“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Emlak İşinizi Büyütmek İçin Ağınızdan En İyi Şekilde Yararlanma

Muhtemelen "ne bildiğin değil, kimi tanıdığındır" ifadesini duymuşsunuzdur. Bağlantıları geliştirmek, başarılı bir işin temel taşıdır.

Etkili ağ oluşturma, başkalarının deneyimlerinden öğrenme, markanızı tanıtma ve yeni müşteriler oluşturma fırsatı sağlar. İş fırsatlarına yol açan ağ oluşturma, ısrar, özveri ve temel seviyesindeki etkileşimleri anlamlı ilişkilere dönüştürme isteğinden doğar. Ancak bu ilişkiler bir gecede olmaz.

Bir girişimci olarak asla çok fazla insan tanıyamazsınız. Yine de, en iyi ağ, nicelikten çok kaliteye değer verir.

Kartvizitlerinizi bin kişiye dağıtmak, birkaç ekstra tıklamaya ve işletmenize geçici bir ilgiye yol açabilir, ancak yalnızca beş kişiyle anlamlı bir konuşma yapmak daha da büyük bir etki yaratabilir. Buradaki anahtar gerçek bir bağlantı kurmaktır.

Ağınızda etkili olmak için, konuştuğunuz kişilere gerçek bir ilgi göstermelisiniz. Oturup insanları bire bir tanımak için zaman ayırın. Amaç, yalnızca onlardan ne elde edebileceğiniz amacıyla bağlantılarınızı spam yapmak değildir. İnsanlar ne zaman bir amaç için kullanıldıklarını bilme eğilimindedirler. Bunun yerine, fikirlerine ilgi gösterin ve kendinizi bir kaynak olarak sunun.

Size fayda sağlamasa bile anlamlı tavsiyelerde bulunma fırsatı görürseniz, yapın. Karşılık vermeden vermek güven ve sadakat oluşturur. Daha büyük bir şeye dönüşme potansiyeline sahip tohumlar ekersiniz. Her zaman o meyvenin alıcısı olmayacaksınız, ama olduğun zaman çok ödüllendirici olabilir.

Ağınızı Yeniden Düşünün

Girişimciler, "ağ" kelimesini kendi amacınızı ilerletmek için yapmanız gereken bir fiil olarak düşünme eğilimindedir. Ancak bir an geri çekilip ismin bir “ağ” olduğunu görürseniz, bu çok aydınlatıcı olabilir.

En basit haliyle, bir ağ, bir noktalar topluluğudur. Bu noktalar bağlantılarla birleştirilir. Ağınız, bildiğiniz tüm noktalardır. Dışarıda milyarlarca nokta var ve bunların çoğu müşterinizi genişletme ve işinizi büyütme potansiyeline sahip.

Mümkün olduğu kadar çok nokta toplamaya odaklanırsanız, büyük bir kişi listesi elde edebilirsiniz, ancak yine de bir ağa sahip olmanın tüm amacını kaçırabilirsiniz. Tüm bu bağlantılar, yalnızca kendinizi geliştirmekle ilgilendiğinizi bildikleri için yüzey seviyesinde kalırsa, amacınıza yardım etmeye zorlanmayan insanlardan oluşan bir nokta koleksiyonunuz olacaktır.

Ancak, gerçek bağlantılar kurmak ve başkalarının büyümesine yardımcı olmak için çaba sarf ettiğinizde, tamamen başka bir şeyle karşılaşırsınız. Ne yaptığınızın farkında olan ve başarınıza daha fazla ilgi duyan bütün bir insan ağına sahip olacaksınız.

Bu üstel etkidir. Ağ oluşturmayı en etkili kılan bu karşılıklı yarar sağlayan ilişkilerdir.

Şöyle düşünün, her insan bir başkasının bilmesi gereken birini tanır. Ağınızdaki bir kişiyle bir dahaki sefere kahve içtiğinizde, kişi listenizdeki kimlerin bu kişiyle bir bağlantıdan yararlanabileceğini düşünün. Sen sadece birinin hayatını değiştirebilecek itici güç olabilirsin.

Takip et

Ağınızı yeniden düşünmeye başladığınızda, "Nereden başlamalıyım?" diye merak edebilirsiniz.

Potansiyel müşteriler veya ortaklıklar bulmak için yalnızca yeni kişilere odaklanmayın. Zaten kişi listenizdeki insanlarla zaman ayırdınız. Onları kontrol edin. Nerede olduklarını görün ve sizinle veya emlak işinizle yeniden bağlantı kurmaya hazır olup olmadıklarını öğrenin.

Etkili ağ oluşturma, herhangi bir şey gibi, uygulanması ve honlanması gereken bir beceridir.

Gün geçtikçe her zaman büyüyor ve gelişiyorsunuz ve eski bağlantılarınız da öyle. Bir kişiyle son konuşmanızdan bu yana uzun bir süre geçtiyse, size yardımcı olabilecek yeni ilişkiler veya bağlantılar geliştirmeleri için iyi bir şansa sahipsiniz demektir.

Eski bir kişiyle yeniden ilişki kurmak, sizin için potansiyel müşteriler için yeni bir altın madeni ortaya çıkarabilir ve eski kişinin ağı için de faydalı olabilir.

Uygulama Daha İyi Yapar

Öğrenmeye istekli olun. Alanınızda kaç yıllık deneyime sahip olursanız olun veya ne kadar başarılı olursanız olun, yaptığınız işte her zaman daha iyi olabilirsiniz. İşinizi geliştirebilecek ipuçlarına sahip insanlar var, ancak kendinizi ortaya koymuyorsanız, onlarla asla tanışamayabilirsiniz. İşinizi bir sonraki seviyeye taşımak için büyük fırsatları kaçırısınız.

Bazı insanlar son derece başarılı girişimcilere bakar ve onları bulundukları yere getirenin sadece şans eseri olduğunu varsayar. Şansın bir rol oynaması mümkün olsa da, insanlarla ilişki kurmayı alışkanlık haline getirmeleri daha olasıdır; özellikle, doğru kapıları açmak için ağ bağlantılarını oluşturan alanlarındaki profesyonellerle.

“Teoride kulağa harika geliyor ama ben doğal olarak içe dönük biriyim” diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu iyi. Ağ kurma, yalnızca kendilerini dışa dönük olarak gören insanların %50 ila %70'i için değildir. Ağ oluşturma, büyümek, işlerini genişletmek veya kariyer yollarını değiştirmek isteyen herhangi bir alanda herkes için hayati önem taşır. Hayat size her üçünü de yapmak için birçok fırsat sunuyor. Bu nedenle, ağ oluşturma becerilerinizi ne kadar erken geliştirirseniz, hedeflerinize ulaşmak için o kadar büyük potansiyele sahip olursunuz. Bu süreç sadece pratik yapmanızı gerektirir.

Etkili ağ oluşturma, herhangi bir şey gibi, uygulanması ve geliştirilmesi gereken bir beceridir. Kendinizi ne kadar ortaya koyarsanız, o kadar çok pratik yaparsınız ve anlamlı bir bağlantı kurma şansınız o kadar artar.

Alt çizgi? Dışarı çık ve daha fazla insanla tanışmaya başla. Sizi bir sonraki yatırımınıza veya kariyer fırsatınıza kimin götürebileceğini asla bilemezsiniz.

DİĞER HABER
28 Temmuz 2022