"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Ofislerinin Satış Toplantılarını Daha Yaratıcı Hale Getirecek Fikirler

Gayrimenkul firmalarının iş yapabilmek için ihtiyaç duyduğu en önemli şey satış özelliklerini geliştirmesidir. Eğer sektöre yeni giren bir firmaysanız satış elemanı pozisyonunu kendiniz üstlenebilirsiniz. Ancak işleri biraz daha ilerlettikten sonra, artık bir ekibe ihtiyaç duymaya başlarsınız. Çünkü bazı noktalarda kullandığınız araçlar veya sahip olduğunuz vakit, size yetmez hale gelebilir.

Emlak şirketinizin politikalarına ve iş stiline uyum sağlayabilecek, piyasa koşullarını okuma anlamında başarılı olabilecek ve niş pazarlamanızın hedef aldığı müşterilerin dilinden anlayabilecek bir emlak danışmanı, iş kaliteniz için büyük önem taşır. Bundan daha önemlisi ise satış elemanlarınızla yaptığınız toplantılardır. Bu satış toplantılarında onların size sunacakları durum değerlendirmeleri ve sizin onlara vereceğiniz yeni yönlendirmeler, işinizin gidişatını belirleyecek önemli verilerdir.

Bu durumda yardımcı olarak aldığınız emlak danışmanları ile toplantı yaparken öncelikle kendi kriterlerinizi gözden geçirmeniz gerekir. İşte emlak danışmanları ile toplantılarınız için yararlanabileceğiniz bazı tüyolar:

Satış toplantılarınıza bir kimlik kazandırın

Satış toplantıları gerçekte çok sıkıcı anlar olarak düşünülür. Bu nedenle bu toplantılara emlak ofisiniz ile bağlantılı bir kimlik kazandırmanız, emlak danışmanlarının da daha istekli bir şekilde bu toplantılara katılmasını sağlayabilir. Danışmanlar bu toplantılarda, geçirdikleri bir haftanın kritiğini yapmaları ve gelecek haftanın hedeflerini tartışmaları gerekir.

Eğer bu tür toplantılara birer kimlik kazandırarak daha etkili olmalarını sağlarsanız, yapılan kritikler de daha faydalı olmaya başlar. Örneğin her haftanın satış toplantısına bir tema kazandırabilirsiniz. Bir hafta sadece ilk alıcılara yönelik olurken, diğer hafta krediyle ev alacaklara yönelik olabilir. Bu sayede danışmanlarınızın belli bir konu üzerine odaklanarak daha iyi adapte olmalarını sağlayabilirsiniz.

Emlak şirketinizin hedeflerinden bahsetmeyin

Satış toplantılarında yapılan bir yanlış direkt olarak kendi emlak şirketinizin hedeflerinden bahsetmenizdir. Elbette ki sizin sahip olduğunuz bazı amaçlar ve iş stilleri olabilir. Ancak danışmanlarınızı sadece bu tür kriterler ile kısıtlamanız, onların işlerini yapmalarını zorlaştırabilir.

Bunun yerine diğer emlak ofislerinin neler yaptıklarından bahsederek, bu ofislerin satış stillerinden daha iyisini ve farklısını nasıl yapabileceğiniz üzerine odaklanabilirsiniz. Danışmanlarınızı bu anlamda motive ederseniz, var olan fikirler üzerine yenilerini katacak potansiyeli kendilerinde bulabilirler.

Bazı etkinlikler ile sosyal değerler katın

Zaten çok ağır bir çalışma temposu ile geçen satış toplantılarını biraz daha yaratıcı hale getirmeyi düşünebilirsiniz. Eğlenceli ama aynı zamanda danışmanlarınıza bir şeyler katacak etkinlikler düzenleyebilirsiniz.

Örneğin “Hadi Göster” adında bir yarışma düzenleyerek, danışmanlarınızdan görüşmeler sırasında müşterilerin mimik hareketlerini taklit etmelerini isteyebilir ve içinden en iyi yansıtan kişiyi ödüllendirebilirsiniz. Bu tür bir etkinlik, hem danışmanlarınızın daha verimli çalışmasına neden olacak hem de müşterilerin verdiği tepkileri daha iyi çözümlemelerine yardımcı olacaktır.

Hatta oluşturduğunuz bu etkinliği, #HadiGoster gibi bir etiket ile sosyal medyada takip etmelerini bile sağlayabilirsiniz. Emlak danışmanlarının arasında etkileşimi de sağlayacak olan bu yöntem son derece etkilidir.

Herkese eşit derecede ışık yakın

Genelde en başarılı veya deneyimli olan danışmanlara daha fazla destek vermenin doğru bir davranış olduğu düşünülür. Ancak böyle bir hareket, diğer danışmanlarınızın işten tamamen kopmasına ve ekibinizin tek tipleşmesine neden olur. Tek tipleşme ise yeni fikirlerin çıkması anlamında isteyeceğiniz en son şeydir.

Bir gayrimenkul profesyoneli olarak sizin fark yaratmanız ve danışmanlarınızın da farklı teknikler üretmesi gerekir. Böyle bir durumdan mahrum kalmanız işiniz için olabilecek en kötü durumlardan biridir. Siz, tam tersine en üst düzeydeki ile en alt düzeydeki ekip üyelerini bir araya getirmeli ve fikir alışverişinde bulunmalarını sağlamalısınız.

DİĞER HABER
07 Kasım 2020