışın.

Bütçe

Temelde yapacağınız masrafları, hedeflediğiniz net geliri, bu hedefe ulaşmak için ne kadar sürede en az kaç tane satış yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Biraz matematik yapın ve işinizi bir profesyonel gibi planlayın.

Koçluk

Öğrenme eğrinizi yükseltin ve bir antrenör edinin. Onun deneyimlerinden ve fikirlerinden faydalanarak kendinizi geliştirin.

Veri Tabanı

Potansiyel ve mevcut müşteriler ile temasta kalmak için bir veri tabanı her şey demektir. Veri tabanınıza önem verin ve onu sürekli güncel tutun. Onu genişletmek için haftalık veya aylık olarak düzenli çalışmalar yapın.

Enerji

Satış ile ilgili bir işin içindesiniz. Doğal enerjiniz nasıl? Satışta başarılı emlakçıların çoğunluğu hem içe kapanık hem dışa dönük kişilik özelliklerini bir arada barındıranlardır. Ardından sadece dışa dönük olanlar gelir. Ama bu sıralamada en geride olanlar sadece içine kapanık olanlardır. Hedefinize odaklanın ve hiçbir şeyin bu yolda engel olmasına izin vermeyin.

Hedefler

Belirleyeceğiniz hedefler, gitmekte olduğunuz yolu size gösteren GPS sistemi gibidir. İşinize ve size rehberlik ederler.

Mutluluk

Şaka değil. Mutluluk, iş ilkelerinden biridir. Eğer mutlu değilseniz veya mutlu olmanıza rağmen öyle olduğunuzu yansıtmıyorsanız, müşterileri çekme ve güven verme konusunda sorun yaşarsınız.

Bağımsızlık

Çoğu emlak profesyoneli işinde bağımsızdır. Bu, kendi patronunuz olacağınız anlamına gelir. Daha önce hiç kendinize patronluk ettiniz mi? Kendinizi yönettiniz ve bir plana uymak zorunda hissettirdiniz mi?

Girişkenlik

Eğer işin başlangıcında ne yapacağınızı bilemez halde korkak davranırsanız çok geç kalırsınız ve kaybedersiniz. Kendinize yardımcı olacak insanlarla çevrenizi kuşatın ve harekete geçin. Hızlı bir şekilde müşteriler bulmaya çalışın.

Bilgi Ağı

Bilgi ağınızı olabildiğince çabuk oluşturun. Sözleşmeler, satış kapama süreci, piyasa istatistikleri, mahalleler ve okullar, sunumlarda neler söyleyeceğiniz, çalışacağınız senaryolar… Tüm bunları mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde oluşturmalısınız.

Müşteri Kazanma ve Takibi

Potansiyel müşteri kazanmak ve onları takip etmek, muhtemelen işinizdeki en önemli iki şeydir. Bunların her ikisi içinde belirli sistemler ve stratejiler belirleyin. Bu, başarılı bir emlak işinin temelini oluşturur.

Anneyi Aramak

Müşteri kanalları sandığınızdan daha yakında olabilir. Telefonunuzu alın ve ailenizi, arkadaşlarınızı, akrabalarınızı aramaya başlayın. Eski meslektaşlarınız, futbol maçı yaptığınız arkadaşlarınız ve çevrenizde bulunan herkes sizin için birer müşteri veya referans olabilir.

Hayır Demek

Bazı durumlarda hayır demeyi öğrenmelisiniz. Herkese ve her duruma 7/24 yardımcı olmanız mümkün değildir. Örneğin sadece bir alıcı müşteriye 50 ev birden gösteremezsiniz. Evinin değerinin 2 katı fiyat isteyen bir satıcıya da aynı şekilde hayır demesini bilmelisiniz.

Open House

Open house etkinlikleri, alıcı ve satıcı yönlendirmeleri için en hızlı yol olabilir. Mahallenizi inceleyin, etkileşimde bulunun ve etkinlikler düzenleyin.

Soru Sormak

Müşteriler ile iletişim kurarken onlara sorular sorarak yönelin. Soru soran taraf her zaman için daha ön plandadır. Alıcılara ve satıcılara sorabileceğiniz 20’şer soruyu önceden hazırlayın.

Satış Yönetimi

Gayrimenkul işinizin satış müdürü sizsiniz. Bir satış müdürü ne yapar? Satış ekibi için hedefler belirler ve onların bu hedeflere ulaşabilmesi için yardımcı olacak ekipmanı hazırlar.

Konuşmak

Gayrimenkul ile ilgili insanlarla konuşmanız gerekiyor. En çok konuşan kazanır! Ama onları dinlemeyi de unutmayın.

Anlayışlı Olmak

Müşterilerinizin ihtiyaçlarını anlamalısınız. Onların ne istediklerini anlamanızı sağlayacak sorular yöneltin ve onları çözümlemeye çalışın.

Deneyim

İlk altı müşterinizi mümkün olan en kısa sürede edinin. İlk birkaç işleminizde deneyimli bir emlak profesyoneli ile ortak çalışmayı düşünebilirsiniz.

Büyük Amaç

Neden gayrimenkul sektörüne girdiniz? Neden bağımsız ilerlemek istiyorsunuz? Bu işi başarmak için sizi motive eden şey nedir? Para mı, bağımsızlık mı, kendinizi kanıtlamak mı?

DİĞER HABER
26 Ekim 2022