"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Pazarlamada Sponsorluk Serüveni

Sponsorluk, emlak pazarlama çalışmalarından faydalı sonuçlar alabilmek için oldukça etkilidir. Sponsorluk süresi içerisinde bir çok farklı insana ve kuruma emlak markanızı bilinir yapma avantajını sağlamış olursunuz. Pazarlama açısından emlak ofisinizi tanıtmak veya yeni bir proje anlaşmanızı sunarak emlak piyasasına yerleşmesini sağlayabilirsiniz. Emlak şirketinizin sponsorluktan beklentisi; kurum kimliğini yerleştirmek, olumlu imaj yaratmak, potansiyel müşteriler tarafından iyi niyeti sağlamak, şirket kültürünü geliştirmek ve topluma fayda sağlamaktır.

Uzman pazarlamacılar tarafından geliştirilen ve sponsorlukların öncesinde ve sonrasında kullanılması için var olan çok çeşitli sponsorluk değerlendirme yöntemleri vardır. Bunlardan biri de Sprint Sponsorluk Vizyon Projesi olarak adlandırılmaktadır (Sprint yöntemi). Bu yöntem sponsorluk fırsatlarını değerlendirmek ve sıralamak için aşağıdaki kriterleri kullanır:

 • Şirket için gelir fırsatları
 • Ürününüzü/hizmetinizi bir etkinliğe entegre edebilme yeteneği
 • Parasal olmayan giderler dahil bütün harcamalar
 • Şirketin hedef pazarının net olması
 • Şirket imaj iyileştirmesi
 • Pazarda elde edilen rekabetçi avantaj
 • Sponsorluk aracılığıyla elde edilen eğlence fırsatları
 • Şirketin topluma olan bağlılığını gösterme fırsatı

Sponsorluğun amacı tüm pazarlama faaliyetlerinde olduğu gibi potansiyel müşteri adaylarının dikkatini çekmeli.

Yerel bir spor etkinliğine sponsor mu olmak istiyorsunuz? Kanada’da sporların kurum sponsorluğu üzerine yapılan bir araştırma bu çeşit sponsorluklar için en önemli kriterlerin aşağıdaki gibi olduğunu ortaya koydu:

 • Kurum ayrıcalığı
 • Artmış şirket/marka farkındalığı
 • Güçlendirilmiş şirket/marka imajı
 • Hangi yönlerin etkinliklerde sunulabileceğinin kapsamı
 • İzleyiciyi hedef alma yeteneği
 • Arttırılmış satış-ürün/hizmet denemesi 

Sponsorluğun Başarısını Ölçme

İşte sponsorluk başarılarını değerlendirmenize yardımcı olabilecek birkaç fikir:  

 • Sponsorluk tarafından ortaya çıkan izlenimler yatırımınızda sıkıntıya girmeye değer birer geri dönüş olarak ölçülebilir olmalı. Bu dönüşümler finansal olabilir veya bir emlak ofisi olarak hizmetlerinizin tüketici tarafından farkındalığının artmış olması olabilir.  
 • Ciddi reklam bütçelerine ve marka farkındalığına sahip olan markaların sponsorluğu görünürlükten çok ele geçirilmesi gereken bir fırsat veya pozitif bir kurum olarak gelişmesi adına ihtiyaçları vardır.  

Sponsorluğunuzla Birlikte Başarıya Nasıl Ulaşılır  

Bir etkinliğe veya organizasyona sponsor olmayı düşünen herhangi bir emlak profesyoneli aşağıdaki başarı stratejilerini aklında tutmalı:   

Net hedeflere sahip olun. Örneğin, sponsorluğunuz emlak işinizin görünürlüğünü ve de potansiyel müşterilerle olan ilişkileri geliştirmeyi mi hedeflemeli? Bu soruyu cevaplamak enerjinizi nereye odaklamanız gerektiğine karar vermenize yardımcı olacaktır.  

Sponsorluk fırsatları yaratmakta Proaktif olun. Size teklif edilen herhangi bir standart sponsorluk paketini hemen kabul etmeyin, ideal sponsorluğun sizin için nasıl gözüktüğüne dair kriterler belirleyin ve daha sonra fırsatları bu kriterlere göre değerlendirin. Mantıklı olan kriterlerden birine örnek de, etkinliğin veya organizasyonun web sayfasının bağlantıları ve görünürlüğü olabilir; bu sizin web sayfanıza trafik çekecektir ve SEO’nun avantajlarını göstermesini sağlayacaktır.

Müstesna olacak olan mükemmel uyumu bulun. Sponsorluk için, ödül törenleri, seminerler, dergiler, online mecralar, kermesler, basketbol takımlarından tutun da yerel lise etkinliklerine kadar geniş yelpazede bir seçeneğiniz var. Bu yüzden işinizin elde edeceği avantajları maksime edebilecek bir tanesini seçin.

Az ama öz sponsorluklar yapın. En cömert sponsorların elde ettiği avantajlar büyük oranda daha düşük seviyede olan sponsorlukları geride bırakıyor. Sponsorluk paranızı birçok etkinliğe azar azar yaymak olmalı. İşinizi tek bir etkinliğe adamış olsaydınız elde edebileceğiniz avantajlardan çok daha azını elde etmenize neden olurdu. ‘’Her şeyi savunan kimse hiçbir şeyi savunmuyordur’’ sözüyle ünlü olan 18. Yüzyıl Prusyalı Kral Büyük Frederick büyük ihtimal ‘’Her şeye sponsor olan emlakçı hiçbir şey elde edemez’’ ifadesine de katılırdı.  

Sponsorluğu aktif bir şekilde yönetin. Genel olarak işletmeler sponsoru oldukları etkinlik veya organizasyonun nasıl davranmaları gerektiklerine dair ipuçları sağlamalarını bekler. Gerçek şu ki sponsorların istekleri kolay bir şekilde ‘’akla sonradan gelen fikirler’’ haline gelebilir. Etkinlik organizatörleri sponsorlarını memnun etmek istese de sponsorların dileklerini akılda tutmak zor olabilir.   

DİĞER HABER
01 Şubat 2019