"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Markanızın Etkisini Arttıracak Emlak Pazarlama Alanları

Çoğu profesyonele yeni bir iş kurarken online varlığını nasıl inşa ettiğini sorduğunuzda, size arama optimizasyonuna (SEO), tık başına ödeme içeren ücretli pazarlamaya (PPC) ve diğer dijital reklam medyalarına başvurduğunu söyleyecektir.

Ancak profesyonellerin çoğunun farkında olmadığı şey, SEO ve PPC’nin temel pazarlama unsurları arasında tek seçenek olmadıklarıdır. Modern emlak pazarlamasına sahip bir emlak profesyoneli olarak web sitesi ziyaretçileri, potansiyel müşteriler ve yeni müşteriler kazanmak için takip etmeniz gereken üç önemli pazarlama yöntemi vardır. Aşağıda bahsedeceğimiz “sahip olduğunuz, ücretli ve kazanılan” medya aracılığı ile markanız için nasıl dijital bir reaksiyon oluşturabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sahip Olduğunuz Medya

Web siteniz ve sosyal medya kanallarınız – diğer bir deyişle sahip olduğunuz medya kanalları – dijital pazarlama planınızın önemli bir parçasıdır. Hatta büyük markaları, pazarlama faaliyetlerinde öncelikle sahip olunan medya kanallarına öncelik verir. Bunun anlamı şudur:

 • Web sitenizde düzenli olarak yayınlayabileceğiniz ilgili ve ilginç içerik için bir liste oluşturma
 • Satılık listeler ve farklı mahalle ile ev türleri için özel sayfalar oluşturma
 • Niş alıcılara yönelik sayfalar düzenleme
 • İçeriğin tamamını sosyal varlığınız ile bağlı hale getirme

Sahip olduğunuz medyanın varlığını önemli ölçüde arttıran bir unsur da Youtube’dur. Kitleniz, farklı konularda oluşturduğunuz kısa video içeriklerini benzersiz bir hizmet olarak görebilir. Video içeriklerinizi Youtube kanalınıza yükleyebilir ve Youtube videolarınızı da web sitenize yerleştirebilirsiniz.

E-posta pazarlaması ise içeriğinizi paylaşmanızı ve kitlenizle bağlantı kurmanızı sağlayan bir unsur olarak sahip olduğunuz medyanın bileşenlerinden birini oluşturur. Düzenli gönderdiğiniz e-postalar ile kitlenizi içeriğinize sadık ziyaretçiler haline dönüştürebilirsiniz. Hazırlayacağınız sonraki içeriği merakla bekleyen takipçileriniz olabilir.

Ücretli Medya

Emlak pazarlamasında SEO çalışmalarına başvurmanız çok önemlidir. Ancak SEO çalışmalarının vereceği sonuçlar en iyi ihtimalle birkaç ayı bulacaktır. Bu durumu hızlandırıcı bir unsur olarak ücretli medyaya başvurabilirsiniz. Çünkü ücretli pazarlama, kitlenize anında ulaşmanızı sağlar.

Geçtiğimiz on yıl içerisinde büyük rağbet gören ve aynı zamanda tartışılan PPC, özellikle Google Adwords ile birlikte önem kazandı. Google Adwords’ün ortaya çıkmasından bu yana çok sayıda emlak profesyoneli, niş takipçilerin aradığı anahtar kelimeleri hedefleyen kampanyalar oluşturarak bu alandan faydalandı. Bu sayede potansiyel müşteriler üretmek için aylarca beklemek yerine 1-2 gün içerisinde geri dönüş almaya başladılar. Tabii ki bu tarz reklam kampanyaları oluşturmak hem zaman hem de bütçe gerektirir. Ancak getirisi oldukça önemlidir.

Ücretli medya stratejinizi geliştirmek için başvurabileceğiniz tek yer Adwords değildir. Facebook’un internette önde gelen reklamları da çok iyi sonuçlar verebilmektedir. Adwords’te anahtar kelimeleri ortaya çıkarmak için nasıl çaba gösteriyorsanız, Facebook’ta da buna benzer araştırmalar yapmanız gerekir. Sosyal ağ içerisindeki reklamlarda özellikle şu üç şeyi belirlemeniz çok önemlidir:

 • Hedefiniz nedir? (site trafiği, marka bilinirliği, potansiyel müşteri üretimi, sayfa etkileşimi vb.)
 • Bütçeniz nedir? (bulunabilmeniz için harcama yapmak istediğiniz miktar)
 • Reklamlarınıza hangi içerik dahil edilecek? (yazılı içerik, resimler, bağlantılar vb.)

Alacağınız sonuçlar, hedeflediğiniz amacı gerçekleştirmek için büyük oranda fayda sağlayacaktır. Facebook’un reklam platformunu bu şekilde kullanan firmalar büyük başarılara imza atabiliyorlar.

Kazanılan Medya

Web siteniz ile sosyal varlığınızın sürekli olarak büyümesi ve emlak reklam kampanyalarınızın etkisi, yeni takipçiler, potansiyel müşteriler ve ziyaretçiler kazanmanızı sağlar. Tüm bunları pekiştirecek olan medya kanalları ise kazanılan medya olarak adlandırılır. Bunlar içerik paylaşımı, online referanslar ve kulaktan kulağa yayılan fısıltı gazetesidir.

Kazanılan medyanızın oluşmasını sağlayacak temel yollar şunlardır:

 • Google+, Facebook, Yelp ve benzeri inceleme tabanlı kanallarda yapılan incelemeler
 • Blog içeriklerinize gelen yorumlar
 • Sosyal medya içeriklerinizin paylaşılması ve yorumlanması
 • Web sitenizdeki içeriklere link veren diğer web siteleri
 • Tüm işinizi kapsayacak bir basın çalışması

Bu yollarla elde edeceğiniz marka bilinirliği, sizin için en garanti ve en güvenli pazarlama yöntemi olacaktır.

DİĞER HABER
07 Mart 2018