"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Müşterilerinizin Sizi Tercih Etmesinin 8 Sebebi

Müşterileriniz bazen kendi kendine soracak; "Neden bir emlakçı ile çalışmam gerekir?", ''Emlakçılar olmadan istediğim bir gayrimenkulü satın alamaz mıyım?'', ''Ya da internet üzerinden veya emlak danışmanım olmadan bu işlemleri gerçekleştiremez miyim?''. Bu gibi birçok soru alıcıların aklını karıştırır. Çünkü alıcı müşteriler çoğunlukla bu işi bir defaya mahsus yapacaklardır.

Emlak profesyonellerinin ise işleri budur. Her ne kadar emlakçıyla çalışmak istemeseler bile işini çok iyi yapan profesyonellerden aracı olmalarını mutlaka isteyeceklerdir. Emlak profesyonellerinin ve müşterilerin merak ettikleri bu soruların 8 nedenini sizler için derledik.

1. Eğitim ve Deneyim

Eğer işlerini takip eden bir emlak profesyoneli ile çalışırlarsa, gayrimenkul satışı hakkında ki her şeyi bilmesi gerekmez. Emlak broker/danışmanları, müşterilerini satış sürecinde tüm ayrıntılarıyla bilgilendirecek eğitim ve deneyime sahiptirler.

2. Değerli Portföy

Emlakçının tek sermayesi satışa hazır portföyleridir. Bunu emlak müşterileri çok iyi bilir. Piyasada ki en iyi gayrimenkulleri bünyesinde topladıklarından müşteri taleplerine çok hızlı cevap verirler. Alıcılar için bu portföyler her zaman için merak uyandırır. 

3. Karış Karış Bölge Bilgisi

Emlak broker/danışmanlarının bölgelerindeki uçan arılardan bile haberleri vardır. Mahalle ve sokakların parke taşlarına kadar her şey kayıtları altındadır. Bölgelerinin demografik bilgilerini müşterilerine kusursuz sunarak, hayallerindeki gayrimenkulün nerede olduğu gerçeğini onlara sunar ve bu bilgiler ışığında alım kararlarını vermelerine yardımcı olurlar. Müşteriler sizin bu bilgilere sahip olduğunuzu sizden iyi bilirler. 

4. Komisyon ve Rehberlik

Bazı müşteriler verilen hizmetlerin karşılığı olarak ödeyeceği hizmet bedeli komisyonlarını çok bulur. Aslında bu düşünce onları uçuruma sürükleyecek bir sonun habercisidir. Zaten genel anlamda sorunun kökü hizmet komisyon bedellerinden kaçmaktır. Yağmurdan kaçarken (%3 hizmet bedeli :) ) doluya tutulan birçok aldatıcı satış hikâyesini duymuşlardır. Bu korkutucu gerçekler, müşterilerin doğru bir seçim yapmalarına ve kendilerini güvenilir bir liman olarak gördükleri emlak profesyonellerinden rehberlik hizmeti almalarını sağlayacaktır.

5. Piyasa Koşulları 

Emlakçılar satış veya alış işlemini yönetecek piyasa koşullarını çok iyi bilirler. Müşteriler ise kısmen bu bilgilere ama doğru, ama yanlış sahiptirler. Müşteriler dalgalı piyasa şartlarında nasıl hareket edeceğini bilemezler. Alacakları gayrimenkulün emsal değerleri, ortalama satış fiyatları, ortalama metrekare başına maliyeti ve diğer kritik piyasa bilgilerini araştırmalarına rağmen tam olarak bilemezler. Oysaki emlak profesyonelleri piyasa şartlarını çok iyi okuyabilen, piyasayı oluşturan ve yön veren etkili donanıma sahiptirler. 

6. Profesyonel Ağ=Zaman

Emlakçılar güçlü bir networke sahiptirler. Zamanı kısıtlı olan, çalışan müşteriler için emlak profesyonelleriyle çalışmak alıcıları zaman tasarrufuna yöneltir. Sizin portföyünüzde olmayan bir talebi bile çok kısa süre içerisinde kendilerine sunacağınızı çok iyi bilirler. Çünkü emlakçılar arasındaki bu ağ başka bir meslek dalında bu kadar hızlı ve güçlü değildir.

7. Müzakere Becerileri & Gizlilik

Müşterilerin sadece ev almaya yönelmesi bu işlerin derinliğini bilmemesi anlamına gelmektedir. Beğendikleri bir evi, direk mal sahibiyle görüşüp satış fiyatı üzerinde yapacakları müzakereler, çoğu zaman sert tartışmalara dönerek hayalini kurduğu evi kaçırmalarına sebep olur. Veya anlaşmak üzere tekrar mal sahibiyle görüşmeye gittiklerinde evin satıldığını duymaları onlar için büyük bir hayal kırıklığı yaratacaktır. Bu kötü deneyimlerini bir daha yaşamama adına emlak profesyonellerinden kendilerine aracılık etmek isteyeceklerdir. Emlak profesyonelleri işlerini titiz bir biçimde sürdüren, gizlilik ilkesini benimsemiş ve güçlü müzakere tekniklerine sahiptirler.

8. Güven: İlişkilerini Geliştirmek

Müşteri, mutlu biten bir satış sürecine aracılık eden emlak profesyonelini bir daha asla bırakmaz. Danışmanlık aldığı emlak profesyonelini yakın çevresine tavsiye etmeyi bir borç bilir. Müşteri, kendi doktoru, mali müşaviri ve avukatı gibi emlak danışmanlığını güvenle sürdürebileceği bir profesyonele sahip olmanın ayrıcalığını yaşar. Bu müşteri profili emlak profesyonelleri için en değerli olanıdır. 

DİĞER HABER
19 Kasım 2014