Mail listemize abone oldunuz mu?
Emlak Kariyerinizde Etki Alanınızı Anlamak İçin Cevaplandırmanız Gereken Sorular

Emlak kariyerinizde ulaşmak istediğiniz noktaya ilerlerken işinizi görecek benzersiz bir yol haritası ister misiniz? Eğer cevap evetse, o zaman kendinize ilk olarak şu soruyu sormanız gerekir: “İş dünyama girmek isteyecek kişiler neler yapıyor?

Bu soruyu neden sormalısınız? Çünkü emlak pazarlamada yapılan en büyük yanlış, müşterilerinizin profillerini bilmeden markanızı geliştirmeye ve pazarlamaya çalışmanızdır. Diğer bir deyişle, kimlerle muhatap olacağınızı bilmezseniz, o zaman herkesle ilgilenirsiniz ancak hiç kimseye müşteriniz olma anlamında ulaşamazsınız.

Unutmayın siz bir Metro Market değilsiniz!

Bu yanlışa siz de düşmek istemiyorsanız, markanızı tanıtmaya ve pazarlamaya başlamadan önce, işiniz hakkındaki bazı soruları cevaplandırmanız gerekir. Bu anlamda size kendinize sormanız gereken soruları bölümler halinde sıralayacağız. Bu soruları cevaplandırarak ilerlediğinizde, etki alanınızın ne olduğunu açık bir şekilde göreceksiniz.

Cevaplandırılması Gereken Sorular

Şu üç kategori üzerinde temellenen bireysel formlarınızı belirleyerek etki alanlarınızın neler olduğunu ilk aşamada kabaca ortaya çıkarabilirsiniz:

  • Mevcut müşteri temeliniz (hali hazırda iş yapmakta olduğunuz insanlar)
  • İdeal müşterileriniz (gelecekte iş yapacağınız insanlar)
  • Destekçileriniz (şimdi ve geçmişte birlikçe çalıştığınız ve size başarılı olmanızda yardımcı olanlar)

Sıradaki iki soru ise başarılı bir pazarlamacı olmak için bilmeniz gereken çok önemli bir bilginin kilidini açmanızı sağlar:

  • Eğer onların yerinde siz olsaydınız, kendi hakkınızda ne söylerdiniz?
  • Onların sizin hakkınızda ne söylemelerini isterdiniz?

Kişisel etki alanınıza ve geçmişteki müşteri listenize göre bu soruları cevaplandırdığınızda, mevcut etki durumunuzun anlık bir fotoğrafını çekmiş olursunuz. Eğer etki ettiğiniz müşterilerinizin kalitesini arttırmak istiyorsanız, bu durumda destekçileriniz üzerine yoğunlaşmanız gerekir. Onların sizin hakkınızda sevdikleri noktalar neler? Bunları keşfettikten sonra bu özellikleri geliştirmeye yönelik çalışmalar yapabilirsiniz.

Sıradaki dört soru, sizin müşterilerinizi daha iyi anlamanızı ve dolayısıyla müşteri profilinizi ortaya çıkarmanıza büyük katkı sağlayacaktır:

  • Sizin yaptığınız işi düşündüklerinde onların aklına ilk olarak hangi kelimeler geliyor?
  • Ürünlerinizi(portföy listenizdeki gayrimenkuller) veya hizmetlerinizi kullandıklarında onların nasıl hissetmelerini istiyorsunuz?
  • Sizin hizmetlerinizi sorgularken, onları daha önce yaşadıkları ne gibi hayal kırıklıkları, zorluklar veya duygular yönetiyor olabilir?
  • Eğer müşterilerinizin en büyük üç problemini çözmeniz gerekseydi, bu problemler neler olabilirdi?

Pazarlama Planı Oluşturmak

Tüm bu sorular neticesinde şimdiye kadar edindiğiniz müşteri profilini çıkarabildiğiniz gibi, artık hedeflemeniz gereken müşteri yapısını da anlamış olacaksınız. Dolayısıyla artık hedef pazarınız doğrultusunda bir pazarlama planı gerçekleştirme zamanıdır.

İşte örnek bir pazarlama planı:

Pazartesi: Bölgenizdeki potansiyel müşterilerin dikkatini çekmek için bir e-posta kampanyası oluşturmak

Salı: Facebook üzerinden bir “eyleme çağrı” resmi hazırlayarak paylaşmak ve ilgili link yazılarak yönlendirmek, Facebook’un hedef pazarlama araçlarından yararlanarak müşteriler hakkındaki demografik özellikleri incelemek

Çarşamba: Youtube üzerinden yeni alıcıların karşılaştığı zorluklara dair bilgiler içeren bir video yayınlamak, videonun sonunda bir mesaj bırakmak ve link ekleyerek ilgili yere yönlendirmek

Perşembe: Web sitesi üzerinden hedef müşteri profiline yönelik bir makale paylaşmak ve bunu duyurmak

Cuma: Hizmet verilen bölgedeki bir etkinliğe katılarak yeni insanlarla tanışmak ve kartvizit dağıtmak

DİĞER HABER
08 Ocak 2020