“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Emlak Pazarınıza Hakim Olmanızı Engelleyen Düşünceleriniz

Şu an emlakbroker.com’da bu makaleyi okuyorsanız, daha fazla şey öğrenmek ve farklı bakış açılarını keşfetmek istiyorsunuz demektir. Verimliliğinizi, keşiflerinizi, varlığınızı veya işiniz ile ilgili herhangi bir şeyinizi geliştirmek niyetindesiniz. Sonuçta kimse yeni bir sabaha vasat olma amacı ile kalkmaz. Kendi emlak pazarınıza hakim olmak istersiniz. Ancak gerçek şu ki yapamazsınız.

Peki neden?

Bunu engelleyen şeyler neler?

Skor Tutmuyorsunuz

Sayılar asla yalan söylemez. Eğer skor tutmuyor ve takip etmiyorsanız yolun sonunda kazanıp kazanmayacağınızı asla bilemezsiniz. Pazara hakim olanlar, bu işteki her alanda skor tutan ve puan almaya odaklanan kişilerdir.

Hedeflediğiniz yolda ne durumdasınız? Rakamları konuşturmaya başlayın.

Sisteminiz Yok

Sistemler, aslında kontrol listeleridir. Eğer hazırladığınız kontrol listesindekileri yaparsanız, sonuca ulaşırsınız. Sistemler, sizi daha üretken ve verimli kılar. Ayrıca sistemler, öngörülebilir ve istenen sonuçlar üretir.

Bir sistem dahilinde çalışmak, sonucu iyileştirmek için ne yapmanız gerektiğini görmenizi sağlar. Bir sistem olmadan yalnızca tahminde bulunursunuz ve karanlıkta atış yaparsınız.

Zaman Planınız Yok

Zaman planı, yapacaklarınızı size hatırlatan bir hatırlatma sisteminin olmasıdır. Müşteri ile yapacağınız görüşmenin zamanı, satılık ev keşfine çıkacağınız zamanı ve diğer tüm işleri yapacağınız zamanı belirlemeniz ve bunları bir plana oturtmanız çok önemlidir. Hafta içerisinde yapmanız gereken en önemli görevlerden biridir. Aslına bakarsanız bunu yapması da son derece kolaydır. Takvim üzerinde işaretlenen günler ve panoya yapıştırılan bir not gibi oldukça basittir.

Bir Antrenörünüz Yok

Hepimiz ne kadar ilerlemiş olursak olalım, her zaman farklı bir bakış açısına veya danışmanlık yapacak birine ihtiyaç duyarız. Büyümeye devam etmek için bir antrenöre ihtiyacımız var. Neyin işe yaradığını gösterecek, sizi motive edecek, aynı zamanda samimi şekilde neyin işe yaramadığını da dürüstçe söyleyecek bir antrenör, her zaman çok işe yarar.

Bilgi ve deneyim birikimini bizimle paylaşmak isteyen insanları itici bulma devri artık geride kaldı. Eğer bu konuda hala böyle düşünüyorsanız, kendinizi biraz geliştirmelisiniz ve yeni fikirlere açılmalısınız.

Tembelsiniz

Özellikle satış konusunda çok tembel olabiliyorsunuz. Buna eminiz, çünkü tembel olmayanların bu sektörde ne tür sonuçlar aldığını çok iyi görüyoruz. Eğer emlak pazarınızda diğerlerinden farklı olmak istiyorsanız bunun için çabalamalısınız. Çünkü bu sektörde hareket etmenizin en kısa yolu budur. Daha hızlısı yok!

Ne biliyorsanız, onu uygulayın. Yapmaya başlayın. Ama yine de bu makaleyi okuduktan sonra oturmaya devam edeceksiniz, değil mi? Bunu yapmayın. Çalışkan olun.

Çok Normalsiniz

Rekabet içerisinde sizi farklı gösterecek bir şeylere sahip değilseniz normalsiniz demektir. Siz bir çarkın dişlerinden birisiniz. Siz, bir metasınız gibi düşünün ve her metanın bir fiyatı vardır. Bu fiyatlar rekabet ederler. Fiyatı belirleyen şey ise değerdir.

Sizin değeriniz ne?

Karşılaştığınız bir potansiyel müşteriye ilk 30 saniye içerisinde sunacağınız değer teklifiniz nedir? Neden siz? Sizi farklı yapan şey nedir? Bu sorulara cevap bulmalısınız.

Korkuyorsunuz

Size bir soru yöneltildiğinde buna düzgün cevap verememekten korkuyorsunuz. Bu mesele, insanı uzun süre felce uğratan bir durumdur. Satış sürecinde son noktada size “Hayır” denilmesinden korkuyorsunuz. Bu da insanı çekingen yaparak olumsuz sonuç almasını pekiştirir.

Başarısız olmaktan korkuyorsunuz.

Bu ise başkalarının başarısını görerek girdiğiniz bir işte, aynı başarıyı sizin gösterip gösteremeyeceğiniz konusundaki kaygılarınız nedeni ile olur. Bu korkulardan sıyrılamadığınız sürece işinizde ilerleyemezsiniz. Henüz siz kendinizden emin değilken, başkalarının sizden emin olmasını bekleyemezsiniz.

Kendinizi zorlamalısınız. Daha iyi olmayan, daha çok çalışmaya ve daha başarılı olmaya odaklanmalısınız. Ama yapmayacaksınız, değil mi? O zaman hayalinize ulaşamayacağınızı aklınızdan çıkarmayın.

DİĞER HABER
07 Nisan 2017